NUJNO- 4-urni delovnik!!! (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


barby78 -> NUJNO- 4-urni delovnik!!! (20.3.2009 15:49:50)

Mene pa zanima,kakšne so prednosti ali slabosti 4-urnega delovnika,po izteku porodniške? (razen polovične plače[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image])
Jaz sem sicer že začela delat (trenutno koristim še prisiljen dopust),pa ne vem ali se še lahko odločim za krajši del.čas?!
Ker je v podjetju trenutno kriza in jih odpuščajo,sem slišala,da bi bila to neke vrste zaščita pred odpustom,če se odločim za 4-urno delo.
A mogoče ve katera kaj o tem? Bi bila zelo hvaležna,če mi lahko pomagate.

Lp,Barby




sky77 -> RE: NUJNO- 4-urni delovnik!!! (20.3.2009 16:04:33)

barby prednost za delodajalca pri koriščenju 4-urnega delavnika je v tem da ima manj stroškov s tabo. da ti pol manjšo plačo, in plačuje samo polovične prispevke. Drugo polovico prispevko namreč plača država.

Ne vem pa če je to garancija, da kljub odpuščanju obdržiš službo. Se moraš zmenit z delodajalcem.




sky77 -> RE: NUJNO- 4-urni delovnik!!! (20.3.2009 16:10:03)

Polovico sem pozabila napisat.

Prednosti so:
- krajši delavnik
- kljub krajšemu delavniku ti pripada cela malica in prevoz
- pripada ti ves dopust in cel regres
- teče ti cela delovna doba

Slabosti
- polovična plača
- kljub podpisani pogodbi za 4-urni delavnik redko delaš samo 4 ure dnevno
- nekateri delodajalci ti potem dajo samo pol dpousta in pol regresa
- lahko ti delodajalec diktira od kdaj do kdaj delaš

Se pa lahko za krajši delavnik odločiš kadarkoli. Ker imaš 2 otroka, ga lahko koristiš do 6-tega leta mlajšega otroka. Moraš pa z delodajalcem sklenit aneks k pogodbi, z navedbo od kdaj do kdaj koristiš krajši delavnik.





sky77 -> RE: NUJNO- 4-urni delovnik!!! (20.3.2009 16:10:31)




PRAVICE IZ NASLOVA KRAJŠEGA DELOVNEGA ČASA ZARADI STARŠEVSTVA



Pravico do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva ima:
  • eden od staršev, ki neguje in varuje otroka, in sicer do tretjega leta starosti otroka
  • eden od staršev, ki neguje in varuje težje gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka, in sicer tudi po tretjem letu starosti otroka, vendar največ do 18. leta starosti otroka
  • eden od staršev, ki neguje in varuje dva otroka, do dopolnjenega šestega leta starosti mlajšega otroka (ta pravica se začne uporabljati s 1. 1. 2007.)
Te pravice veljajo tudi za enega od staršev, ki si na podlagi svoje dejavnosti sam plačuje prispevke za socialno varnost za najmanj 20 ur tedensko ter neguje in varuje otroka.

Pravica do krajšega delovnega časa pa ne pripada enemu od staršev, če je otrok v rejništvu ali je zaradi zdravljenja, usposabljanja, vzgoje ali šolanja v zavodu, v katerem ima celodnevno brezplačno oskrbo, razen če je to obdobje krajše od 30 dni v letu (to začne veljati s 1. 1. 2007).

Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost. To pravico starš pridobi pri svojem delodajalcu. Na centru za socialno delo pa lahko uveljavlja pravico do plačila sorazmernega dela prispevkov za socialno varnost do polne delovne obveznosti.

Delodajalec mu zagotavlja pravico do plače po dejanski delovni obveznosti, Republika Slovenija pa mu zagotavlja do polne delovne obveznosti plačilo prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače. Republika Slovenija plačuje prispevke zavarovanca in delodajalca za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za primer brezposelnosti, za starševsko varstvo, za zdravstveno zavarovanje pa prispevke za primer bolezni in poškodbe izven dela, za pravice do zdravstvenih storitev, povračila potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino.

