Nadurno delo in skrajšan delovni čas (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


asso -> Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 14:07:24)

A lahko po zakonu mati, ki ima skrajšan delovni čas (7 ur) za otroka dela po svoji volji nadure in ji delodajalec izplača ali je to po zakonu prepovedano tudi z njeno privolitvijo...

Allo da vidimo, če bo kdo tako pameten[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




RAČKAPK -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 16:22:36)

pojma nimam [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

ampak tut mene zanima
tko da čakam odgovore[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Arwenko -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 16:27:31)

Po moji logiki da ne more tega nihče prav prepovedat...ker recimo ti lahko delaš za 4 ali 6 ur redno, pa imaš popoldne še kakšno službo na avtorsko ali podjemno pogodbo, pa ravno tako delaš, plačuješ davke, itd., zakaj pol nadur nebi smel delodajalec izplačat, ne vem no.




Gina -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 16:33:29)

Po moje da lahko. Nadur ne sme delati tisti delavec, ki ima skrajšan del. čas zaradi bolezni, ostalo polovico ali določen del pa je invalidsko upokojen. Ker je upokojen zaradi nesposobnosti delati več kot določen %, je logično, da ne sme delati nadur.
Potem je še en primer, če recimo imaš otroka do 3.leta starosti ali če si samohranilka z otrokom do 6. leta starosti, ali če si starejša od ne vem več koliko, po moje 50 let, potem morajo dobiti pisno soglasje, da se strinjaš z nadurnim delom ali nočnim delom, če ne plača delodajalec kazen, če tega soglasja nima, ti pa delaš nadure.
Ostalih primerov ne poznam, da bi bili sporni.




tetka5 -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 17:07:30)

oila

zakon o delovnih razmerjih v svojem 65. členu pravi: Če v pogodbi o zaposlitvi ni drugače dogovorjeno, delodajalec delavcu, ki dela krajši delovni čas, ne sme naložiti dela preko dogovorjenega delovnega časa, razen v primerih iz 144. člena tega zakona.
(v 144. členu pa zakon pravi, da lahko delodajalec naloži nadurno delo, le v primerih. ko gre za odpravljanje posledic ali preprečevanje posledic naravnih ali drugih nesreč.)

v 145. členu(2. odstavek, 6. točka) pravi, da je nadurno delo prepovedano delavcu, ki dela krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali drugimi predpisi.

upam, da ti je to kej pomagal

lp




Arwenko -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 18:25:31)

Ja kot je tetka5 napisala, "če ni v pogodbi dogovorjeno drugače...", se pravi če se ti s tem strinjaš in se z delodajalcem tako dogovoriš, potem ni ovire da nebi mogla dobit izplačano.




tabi -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 19:08:43)

ja moja sodelavka je delala 4 urni delavnik ostale 4 ure pa delala nadure.šefe se je strinjal, pa čeprav je na koncu meseca potegnila občutno več dinarčkev [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image]




asso -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 19:59:11)

IZVIRNO SPOROČILO: Arwenko

Ja kot je tetka5 napisala, "če ni v pogodbi dogovorjeno drugače...", se pravi če se ti s tem strinjaš in se z delodajalcem tako dogovoriš, potem ni ovire da nebi mogla dobit izplačano.


Ja, jaz se s tem stinjam, ampak delodajalec pravi, da zakon prepoveduje (prav za moj primer, ker delam skrajšani delovni čas), da delam nadurno delo, in da mi ne more izplačat.
Seveda pa ure lahko koristim[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] 
Gre pa za JU.

Ja, no, sej zakonodajo sem že prebrala kaj piše in me je zanimalo, če je prav kje točno navedeno, da ne bi smela delat nadur.

Hvala vsem. Mogoče pa bom ugotovila, da mi lahko in bom vam poročala zaključek[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Arwenko -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 20:11:08)

Aham, zakaj pa delaš krajši delovni čas sploh?




Janeja -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 20:53:59)

IZVIRNO SPOROČILO: asso

Ja, jaz se s tem stinjam, ampak delodajalec pravi, da zakon prepoveduje (prav za moj primer, ker delam skrajšani delovni čas), da delam nadurno delo, in da mi ne more izplačat.
Seveda pa ure lahko koristim[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]  



Pri meni je bilo točno tako - privat firma.

Delala sem po 6 ur (skrajšan delovni čas, ki ga starši lahko koristijo do 6 leta otrokove starosti), pa sem tudi imela kar nekaj nadur. Plačat mi jih baje ni smel, ker jih ne bi smela imet, sem jih pa lahko koristila. Ampak jaz se s tem nisem obremenjevala in sem se že v štartu s tem strinjala. Mi je pač dosti bolj pasalo bit kakšen petek na ta račun doma, kot pa par EUR več na plačilni.




Gina -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 21:04:34)

IZVIRNO SPOROČILO: tetka5


v 145. členu(2. odstavek, 6. točka) pravi, da je nadurno delo prepovedano delavcu, ki dela krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali drugimi predpisi.



