driska - izkušnje (Polna verzija)

Forum >> [Dojenček] >> Novorojenček, dojenček



Sporočilo


tejcek19 -> driska - izkušnje (1.8.2007 0:13:39)

Z našim sedaj 3-mesečnim sinkom smo prestali izkusnjo, ki bo mogoče v pomoč tudi katerim drugim staršem.

pred nekaj več kot mesecem je dobil drisko. Možev sodelavec jo je imel doma in očitno se je prenesla, čeprav nismo bili v direktnem stiku.

Sinček je dobil zeleno sluzasto blato. Vse manj je bilo v njem "sirčkov". Pediatrinja nas je poslala na kontrolo na infekcijsko kliniko v Ljubljano, kjer pa so z rezultati tako mečkali, da smo jih dobli šele po približno dveh tednih. Jaz sem vmes kar poklicala in dobila seveda zoprno sestro, ki mi je zatrdila, da v blatu ni bilo niti virusov, niti bakterij (čeprav se je kasneje izkazalo, da takrat ko sva midve govorile, niti še ni bilo izvidov za bakterije, ker rabijo dlje časa na gojišču).

ker nismo vedeli, kaj bi potem bilo, nas je pediatrinja poslala na pediatrično kliniko. Tam naju je zdravnica zadržala notri na opazovanju, čeprav je bil vikend. Skoraj vsi ostali na oddelku pa so šli "začasno" domov, kot temu pravijo na pediatriji. To pomeni, da grejo domov in se vrnejo na dogovorjen dan, vmes pa so zabeleženi kot pacienti in se lahko kadarkoli vrnejo, če se otroku stanje poslabša.

No sedaj mi je žal, da nisem tudi jaz izsilila, da bi šla čez vikend domov. Na kliniki namreč čez vikend nič ne štima - to je prava groza. Dva dni sem morala proosit, da si je prvi zdravnik vzel čas, da mi je razložil, zakaj so naju zadržali notri in kaj bojo počeli z nama. Prvi dan mi je namreč samo to, da ostenava notri, sporočila kar sestra, ker se očitno zdravnici ni dalo priti do mene.

Od opazovanja je ostalo samo to, da sem sestri vsakič pokazala plenico in je ona v karton napisala, da je blato zeleno. Pa kri so zjutraj sinu vzeli iz prsta. Če zdaj pomislim, bi se za to raje posebej pripeljala na kliniko, kot pa da sem bila tam toliko časa.

da ne boste mislile, zakaj imam toliko proti kliniki: tam so naju s sinčkom dali v sobo skupaj z edinim dojenčkom, ki je tudi še ostal na oddelku, čeprav so bile proste še druge sobe
in v soboto je moj sin dobil čisto drugačno drisko - tekočo, živo zeleno, zgledalo je kot pol kile gostega zeleno belega smrklja vsakič, ko se je pokakal, nato je še dvakrat bruhal
zdravniki in sestre so lažnivo trdili, da gre za nov zagon prejšnje okužbe, jaz pa sem trdila, da sem 1000% da je nekaj novega, ker mu je prej šlo že na bolje
in glej ga zlomka, čez kakšen dan se je našla poštena sestra, ki je priznala, da je imel sosedov dojenček kalicij (calicii) virus in da se je naš očitno nalezel (kasneje sem izvedela, da so imeli na kliniki celo epidemijo, pa o tem ni nihče nikomur nič povedal - čistilka mi je rekla, da njej itak tudi nikoli nič ne povejo, samo na koncu ji naročijo, katere sobe vse mora razkužiti)

kalicij virus je menda nekoliko milejši kot rota virus, se pa tudi zelo prenaša - kot sem kasneje po internetu brala, lahko tudi po zraku, ko otrok bruha

našemu sinku so potem na mojo izrecno zahtevo naredili spet pregled blata in v njem odkrili dva virusa - astro in kalicij
rekli so da je tako malo verjetno, da bi imel dojenček dva virusa hkrati, da bodo test ponovili - in drugi dan isto - šele tretji dan je bil izvid negativen, takrat pa so bili zadovoljni (nič čudnega, če so po treh dneh testov iz istega ! vzorca blata že vsi virusi pocrkali)
resnica je bila bolj verjetno taka, da je naš sinko imel astro virus že od prej, kalicij virus pa je dobil od soseda, ki je bil okužen pred njim

