pravica do uporabe zemljišča oz. parcele (Polna verzija)

Forum >> [Družinsko življenje] >> Naš vsakdan



Sporočilo


Nika v službi -> pravica do uporabe zemljišča oz. parcele (7.5.2008 14:55:24)

Eno vprašanje za tiste, ki ste pravno bolj podkovani.

Če je v ZK izpisku navedeno, da je vknjižena pravica uporabe določene parcele, kaj točno to pomeni?

Poskušam razumet, kakšna je razlika med pravico uporabe in lastninsko pravico? Ali lahko za nekaj, za kar imaš vknjiženo pravico uporabe vložiš zahtevek za vknjižbo lastninske pravice?

Če sem zgrešila forum, naj me moderatorji prestavijo. Hvala.




mojsoncek -> RE: pravica do uporabe zemljišča oz. parcele (7.5.2008 15:12:44)

Moje (sicer laicno) mnenje je taksno, da ima lastnik zamljisca lastninsko pravico in lahko z njo prosto razpolaga. Ce pa imas samo pravico uporabe, pa si z lastnikom podpisal neko pogodbo/sporazum, s katerim ti lastnik dovoljuje, da uporabljas njegovo zemljisce. V pogodbi/sporazumu se tudi doloci namen in nacin "uporabe" zemljisca.




mojsoncek -> RE: pravica do uporabe zemljišča oz. parcele (7.5.2008 15:16:52)

Se to, glede zahtevka za vknjizbo lastninske pravice... po moje, ce se lastnika nikjer ne najde/ ni vec ziv / ni nikogar, ki bi podedoval zemljisce, lahko po ne vem koliko letih (20, 30, ne vem tocno) uporabe zemljisce priposestvujes in tako pridobis lastninsko pravico.




Nika v službi -> RE: pravica do uporabe zemljišča oz. parcele (8.5.2008 8:13:20)

Gre za zemljišče (dvorišče), ki je bilo nacionalizirano in vrnjeno v uporabo lastniku stavbe.

Preprosteje povedano: gre za hišo (tu ni ničesar spornega - lastniška pravica je vknjižena na oba lastnika stavbe) ter dvorišče te hiše. Za dvorišče pa je vknjižena zgolj pravice uporabe za oba lastnika hiše.

Dvorišče je nesporna last lastnikov hiše, zadnji vpis (torej vknjižba pravice uporabe) v ZK je datiran v l. 1981. Sicer pa je prvi vpis iz l. 1937, ko je bilo dvorišče last prednikov obeh lastnikov sedanje hiše, potem pa se je s tem zemljiščem "dogajalo" - nacionalizirano, vrnjeno, dedovano.... do sedanjega končnega stanja oz. do stanja v l. 1981.




Sibil_ -> RE: pravica do uporabe zemljišča oz. parcele (8.5.2008 12:10:00)

Če je bla hiša vrnjena v naravi in so lastniki hiše, bi morali biti tudi lastniki dvorišča.Verjetno se v postopku zahteve za vračilo ni dalo noter dvorišča, kar pomeni, da ni bilo vrnjeno in je pač samo pravica do uporabe.

Če je tako potem je lastnik ostala občina, ker ni bilo zahtevka po vračilu.Če pa ne pa se morata pritožit in zahtevat vrnjeno lastnino-če nista zamudila roka seveda.

Na zs mi malo bolj podrobno razloži, ker sem kar v tem noter-osebno.

LP,
Sibil RR




Nika v službi -> RE: pravica do uporabe zemljišča oz. parcele (8.5.2008 15:23:08)

Sibil, iskrena hvala! Sem ti že poslala ZS.

[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/rozica.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/rozica.gif[/image]




Annny -> RE: pravica do uporabe zemljišča oz. parcele (11.5.2008 11:32:32)

Pravno gledano raba pomeni, da je lastnik omejen v izvrševanju lastninske pravice in mora trpeti takšno pravico drugega na svojem zemljišču; tisti, ki ima pravico rabe, ima dejansko oblast (posest) na zemljišču, ponavadi je upravičen do pobiranja plodov, obdelave ipd.Ne vem pa, za kaj dejansko gre pri vas in ali dejansko obstaja kdo, ki bi rabo izvrševal..?




Annny -> RE: pravica do uporabe zemljišča oz. parcele (11.5.2008 11:35:38)

Ločiti moraš med lastnikom in med tistim, ki ima pravico rabe. Primer: nekdo je lastnik parcele, drugi pa je na njej 'vrtičkar' (mu je lastnik ali njegov pravni prednik dal pravico rabe). Raba je t.i. 'stvarna pravica na tuji stvari', podobno kot npr. služnost poti (= nekdo ima pravico peljati čez tuje zemljišče, da pride do svoje parcele..) Upam, da je dovolj jasno... Lp




Stran: [1]