Anonimen -> RE: HELICOBACTER PYLORI (7.11.2007 20:43:05)
|
Kaj je Helicobacter pylori? Helicobacter pylori ( H.Pilori) je bakterija, ki pogosto povzroča obolenja pri ljudeh. Najdemo jo predvsem v sluznici želodca, nekoliko redkeje tudi v sluznici dvanajsternika in požiralnika. Ljudje se večinoma okužijo že v otroštvu. Moški so okuženi enako pogosto kot ženske. Število okuženih raste s starostjo. V nerazvitih predelih sveta je okuženih skoraj 100% odraslih, v razvitem svetu pa 50-60%. Število okužb v razvitem svetu pada. Kako se prenaša? [image]http://www.zzv-kr.si/slike/body/prebava.jpg[/image]Bakterija se prenaša od človeka do človeka s poljubljanjem in po fekalno-oralni poti, možen je tudi prenos z nezadostno očiščenimi endoskopi. Bolezenski znaki Okužba z bakterijo H.pylori lahko povzroči akutno obolenje prebavnega trakta s slabostjo, bruhanjem, bolečinami v zgornjem predelu trebuha in povišano telesno temperaturo. Večina ljudi ob okužbi nima nobenih bolezenskih znakov. Bakterija ostane v sluznici želodca več let ali celo desetletij in ne povzroča nobenih težav. Take osebe so nosilci brez kliničnih znakov. Pri približno 20% okuženih se razvijejo bolezenski znaki zgornjega dela prebavnega trakta, predvsem vnetje želodčne sluznice ter rana na želodcu in dvanajsterniku. Bakterija H.pylori je tudi velik dejavnik tveganja za nastanek raka na želodcu. Zdravljenje okužbe s H. pylori? Okužbo s H.pylori najbolj učinkovito zdravimo s kombinacijo dveh ali treh različnih protimikrobnih zdravil in zdravil, ki delujejo na izločanje želodčne kisline. Zdravljenje traja več tednov. Zdravljenje nosilcev bakterije H.pylori, ki nimajo težav, ni priporočljivo. Potrditev okužbe s H. pylori Okužbo s H. pylori lahko potrdimo z različnimi metodami: - endoskopska preiskava zgornjega dela prebavnega trakta, pri kateri zdravnik pregleda sluznico prebavil s pomočjo posebne cevaste priprave in ob tem odvzame košček tkiva za preiskave.
- laboratorijska preiskava krvi, pri kateri dokazujemo protitelesa proti H.pyilori. Preiskava je končana v nekaj urah.
- laboratorijska preiskava blata, kjer dokazujemo prisotnost antigenov bakterije H.pylori. Preiskava je končana v treh urah.
Laboratorijske preiskave so zanesljive in neboleče. Odvzem krvi opravijo v ambulanti izbranega zdravnika- Laboratorijske preiskave opravljamo na podlagi napotnice izbranega zdravnika in samoplačniško. Izvide pošljemo izbranemu zdravniku oziroma naročniku. Moja sestra(12 let) je imela letos gastroskopijo v narkozi.Tako,da se da tudi do dogovorit,da za otoka ni stresno in boleče.
|
|
|
|