ob vsem tem bi vam priporočila tole:
1. če boste kdaj z otrokom v bolnici, preverite, če obstaja možnost "začasnega" odhoda domov in da prihajate dnevno na kontrole
2. če pa že boste ostali v bolnici, otroka nikoli ne kopajte v skupni banji (kot je to meni naredila sestra, čeprav je takrat že vedela, kakšen virus ima sosednji otrok, ki se je pred tem kopal v isti banji)
3. nikoli tudi ne previjajte na skupni previjalni mizi, temveč izključno na otrokovi posteljici, pripomočke pa prinesite od doma - nikar ne uporabljajte skupnih posodic za umivanje ritke, ampak izključno svoje ali pa robčke
(rajše bodite manj "higienični" tiste par dni, otrok se bo že doma dobro skopal)
4. svojega otroka tudi čim manj dajajte sestram - ene jih rade pestujejo, pa si včasih pred tem niti rok ne umijejo, naslanjajo si jih na rame, kjer se je prej veselo "slinil" drugi otrok in podobno

ja, ja saj vem, da sem kritična, ampak izkušnja je bila pač slaba
driska se nam je namreč zavlekla in sedaj traja že več kot en mesec
mali mora jemati linex in pije borovničev čaj
ker je v blatu občasno kri, ima nizek hemoglobin ...
pediatrinja je rekla, da se ji zdi, da ima tudi mišični tonus nekoliko slabši, kar naj bi bilo vse povezano in bomo sedaj morali hoditi še na fizioterapijo

zdravnikov in ostalih medicincev pa smo se v zadnjem mesecu že dobro prenajedli[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

upam, da vam bojo zgornje izkušnje kaj pomagale, da se vam ne zgodi kaj podobnega




Anonimen -> RE: driska - izkušnje (1.8.2007 12:43:17)

naj ti samo povem da nisi prav nič kritična!!!!

tako je pri naši dragi pediatrični..podn od podna....in prav je da se o takih stvareh govori...vem ker imamo v družini podobno situacijo-sicer ne z drisko ampak z OP in z dr.-ji ki tam dol delajo...za pol k**** niso.....ker ko si enkrat dol oz. maš dol nekoga pol šele vidiš kaj vse se dogaja za tistimi štrimi stenami! raje nebi, ker nebi verjeli!!??[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]

jz ne vem več kaj je to...

sicer pa upam da se mali pozdravi čimprej!držim pesti![image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




BAMBINA_ -> RE: driska - izkušnje (1.8.2007 13:53:45)

No, tudi mi smo s tamalim pred kratkim imeli totalno štalo in je bil julija kuhan in pečen na pediatrični. Imamo pa ravno nasprotne izkušnje kot vi. Strokovno osebje, za razliko od bolnišnic za odrasle, naredi za svoje paciente (otroke) vse in še več. Sestre niso kar neke frajlice, ki so s težavo zaključile srednjo zdravstveno, pač pa so na svojem področju zelo poznavalske in nič pri njih ni narejeno naključno. Ko so mojemu tedaj še ne dva mesecu staremu pikecu morali en dan odvzeti kri kar 5x, ker so delali profil, ga je na koncu pripeljala kar tista sestra, ki mu je jemala kri in se mi opravičila, ker ga tako muči [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] in mi s solznimi očmi povedala, da tudi njo močno močno boli, ko tako joka. Sobna sestra je na večere prihajala k nama in me bodrila, vlivala moč in upanje... Da si kdaj katera ne bi razkužila rok, se mi ni zgodilo. Zdravniki so strokovnjaki na svojem področju in sem jim brez težav zaupala svojega sinčka. Pa niso zgolj strokovne face, ki bi jim ti otroci bili zgolj služba! Še zdaleč ne. Je pa najbrž res, da kakršen odnos imaš ti do njih, takšni so oni do tebe. Če si odrezav, vzvišen in poniževalen do njih, se najbrž oni ne bodo topili od prijaznosti.
Kakorkoli, tvoja izkušnja ni prijetna, vendar pa preveč posplošuješ in vse mečeš v isti koš. Tvoji nasveti so vsekakor več kot dobrodošli in je lepo, da si si vzela čas in nas na določene stvari opozorila. Strinjam se, da so pogoji dela na pediatrični obupni, zato pa so zaposleni, ki v takih razmerah delajo več kot odlično, vredni vseh pohval. Je pa res, da se povsod najde kakšna izjema, ki štrli ven, vendar pa izjeme ne morejo prikazovati realnega stanja. Z moje strani, si osebje zasluži vse pohvale, grajo pa si zasluži sam zdravstveni sistem in tisti na višjih položajih, ki ta sistem dopuščajo.
Držim pesti, da se vaš sinček čimprej pozdravi in se vam ne bo potrebno vračati ter obujati neprijetnih spominov, midva bova na žalost še lep čas redna obiskovalca, vendar te kontrole za sinka pač pomenijo nujno zlo, ki pa je primerjavi s tem, kaj bi lahko bilo, če na tej "zloglasni" pediatrični ne bi bilo tako izkušenega kadra, z ustreznim znanjem, le malenkost.
Lp!




