baby blue -> RE: neprimerni delovni pogoji (3.6.2009 12:46:52)
|
tukaj imaš nekaj informacij... Med nosečnostjo imate bodoče mamice določene pravice, ki jih je koristno poznati. Tiste najpomembnejše smo za vas zbrali v nadaljevanju: - Od iskalke zaposlitve bodoči delodajalec ne sme zahtevati podatkov o nosečnosti in načrtovanju družine, sklenitve pogodbe o zaposlitvi ne sme pogojevati s pridobitvijo podatkov o nosečnosti, prepovedjo nosečnosti ali zahtevanjem odloga materinstva.
- Delodajalec od vas ne sme zahtevati podatkov o nosečnosti in načrtovanju družine (ali jih iskati sam), če niso v neposredni zvezi z delovnim razmerjem (varstvo podatkov).
- Delodajalca čim prej obvestite o vašem stanju z zdravstvenim potrdilom (odločitev o obveščanju delodajalca je sicer popolnoma v vaših rokah), da bo delodajalec lahko po Zakonu o varnosti in zdravju pri delu poskrbel za ustrezno varnost in zdravje.
- Delodajalec mora omogočiti lažje usklajevanje družinskih in poklicnih obveznost
Delodajalec vas je dolžan v času nosečnosti in dojenja zaščititi pred izpostavljenostjo dejavnikom tveganja ali škodljivim delovnim razmeram (skladno z izjavo o varnosti z oceno tveganja), in sicer od takrat naprej, ko ga z zdravniškim potrdilom seznanite, da ste noseči. Če menite, da vas delodajalec ni dovolj zaščitil, se obrnite na zdravniško komisijo za ocenjevanje delazmožnosti (Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa, Posebna zdravniška komisija za ocenjevanje delazmožnosti, Poljanski nasip 58, 1000 Ljubljana, tel.: 01 522 43 34, faks: 01 522 24 78, e-mail: institut.kimdps@guest.arnes.si) ali obvestite Inšpektorat za delo (Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve RS, Inšpektorat RS za delo, Parmova 33, 1000 Ljubljana, tel.: 01 280 36 60, 280 36 70, faks: 01 280 36 77, 280 36 76, e-mail: irsd@gov.si, www.id.gov.si). - Če na vašem delovnem mestu ni znanih nevarnosti in tveganj, vam bo delodajalec pripravil in podpisal izjavo, v kateri bo to zapisano. Če tveganja so, vas mora o tem obvestiti in tveganja, ki bi ogrozila vaše zdravje in zdravje otroka, zmanjšati. Če tveganj ni mogoče zmanjšati, vas lahko premesti na drugo ustrezno delovno mesto.
- Delodajalec vam ne sme naložiti dela preko delovnega časa (nadurno delo ali delo ponoči), če imate otroka starega do treh let (razen če s pisnim soglasjem to odobrite).
- Za preventivne preglede, ki jih ne morete opraviti izven delovnega časa, imate pravico do odsotnosti z dela.
- Delodajalca obvestite 30 dni pred začetkom izrabe pravice do odsotnosti z dela.
- Ko izrabljate starševski dopust, imate pravico do nadomestila plače.
- Če delate s polnim delovnim časom in dojite otroka, imate pravico do odmora za dojenje med delovnim časom, ki traja najmanj eno uro dnevno.
- Nosečnic se po Zakonu o delovnih razmerjih ne sme odpuščati. Če ste noseči, pa o tem še niste seznanili delodajalca in vas odpustijo, čim prej obvestite delodajalca o svoji nosečnosti (predložite zdravniško potrdilo) in ravno tako boste deležni pravnega varstva pred odpovedjo zaposlitve.
- Delodajalec vas prav tako ne more odpustiti v času, ko dojite in ko izrabljate starševski dopust v obliki polne odsotnosti z dela.
|
|
|
|