strah pred spanjem (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


pipica -> strah pred spanjem (26.5.2008 21:00:20)

Oj, prosila bi za nasvet.
Pred časom sem brala v neki reviji kako otroku razložiti, da je nekdo umrl, vendar se žal ne spomnim kje. Problem je namreč v tem, da so starši otrokoma starim pet in štiri leta razložili, da je njun pokojni stric zaspal v spanju in je umrl. Sedaj pa otroka nočeta zvečer zaspati, ker ju je verjetno strah, da se tudi onadva ne bosta več zbudila, če zaspita.Babico sta že parkrat vprašala kdaj bo zaspala in umrla.

Kako pomagati znanki, da bo probala rešiti žal že storjeno in napačno razlago otrokoma o smrti, da bosta lahko zvečer otroka zaspala brez strahu ?

Hvala v naprej.


Lp




timoteja -> RE: strah pred spanjem (26.5.2008 21:09:28)

Jaz sem moji povedala čisto tako kot se je zgodilo, torej oseba je bila zelo bolna, zdravniki niso mogli več pomagati, umrl tewr šel v nebesa, ki si med oblakci itd, vse to sem strnila v takoo bolj pravljično zgodbico, in tako se mi zdi tudi najbolj prav, pač povedati otroku resnico na njim primeren način, da to razumejo.




Anonimen -> RE: strah pred spanjem (27.5.2008 6:19:42)

povej, da v spanju umirajo samo stari ljudje, otroci in njihovi starši pa ne. Da ne bosta umrla, ker sta še otroka...kej takega[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Ubožčka, čisto dobro si predstavljam njun strah in ob tem sama podoživljam kako mi je babica razložila situacijo, ko mi je umrl dedek (ki sem ga imela neizmerno rada); rekla je; "Dedi je umrl, tako kot bomo nekoč umrli vsi; jaz, tvoja mami in tudi ti boš umrla ko bo prišel čas za to." Da ne govorim kakšno travmo sem doživljala! Živo se spomnim kako sem v vrtcu cel dan jokala, vzgojiteljicam nisem hotela povedati zakaj jokam, šele psihologinji sem povedala; "da bom umrla", da je babi rekla, da bom umrla."....

Včasih se zdi da je kakšna razlaga otroku povedana na njihov način - čimmanj boleče pa vendarle resnično, ampak otroci si lahko vsako besedo, vsako povezavo, (pa je lahko še tako preprosta, logična) razlagajo čisto po svoje...

V glavnem, temeljito se pogovori z njima, vzemi si čas in jima njima primerno razloži.






Stran: [1]