Pravica se prizna z dnem, ko eden od staršev začne delati s krajšim delovnim časom od polnega, če je pravico uveljavljal najkasneje 60 dni po pridobitvi pravice do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva. Če pravice ne uveljavlja v tem roku, se pravica prizna od dneva vložitve popolne vloge.

Pravica traja do izteka v pogodbi o zaposlitvi določenega obdobja, v katerem bo eden od staršev delal krajši delovni čas od polnega, vendar ne dlje kot do tretjega leta starosti otroka oziroma do 18. leta  starosti otroka, če neguje in varuje težje gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka.

Na podlagi priznane pravice do plačila sorazmernega dela prispevkov za socialno varnost do polne delovne obveznosti center za socialno prijavi upravičenca v zavarovanje.

Pri uveljavljanju pravice do plačila sorazmernega dela prispevkov za socialno varnost zaradi krajšega delovnega časa morate biti pozorni:
  • Pravica do plačila sorazmernega dela prispevkov za socialno varnost do polne delovne obveznosti se uveljavlja najkasneje 60 dni po pridobitvi pravice do dela s krajšim delovnim časom, in sicer pri  centru za socialno delo, pri katerem je bila oziroma bi bila materi priznana pravica do porodniškega dopusta.
  • K vlogi  morate priložiti pogodbo o zaposlitvi z določbo o opravljanju dela s krajšim delovnim časom od polnega, iz katere je razvidno obdobje, v katerem delate krajši delovni čas od polnega in število ur dela na teden oziroma število ur dela na dan.
  • Če uveljavljate pravico do plačila sorazmernega dela prispevkov za socialno varnost do polne delovne obveznosti za otroka do 18. leta starosti otroka, morate vlogi priložiti tudi zdravstveno dokumentacijo, v kateri zadnji izvid ni starejši od enega leta. Na podlagi predložene zdravstvene dokumentacije pridobi center za socialno delo pridobi mnenja zdravniške komisije, na podlagi katere odloči.




sky77 -> RE: NUJNO- 4-urni delovnik!!! (20.3.2009 16:11:03)

če boš rabila "muštr" vloge mi javi na zasebno




sky77 -> RE: NUJNO- 4-urni delovnik!!! (20.3.2009 20:14:23)

Evo muštr, da ne bom pošiljala vsaki posebej. Kjer so ** vpišete svoje podatke. Kar je označeno z rdečo, prilagodite svojemu delavniku (trgovke imajo malo drugače, pa še kdo tudi). Pa veliko sreče pri uveljavljanju
 
 
 
Ime in priimek pošiljatelja
Naslov
 
Prejemnik: firma
Naslov
 
Zadeva: Vloga za uveljavitev pravice do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva
Spodaj podpisana delavka **, stanujoča **, z EMŠO št. **, zaposlena pri delodajalcu **, za nedoločen čas, na delovnem mestu **, s polnim delovnim časom, ki znaša 40 ur na teden, podajam na podlagi določbe 48. člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP) (Uradni list RS, št. 97/2001 in spremembe), vlogo za uveljavitev pravice do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva. To pravico uveljavljam v zvezi z otrokom, rojenim **, katerega ime in priimek je: **.
 
Skladno z določbami ZSDP želim uveljavljati pravico do krajšega delovnega časa po določbi 1. odstavka 48. člena ZSDP, po kateri ima eden od staršev, ki neguje in varuje otroka, pravico do krajšega delovnega časa največ do otrokovega tretjega leta starosti.
Glede na zakonsko podlago iz ZSDP bi pravico do krajšega delovnega časa zaradi starševstva uveljavljala od dne ** do dne **. V tem obdobju bi želela delo opravljati po 20 ur tedensko oziroma 4 ure na dan. V kolikor bi bilo mogoče, bi delo, zaradi boljše uskladitve službenih in starševskih obveznosti, najraje opravljala od ___ do __ ure.
 
Po koriščenju pravice do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva, bom delala polni delovni čas kot do sedaj.
 