Ampak načeloma so tukaj mišljeni krajši delavniki zaradi zdravja, kajne? V bistvu zakon sploh ne upošteva možnosti krajšega del. časa zaradi otroka.




Arwenko -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (6.1.2009 23:01:20)

To sodi v isto kategorijo, ker tukaj ti v bistvu CSD (ali ZPIZ) doplačuje prispevke za polni delovnia čas in zavarovanje, torej v primeru da delaš zarai otroka 6 ur, ti 3/4 prispevkov plača podjetje, 1/4 pa ZPIZ, plačo pa pač dobiš samo tiste 3/4. In v takšnem primeru ti res ne more plačat nadur, ker maš zato skrajšan delovni čas, da si pri otroku, ne pa da vlečeš dodatni denar iz firme, država pa ti plačuje 3/4 prispevkov. Še vedno pa obstaja možnost, da ti te nadure izplača preko kakšne napotnice ali pa potnega naloga/kilometrine ne. Ker to če ti delaš 6 ur zaradi otroka je pač nekaj drugega kot če ti delaš 6 ur, ker pač imaš takšno pogodbo. Delat 6 ur zaradi otroka je namreč časovno omejeno in ti delodajalec mora omogočit če zato zaprosiš in je privilegij oziroma pravica, zato pa povezano z določenimi omejitvami, kot je recimo ta za nadure.




Kerensa* -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (7.1.2009 8:22:14)

IZVIRNO SPOROČILO: asso
A lahko po zakonu mati, ki ima skrajšan delovni čas (7 ur) za otroka dela po svoji volji nadure in ji delodajalec izplača ali je to po zakonu prepovedano tudi z njeno privolitvijo...

Materi, ki dela skrajšani delovni čas (pa je čisto vseeno, ali eno uro ali pa sedem ur) zaradi otroka, mlajšega od treh let (ali do 6. leta najmlajšega), država v vsakem primeru plača prispevke za polni delovni čas. Torej države (zakonodajalke) načeloma ne zanima, ali mati potem dela eno uro ali sedem ur, saj strošek plače ni na državnih ramenih, temveč na ramenu delodajalca. Le ta mora plačo v vsakem primeru izplačati in to za toliko časa, kolikor mati pač dela. Delodajalec sicer prihrani pri plači, ker izplača samo sorazmeren delež, je pa tudi res, da se mu pozna pri delovni sili in pri efektu dela, če mati dela manj kot polni delovni čas. Če je torej obojestranski interes, da mati dela nadure, potem jaz, kot laik, ne vidim zakonske prepovedi, da jih mati ne bi smela opravljati. Seveda ob pisni privolitvi in v zakonskih normah. Za delodajalca je morda nerodno, ker se nadure plačujejo več od rednih ur, ampak če je pomemben rezultat dela (predvsem kakšni roki), potem je bolje, da plača nadure že zaposleni, kakor, da zaposli še eno osebo, pa četudi preko študentskega servisa. Včasih se je celo dalo dogovoriti o načinu izplačila nadur - v denarju ali v dodatnih dnevih za dopust. Če je to še možno, lahko potem mati določen čas dela nadure, nato pa podaljša dopust. Pa je volk sit in koza cela.

Kakšen je pa dejansko zakon okrog tega, pa nimam pojma.




asso -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (7.1.2009 9:14:35)

IZVIRNO SPOROČILO: Arwenko

Aham, zakaj pa delaš krajši delovni čas sploh?


Zaradi zakonske možnosti, da lahko delam skrajšani čas do otrokovega 6 leta (oz. 3 leta).
Pač včasih je treba ostati tudi kakšno urco več (sestanek, narava dela...) in se nabere...

Ja, mislim da zakonodaja v tej smeri je zelo pomanjkljiva, ker ZDR je sprejet pred Zakonom, ki omogoča skrajšan delovni čas in v nobenem od dveh ni to natanko opredeljeno.

Pač še en minus za tiste, ki delajo skrajšan delovni čas, pa čeprav narediš delo za 8 ur...




Arwenko -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (7.1.2009 13:01:40)

A pa to recimo, da bi ti izplačali preko kakšne napotnice pa ne pride v poštev? Sigurno maš kakšne znance, ki imajo doma dijaka/študenta, ki bi ti bil pripravljen eno napotnico odstopit.




scorpiogirl -> RE: Nadurno delo in skrajšan delovni čas (7.1.2009 16:07:59)

kolikor vem, ti ne morejo izplačat nadur, če imaš krajši delovni čas. jaz imam 6-urni delovni čas, pa so mi pred dvema letoma še lahko izplačali nadure, lani pa jih je bilo že treba koristit, jih niso več mogli izplačat. pa ni 6-urni delovnik zaradi bolezni, je pač tako delo [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
je pa to v javni upravi, tako da je v gospodarstvu možno drugače, to pa ne vem.




Stran: [1]