Anonimen -> RE: Kaj bi nakazovali tile simptomi? (20.1.2008 18:45:49)
|
Isto sem pomislila,kot moje predhodnice na gliste.Znaki so mi zelo znani. nekaj podatkov: Podančica je drobna glista, poznana že od nekdaj in razširjena po vsem svetu. Pogostejša je pri otrocih kot pri odraslih. Gostitelj je samo človek.Gliste so belkaste barve. Samci so 2 do 5 mm dolgi, samice 8 do 13 mm. Odrasle gliste živijo v slepem ali drugod v debelem črevesu, lahko potujejo tudi v tanko črevo. Oplojena samica navadno potuje skozi zadnjik v toplo in vlažno okolje kožnih gub ob zadnjični odprtini, kjer izleže okoli 15.000 s prostim očesom nevidnih jajčec. Potovanje gliste povzroča značilno srbenje. Jajčeca se z lepljivo snovjo prilepijo na kožo ob zadnjiku. Ker pa samica draži kožo, se človek praska, lepljiva jajčeca se prilepijo na prste, posebno pod nohte in pridejo tako hitro skozi usta nazaj v prebavila svojega ali drugega gostitelja. Znaki okužbe Najpogostejši znak okužbe je močan srbež okoli zadnjika, zlasti ponoči. Redko, vendar pri močnejši okužbi, se lahko pojavijo črevesne (krči, slabosti, driska, siljenje na bruhanje, možna je kri na blatu) ali nevrološke težave (nervoza, vznemirjenost, slabši spomin, …). Še redkeje se lahko jajčeca vnesejo z umazanim perilom ali rokami v vagino in maternico, kjer pride do vnetja. Diagnozo okužbe s podančico postavi zdravnik s pomočjo mikroskopske preiskave jajčec. Zdravljenje je uspešno, ker pa se glista zlahka širi med družinskimi člani, je najbolje hkrati zdraviti vse in se med zdravljenjem držati načel osebne higiene. Način okužbe - Zaradi direktnega prenosa jajčec v usta zaradi okuženih rok pri praskanju okoli zadnjika.
- Jajčeca lahko okužena oseba prenaša z okuženimi rokami tudi na hrano in različne predmete (pohištvo, kljuke, knjige, papirnat denar, …).
- Možna je okužba pitne vode.
- Z nošenjem oblek okužene osebe ali spanjem v skupni postelji.
- Jajčeca podančice se širijo tudi po zraku, npr. pri postiljanju postelje okužene osebe. Našli so jih tudi v zraku in prahu šolskih sob, stranišč in drugih prostorov.
Preprečevanje okužbe - Skrbna osebna higiena:
- temeljito umivanje rok s toplo tekočo vodo in milom po uporabi stranišča, pred jedjo, vsakodnevno prhanje;
- na visokih temperaturah oprano perilo, čista obleka;
- zračenje posteljnine.
- Uživanje zdrave pitne vode.
- Razkuževanje sedežev in drugih predmetov v straniščih in umivalnicah
|
|
|
|