Anonimen -> Domača lekarna za nosečniške težave (10.8.2007 11:45:55)
|
Tole sem našla v upanju,da vam bo v pomoč,vsaj malo olajšalo nevšečnosti,da boste bolj sproščene doživljale nosečnost. Domača lekarna za nosečniške težave Če vas mučijo pogoste nosečniške težave, ne posegajte po zdravilih, obenem pa ni treba nemočno trpeti, če si lahko pomagate sami. Vsako težavo se da vsaj ublažiti s pravilnim postopkom in nekaterimi pripravki, ki jih imate doma. Drobižek, ki raste znotraj vas, v vašem telesu povzroči celo poplavo sprememb. Fizičnih in psihičnih. Da bi vam te spremembe povzročile čim manj težav, vam ponujamo nekaj nasvetov. Ne moramo zagotoviti, da bodo stoodstotno učinkovali, vendar ne škodi poskusiti. Slabost Nekateri pravijo, da sta slabost in bruhanje med nosečnostjo način, kako telo brani nerojenega otroka pred strupi, ki se nahajajo v materinem organizmu v najbolj občutljivem obdobju otrokovega razvoja. Čeprav se ji reče jutranja slabost, pa lahko traja cel dan in nekatere jo čutijo vso nosečnost, ne le prvih nekaj mesecev. Poskusite: - Akupresura: Štirikrat dnevno po nekaj minut pritiskajte na ustrezne akupresurne točke (glej okvir Akupresurne točke za boljše počutje).
- Ingver: Spodbuja prebavne sokove in nevtralizira želodčno kislino. Privoščite si ingverjev čaj ali kolačke.
Uhajanje urina Ne morete prespati noči, ne da bi morali na stranišče? Se vam zgodi, da vam med kihanjem uide urin? Hormoni med nosečnostjo sproščajo mišice, zato so te težave dokaj pogoste. Poskusite: - Keglove vaje: Kjer koli in kadar koli se spomnite, lahko delate vaje, ki bodo okrepile mišice medeničnega dna. Mišice skrčite, kot bi hoteli zadržati urin. Držite do 20 sekund, nato pa jih popustite. Te vaje ponavljajte vsaj 2-3-krat na dan po pet minut.
- Dnevni vložki: Z njimi preprečite morebitne »nesreče«. Vedno imejte nekaj dnevnih vložkov v torbici za rezervo.
- Zamenjajte pijačo: Izogibajte se pijačam, ki dražijo mehur. To so predvsem pravi čaj, kava in gazirane pijače. Vendar zato ne zmanjšajte količine pijače, ki jo popijete. Nadomestite jo z vodo ali nesladkanim sadnim čajem.
Utrujenost Prve mesece ste utrujeni zaradi hitrih sprememb v telesu, kasneje pa zaradi povečane telesne teže in pomanjkanja spanja. Utrujenost je lahko tudi posledica slabokrvnosti, s katero se srečajo mnoge nosečnice. Količina krvi v telesu se namreč poveča, količina železa v krvi pa ne dovolj, zato pride do pomanjkanja, ki ga je treba po zdravnikovih navodilih nadomestiti z ustreznimi pripravki. Poskusite: - Dremež: Kadar koli morete, poskusite vsaj za nekaj trenutkov zadremati.
- Kreša: Je bogat vir železa. Dodajajte jo solati ali sendvičem, lahko jo potresete tudi po juhi.
Zaprtje in hemoroidi Progesteron upočasni prebavo, zato lahko pride do zaprtja, posledično pa tudi do nastanka hemoroidov. Poskusite: - Vlaknine: Jejte z vlakninami bogata živila in pijte dovolj tekočine, da boste pospešili prebavo. Same vlaknine brez zadostne količine tekočine samo poslabšajo težave.
- Peteršilj, česen, citrusi: Vsi so bogati z vitaminom C, ki krepi žile in zmanjšuje možnost nastanka hemoroidov.
Nespečnost Zgaga, krči v nogah, pogosti obiski stranišča in strah pred porodom ter materinstvom so dovolj velik razlog, da marsikatera nosečnica prebedi dolge noči. Poskusite: - Sivka: V kad dodajte nekaj kapljic eteričnega olja sivke, da se boste bolj sprostili.
- Vitamin B: Jejte hrano, ki je bogata z vitaminom B – polnozrnati izdelki, oreščki, zelenolistnata zelenjava, kot so zelje, blitva in špinača, lahko opazno dvignejo raven vitamina B v telesu.
- Večerno umirjanje: Namesto da bi zvečer pogledali napet film in bedeli do polnoči pred televizorjem, si raje omislite sproščujočo kopel ob umirjeni glasbi.
Srbečica Ko se koža na trebuhu med nosečnostjo razteza, ni nič nenavadnega, če začne srbeti. V zelo redkih primerih je srbečica sicer lahko znak hujše bolezni, vendar pa je skrb odveč, če srbečica ni neznosna. Poskusite: - Ameriški slamnik: Kožo si umijte s čajem iz ameriškega slamnika ali kamilic, ki pomirjata srbečico. Primeren je tudi izvleček arnike, ki povečuje prožnost kože in zmanjšuje možnost nastanka strij.
- Vitamin B6: Krompir, avokado in stročnice v prehrani blažijo srbečico.
- Vlažilne kreme: Srbenje je bolj neprijetno, če je koža izsušena, zato uporabljajte primerne vlažilne pripravke, kreme ali losjone brez dodanih dišav.
Akupresurne točke za boljše počutje Vrtoglavica: Pritisnite največjo žilo na notranji strani zapestja, dve širini palca pod sklepom. Utrujenost: Pritisnite točko neposredno pod palcem na notranji strani zapestja na največji gubi. Premagovanje strahu: Za to obstaja več akupresurnih točk: - na zunanji strani zapestja v ravnini s sredincem, dve širini palca pod sklepom
- za širino dlani pod kolenom,
- na notranji strani zapestja, na največji gubi, tik pod mezincem,
- tik pod nohtom sredinca, na strani, ki je bližja palcu,
- na obeh straneh tilnika, kjer se stikata lobanja in hrbtenica.
Nervoza: Naredite pest s palcem zunaj. Pritisnite tik nad točko, kjer se stikata palec in kazalec. Bolečine v hrbtu: - na spodnji strani obeh kolen, točno na sredini pregiba,
- na zunanji strani gležnja, tik za kostjo,
- na vrhu ramen, na pol poti med vratom in zunanjim robom rame,
- za dva prsta širine od hrbtenice, v višini komolcev.
Zaprtje: Tik pod nohtom na nožnem palcu, na notranji strani, bliže ostalim prstom. Zgaga: Ista točka kot pri vrtoglavici. Hemoroidi: Kot pri bolečinah v hrbtu – na gležnju in ob hrbtenici. Bruhanje: - za dlan pod koleni,
- na notranji strani sredinca na roki, tik pod nohtom,
- na gubi pod palcem, na notranji strani zapestja,
- med dvema najbolj izrazitima vretencema na vrhu hrbtenice.
|
|
|
|