RE: Pravijo,da ni panike? (Polna verzija)

Forum >> [Družinsko življenje] >> Naš vsakdan



Sporočilo


* Mateja * -> RE: Pravijo,da ni panike? (21.12.2007 23:20:40)

Zbolela je tudi sošolka od moje sestrične, hodijo pa v N. Gorico v šolo. Sestrična je kar panična, dobili pa niso nobenih zdravil, opazovati se morajo in če bi kaj bilo, morajo takoj k zdravniku. Sam kako se to sploh širi. MOja sestrična je bila v stiku z obolelo, se pravi da sem tud jaz možni kandidat, ker sem v stikku z njo? Halo?? To pol sploh ne moreš nadzirat. Rata hujši veriga ko pri gripi, še hujša,...Jaz ne vem no, sem se prestrašla, ker so zdej iz tega bum nardili, sam pomoje to niso ednini primeri smerti v Slo, ostali sam v javnost ne pridejo. Tako kot je napisala loca, da je tega več vsako leto, kot mi državljani vemo.
Isto kot je bilo s ptičjo gripo, ko so vsi pomešani hodili po tamiflu, halo! Isto je zdej!!
Važna pa se mi zdi ozaveščenost ljudi, da simptome prepoznajo, če bi že šlo za meningitis.
Pa še en primer sem se spomnila, to je bilo kako leto nazaj, je na gimnaziji v Ajdovščini zbolela dijakinja, so je rešili, cel razred pa je moral jemati zdravila.






* Mateja * -> RE: Pravijo,da ni panike? (21.12.2007 23:24:13)

V Sloveniji je proti hemofilusnem meningitisu cepljenje obvezno za vse otroke, stare do 5 let. 
Kaj pol otroci tega ne morejo dobit? Kdaj se jih pa to sploh cepi?




Anonimen -> RE: Pravijo,da ni panike? (22.12.2007 8:27:03)

Bodite previdni, ko se poljubljate!
Po smrti dijakinje v šempetrski bolnišnici - izvidi so pokazali, da je povzročitelj gnojni meningitis (meningokok skupine C) - so v novogoriškem zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV) za njeno družino in sošolce na srednji ekonomski šoli nemudoma odredili kemoprofilakso in cepljenje. Zdravniki opozarjajo, da je zima čas, ko se ta bakterija pojavlja pogosteje, zdravi klicenosci pa lahko okužijo manj odporne osebe. Pozivajo k budnosti, odsvetujejo zadrževanje v zaprtih prostorih in poljubljanje.
Zdravnica Tatjana Frelih, specialistka epidemiologinja iz novogoriškega ZZV, pojasnjuje, da se gnojni meningitis te dni pojavlja v vsej zahodni Evropi, ne le v Italiji. “Znano je, da preminula dijakinja pred boleznijo ni bila v Italiji, ni niti uradnih dokazov, da gre ob tem primeru za povezavo z obolenji in smrtmi pri sosedih.”
Zdravi klicenosci
Kako se okužimo? Tatjana Frelih: “Okužimo se, ko se ta bakterija naseli v našem žrelu. Nahaja se v žrelu zdravih klicenoscev, ki za to niti ne vedo. Dokazano sta med klicenosci okrog dva odstotka otrok, starih manj kot pet let, in do 25 odstotkov mladostnikov med 15. in 19. letom. Zbolijo le redki, tedaj gre za splet okoliščin, za zunanje dejavnike (zlasti ko v manjšem prostoru prebiva skupaj veliko ljudi) in za druge dejavnike (zmanjšana odpornost zaradi trenutne druge bolezni, viroze, kadilci). Tedaj meningokok preskoči v kri, pojavi se okužba. Bolezen je lahko zelo huda, včasih se, žal, konča tragično.”
Najbolj ogroženi so člani družine, saj uporabljajo isti pribor in druge potrebščine. Tokrat so v kemoprofilakso in cepljenje zajeli tudi pokojničine sošolce. Cilj odrejene terapije je odstranitev možnega meningokoka iz žrela, kar zatre okužbo in prepreči širjenje bolezni.
Značilnosti bolezni
Zdravnica navaja, da inkubacijska doba traja običajno tri do štiri dni, najdalj deset dni. Bolezen izbruhne nenadoma, lahko po preboleli bolezni. “Značilna je visoka telesna temperatura, okrog 39 stopinj Celzija,” opisuje epidemiologinja. “Spremljajo jo močan glavobol, bruhanje in otrplost tilnika. Pri agresivnih oblikah izbruha bolezni je v 80 odstotkih primerov značilen tudi izpuščaj na koži. Gre za drobne pikčaste krvavitve, ki se pojavljajo, ne da bi se oseba poškodovala, in so znak okvarjene žilne stene.” Poudarja, da naj gre oboleli, če posumi, da bi bil lahko okužen, nemudoma na pregled k zdravniku.
Frelihova dodaja, da ni vzroka za paniko, vendar svetuje poostreno budnost. Odsvetuje zadrževanje v zaprtih prostorih, kjer se zbira veliko ljudi, saj ni mogoče vedeti, kdo je klicenosec. Svetuje tudi pogosto temeljito prezračevanje stanovanj. Kljub bližajočim se praznikom opozarja: “Okužbi se izognemo tudi, če se ne poljubljamo. No, bežen poljub na lice sicer ni nevaren ...” JASNA ARKO




