r1ta -> RE: Organski bombaz (13.6.2008 23:11:37)
|
Stric Gugl ve vse: Organski bombaž - Organski bombaž je vzgojen v prsti, ki je brez pesticidov, herbicidov in ostalih citoloških strupov vsaj tri leta ter ni pridelan iz genetsko modificiranih semen.
- Naravno kmetovanje uporablja 50% manj fosilnih goriv kot običajno poljedeljstvo.
- En kvadratni meter naravne poljedeljske površine lahko absorbira in uskladišči 3500 cm3 CO2 letno z odstranitvijo toplogrednega plina iz atmosfere.
Organske poljedeljske metode izboljšujejo rodovitnost prsti, varujejo zdravje poljedelcev in ohranjajo naše okolje za prihodnje generacije. Da bi bolje razumeli, zakaj naj bi uporabljali organski bombaž, je potrebno razumeti, čemu naj ne bi uporabljali tradicionalnega. Tradicionalni bombaž: - Je drugi, s pesticidi najbolj prežet, pridelek na svetu – takoj za kavo in pred tobakom.
- Predstavlja samo 3% vseh obdelovalnih površin in samo za bombažne pridelke se porabi enormnih 25% letne proizvodnje pesticidov in 10% letne proizvodnje herbicidov.
- To pomeni, da je 8-krat več pesticidov uporabljenih na enem hektarju običajnega bombaža, kot na hektarju zemlje, posejane z običajnimi prehrambenimi pridelki.
- Pri njegovi pridelavi se uporablja pet od devetih najbolj nevarnih pesticidov (cyanid, dicofol, naled, propargit in trifluralin), ki so znani kot rakotvorni.
- Dve od prevladujočih kemikalij, uporabljenih na bombažu, vključujeta:
tribufos (defoliator, ki lahko povzroča težave pri dihanju), Agencija za varstvo okolja pa ga obravnava kot možno karcinogeno snov, in metil paration (eden od pesticidov, ki se je pojavil v Big Nance Creek-u v Alabami leta 1995 in okužil zalogo vode, zaradi česar je poginilo preko 245.000 rib). Pesticidi vstopijo v prehranjevalno verigo in podrejo naravno ravnovesje ekosistema. Prenašajo se skozi atmosfero, sledi pesticida DDT (ukinjenega v 70-ih letih) pa se celo danes najde v maščobi arktičnih pingvinov. Problemi s proizvodnjo tekstila se ne končajo na polju. V času predelave tradicionalnega bombaža v oblačila in ostale izdelke, so dodane številne kemikalije na vsaki stopnji predelave. Silikonski voski, groba petrolejska čistila, mehčalci, belila, težke kovine in formaldehid so le nekatere substance, človeku in okolju nevarne.
|
|
|
|