Skladno z ZSDP Vas prosim, da na podlagi te vloge izdelate za obdobje krajšega delovnega časa novo pogodbo o zaposlitvi, iz katere mora biti obvezno razvidno obdobje, v katerem bom delala krajši delovni čas od polnega, število ur dela na teden in število ur dela na dan. Pogodbo moram nato skupaj z vlogo S-3/1 - Vloga za uveljavitev pravice do plačila prispevkov za socialno varnost zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva, ki jo bom priskrbela sama, posredovati Centru za socialno delo.
 
Seznanjena sem tudi z določbo 4. odstavka 48. člena ZSDP, v kateri je določeno, da delodajalec delavcu zagotavlja pravico do plače po dejanski delovni obveznosti, Republika Slovenija pa mu zagotavlja do polne delovne obveznosti plačilo prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače. Republika Slovenija plačuje prispevke zavarovanca in delodajalca za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za primer brezposelnosti, za starševsko varstvo, za zdravstveno zavarovanje pa prispevke za primer bolezni in poškodbe izven dela, za pravice do zdravstvenih storitev, povračila potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino. Republika Slovenija plačuje prispevke po stopnjah, določenih z zakonom, ki določa stopnje prispevkov za socialno varnost.
 
 
Z lepimi pozdravi,
 
ime in priimek
**, dne **




ronja -> RE: NUJNO- 4-urni delovnik!!! (22.3.2009 17:04:22)

+ več si z otrokom
- manjša plača

Meni je + pretehtal, bom šla za 4 ure.




josephine27 -> RE: NUJNO- 4-urni delovnik!!! (22.4.2009 17:12:46)

tudi sama bom šla po 4 ure dokler ne gre  v vrtec




flora1 -> RE: NUJNO- 4-urni delovnik!!! (6.5.2009 17:47:28)

tudi moja prijateljica se je odločla za 4 ure in ji je v redu




Anonimen -> RE: NUJNO- 4-urni delovnik!!! (9.5.2009 23:09:41)

IZVIRNO SPOROČILO: sky77

Polovico sem pozabila napisat.

Prednosti so:
- krajši delavnik
- kljub krajšemu delavniku ti pripada cela malica in prevoz
- pripada ti ves dopust in cel regres
- teče ti cela delovna doba

Slabosti
- polovična plača
- kljub podpisani pogodbi za 4-urni delavnik redko delaš samo 4 ure dnevno
- nekateri delodajalci ti potem dajo samo pol dpousta in pol regresa
- lahko ti delodajalec diktira od kdaj do kdaj delaš

Se pa lahko za krajši delavnik odločiš kadarkoli. Ker imaš 2 otroka, ga lahko koristiš do 6-tega leta mlajšega otroka. Moraš pa z delodajalcem sklenit aneks k pogodbi, z navedbo od kdaj do kdaj koristiš krajši delavnik.




ne spoznam se sicer, kako je s štirimi urami pri starševstvu in ali imate ostale štiri ure potem bolniško ali kaj drugega. ampak, mislim, da ne bo škodvalo, če podam to informacijo.
sama sem delala po štirih mesecih polne bolniške, dva meseca po štiri ure. polovico manjšo plačo sem dobila, ko sem bila v polno, torej po osem ur na bolniški. ko sem delala po štiri ure, se mi je poznalo približno samo četrt. je pa morda v privat podjetjih to kaj drugače.
če delaš po štiri ure in imaš to določeno z odločbo, delodajalec ne sme podaljševati delovnika, torej na več kot štiri ure. verjamem pa, da so v privat podjetjih delodajalci dosti samovoljni.
sama sem ostala prve štiri mesece brez dodatka za delovno dobo, ko sem bila po štiri ure, so mi ga izplačali samo za štiri ure.
glede ure prihoda in odhoda ti lahko diktira, od kdaj do kdaj moraš biti prisoten v roku tistih štirih ur. ne sme pa ti dodeliti večjega delovnika kot je določen z odločbo. sama sem se v službi zmenila, kjer mi je zdravnik podal obvestilo za delodajalca, da sem delala potem od 10 do 14. v privat podjetju pa dvomim, da so vsi tako fleksibilni.




Stran: [1]