LoCa -> RE: Pravijo,da ni panike? (22.12.2007 11:47:30)

IZVIRNO SPOROČILO: * Mateja *

V Sloveniji je proti hemofilusnem meningitisu cepljenje obvezno za vse otroke, stare do 5 let. 
Kaj pol otroci tega ne morejo dobit? Kdaj se jih pa to sploh cepi?


lej sej maš tukaj vse. naj ne bi, čeprou ne moreš lih 100% preprečit okužbe, do 2 primera letno se vseeno zgodita. moreš tudi vedet, da ni nujno da so vsi otroci cepljeni (kake kontrainidacije, alrgične reakcije). ampak to kar se zdej dogaja ni Hib.bo pa štala, če se ugotovi, da je ta druga punca samo sošolka, in ne neka dobra prijateljica preminule. ker pol je pa treba vse stike poiskat.




bumerang -> RE: Pravijo,da ni panike? (22.12.2007 12:55:07)

Pravkar s sprehoda v Miljah. Na naslovnici časopisa je vest, da je umrl tudi bolničar v Trevisu.




Anonimen -> RE: Pravijo,da ni panike? (22.12.2007 14:22:44)

Od tebe Neva prvič slišim.Grozno [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Anonimen -> RE: Pravijo,da ni panike? (22.12.2007 15:55:57)

IZVIRNO SPOROČILO: bumerang

Pravkar s sprehoda v Miljah. Na naslovnici časopisa je vest, da je umrl tudi bolničar v Trevisu.


In spet nova smrtna žrtev v Trstu,hospitaliziran včeraj v Katinaro,danes umrl.




Anonimen -> RE: Pravijo,da ni panike? (22.12.2007 15:59:58)

a kr tako[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




katra55 -> RE: Pravijo,da ni panike? (22.12.2007 16:24:08)

Sploh nisem vedela za to, groza.




šnucika -> RE: Pravijo,da ni panike? (22.12.2007 20:57:34)

LoCa - če prav razumem, gre za meningokokno sepso?
Kolikor sem prečitala o netu, je največ smrti ravno zaradi odlašanja z obiskom zdravnika...da pa so znaki tako očitni, da je zdravljenje z antibiotiki ponavadi uspešno.
Zakaj torej toliko smrti v tako kratkem času?
So osebe bile res bolne že nekaj dni, ker baje, da niti meningokokna bakterija ne pobere človeka tako na hitro,kot so napisali za to deklico iz Gorice!? Ali pač..?

Na kaj naj bi bili torej pozorni,če zbolimo...ali če zboli otrok,ki še ne zna povedati?

Sicer pa sem mnenja, da je panika najslabša stvar, ki se lahko zgodi, ko se pojavi več primerov te bolezni.

Kaj pa meniš o cepljenju za pneumokoke?




LoCa -> RE: Pravijo,da ni panike? (22.12.2007 21:58:26)

lej, js nisem iz stroke, delam pa na centru za nalezljive bolezni in še to malo časa tko da je bil sestanek na to temo. takrat pač je bla samo punca smrtna žrtev ( vrjetno je nekdo iz njene bližine nosilec) in ni se povezovalo tega primera s trevisom (tam je bla neka žurka, kjer je mrgolelo senegalcev, tko da se sklepa da so oni prnesli virus). je pa štos, da se je istočasno kot v trevisu tut v rimu en primer zgodil. teh meningokoknih meningitisov je zgleda več vrst (tu gre za c) vrjetno tudi drugače napredujejo. za pneumokokne okužbe se pa tudi da cepit. če te zanima, nekaj več o gnojnih meningitisih, če te pa res skrbi, pa pokliči raje zdravnika al pa na svoj zzv, k bojo oni tut več vedli o primeru in o tem, kolko dejansko te lahko skrbi. me prou zanima kako bo v ponedeljek, ker so abje imeli vsi načrtovan dopust :P




bumerang -> RE: Pravijo,da ni panike? (23.12.2007 7:52:09)

"Bakterija Neisseria meningitidis (meningokok) povzroča gnojni meningitis, lahko pa tudi meningokokno sepso (razsoj bakterije po telesu s prizadetostjo mnogih organov). Okoli 2-5% prebivalstva nosi to bakterijo v nosno-žrelnem prostoru, pogosteje otroci. Ob epidemijah se delež nosilcev poveča celo na 20%. Okužba se prenaša kapljično - ob tesnem stiku (poljubljanje, direktni stik z gnojnim materialom iz nosu, spanje v skupnih, slabo zračenih prostorih, obiskovanje tesnih, slabo zračenih, zakajenih diskotek ipd).
Poznamo več različnih tipov te bakterije: A,B,C, ....X,W,Z,Y. V osrednji Evropi, kamor sodi tudi Slovenija, bolezen običajno povzroča tip B, proti kateremu, žal ni cepiva. Uspešno cepivo obstaja proti tipom A,C,W,Y.
V subsaharskem pasu Afrike (Čad, Burkina Faso....), je daleg najpogostejši tip A, zato potnikom, ki potujejo v te kraje in bivajo v tesnem stiku z domačini, priporočamo cepljenje. V teh krajih so tudi pogoste epidemije, med novembrom in majem. V takih epidemijah zboli vsako leto zboli več 1000 do 10.000 ljudi.

Gnojni meningitis in meningokokna sepsa sta pri nas redki okužbi. V lanskem letu je bilo 9 tovrstnih okužb, v letošnjem pa tudi. Žal pa gre za težke okužbe, ki se v 10-20% končajo s smrtjo. Če oseba zboli s tovrstno okužbo, infektologi pooblaščeni zavodi za zdravstveno varstvo takoj izvajajo začito najtesnejših kontaktov, s katerimi je bila obolela oseba v stiku. Med tesne kontakte sodijo: zlasti družinski člani, partnerji, včasih pa tudi otroci v isti skupini v vrtcu, ki so spali z obolelim; dijaki, ki spijo v dijaškem domu v isti sobi ipd. Zaščito kontaktov izvajamo z zdravili: antibiotiki, najpogosteje z rifampicinom za dva dni, lahko pa tudi z drugimi sredstvi.

Gnojni meningitis, ki ga povzroča bakterija Neisseria meningitidis, pa že pri dveh povezanih primerih smatramo kot izbruh, saj je bolezen izjemno nevarna.
Epidemično se širi zlasti tip A, pa tudi C, Y, W. Proti navedenim tipom je na voljo tudi cepivo.

V Sloveniji imamo manjše količine cepiva Menjugate, proti invazivni meningokokni okužbi tipa C, z njim lahko cepimo dojenčke od 2. meseca dalje; in cepivo Mencevax, proti invazivnim meningokoknim okužbam tipov A, C, W, Y, cepivo uorabljamo od dveh let dalje.
V evropskih državah, kjer so izbruhi meningokoknega meningitisa, ki ga povzroča tip C, pogosti, je pri otrocih in mladostnikih cepljenje proti tipu C, del rutinskega cepilnega programa (npr. Velika Britanija). "






* Mateja * -> RE: Pravijo,da ni panike? (23.12.2007 21:06:38)

Kaj je res na radio KOper reklo, da je umrla še eno dekle iz N. Gorice? To mi je nona rekla, ki je poslušala, nikjer na novicah pa nič ne piše.




Anonimen -> RE: Pravijo,da ni panike? (24.12.2007 9:09:31)

IZVIRNO SPOROČILO: * Mateja *

Kaj je res na radio KOper reklo, da je umrla še eno dekle iz N. Gorice? To mi je nona rekla, ki je poslušala, nikjer na novicah pa nič ne piše.


Ne bi rekla,mislim,da je nona slabo razumela,da je bilo govora o pvi nesrečni žrtvi,ker nisem nič zasledila nikjer drugje v medijih.




* Mateja * -> RE: Pravijo,da ni panike? (25.12.2007 20:22:08)

sEJ SE MI JE ZDELO.

POmoje ni take panike, ko t je sprva zgledalo, čeprav me mal miksa, ker se to dogaja tle čisto blizu mene.




Anonimen -> RE: Pravijo,da ni panike? (25.12.2007 21:48:20)

Mh,Mateja sej mene tud skrbi,pase zamislim,da je osmljen primer vsaj pri nas.V Italiji je malo hujše pa tudi panike ne delajo.




Anonimen -> RE: Pravijo,da ni panike? (25.12.2007 21:59:08)

Moja teta je imela gnojni meningitis, ko je bila stara 12 let. Prvi znak je bil pri njej, da se ji je dobesedno obrnilo v glavi. Poleg zelo visoke vročine, 41 stopinj.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Hvala bogu so jo rešili takrat.
Teh bolezni je res zelo malo, peščica jih je letno, vendar se o tem ne govori. Tudi tuberkuloza je pri nas-Slo. izpodrinjena, vendar jih še vedno letno zboli cca 20. Zato cepljenje ni več obvezno proti TBC, razen če starši želijo.

Jaz mislim, da je prav, da se o tem pogovarjamo. Bomo vedeli pravilno urgirati ob prvih znakih. Tak način osveščanja je par let nazaj spodbudil ljudi, da so si začeli pregledovati telesna znamenja, ki so spreminjali barvo- rak. Prej pa tega ni bilo, se o tem ni govorilo.

Neva, ti kar še kaj napiši in popaj, da bomo tudi drugi vedeli kaj več, ne samo ti. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




LoCa -> RE: Pravijo,da ni panike? (28.12.2007 11:11:31)

še kak odgovor na kako vprašanje :) 




Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]