Naja30 -> RE: driska - izkušnje (1.8.2007 19:57:31)

tejcek, ne morem verjet! Ful se mi smili tvoj bogi [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/duda.gif[/image] Džim pesti, da bo kmalu spet zdrav.




mravljica3 -> RE: driska - izkušnje (1.8.2007 21:01:06)

Kakor berem nimamo edini problemov. Sama sem imela pred slabim mesecem podobne težave z 2-mesečno hčerkico, saj je imela kakšnih 10 dni močno drisko. Poleg tega tudi bolečine, tako, da je večinoma časa prejokala. Pri prvem obisku  (po nekaj dneh, ko je kakala tudi do 6x in več krat na dan) pri zdravnici me je ta prepričevala, da gre verjetno zgolj za krče in naj počakam nekaj dni. Na kaj naj čakam, sem se vsa obupana spraševala doma. Po dveh dneh, ko se je stanje še poslabšalo sem jo ponovno peljala k zdravniku, prepričana, da se tokrat ne pustim odpraviti tako zlahka. Da si ravno ne moreš kaj dosti pomagati z njimi sem kaj kmalu ugotovila. Vprašanja pediatrinje ali se mi zdi, da bi šle v bolnico so me povsem zmedla. Kako naj jaz vem, saj nisem študirala medicine! Saj veste, da bo potem konec z dojenjem in podobno so bile besede, ki so mi odmevale v glavi!! Očitno sem bila v veliki zmoti, ker sem pričakovala pomoč. Odločitev je bila na meni laiku, ki sem se ravnala zgolj po svojih občutkih in se nisem odločila za bolnico. Driska je trajala še kakšen teden, ravno ko sem po 10 dneh dobila izvide blata, se je vse nekako umirilo. Izvidi so bili pozitivni na kalicij virus, kar je potrdilo moj sum, da ne gre zgolj za krče. Med tem časom sem bila  z živci že povsem na koncu. Počutila sem se nemočno in upam, da se mi bodo podobne ne bodo več dogajale.

Čim več zdravja!!




ŠpelaP -> RE: driska - izkušnje (1.8.2007 22:25:54)

Pa kaj [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] je letos s temi driskami?!
Naša pikica je v začetku julija pri starosti 4 tednov fasala rota virus. Še zdaj se (že četrti teden) bojujemo z blatom, ki še ni tisto pravo.
Bili sva tudi štiri dni v bolnici, kjer so potrdili virus. Ni pa ji bilo treba biti na infuziji, ker se dobro dojiva in ni dehidrirala. Sva bili pa ravno včeraj in danes zopet na pregledu pri osebni pediatrinji, saj zadnja dva dni ponovno bolj pogosto kaka (drekec je pa vse mogoč - enkrat zelen, drugič rjav, tekoč ali sluzast ...). Meni se že meša od te driske in od vseh diet (brezmlečna, nepikantna...), ki jih imam sama (sem že skoraj na sami vodi in kruhu), da bi se pikici čimprej popravil kakec.

Me pa zanima, kakšna navodila ali nasvete glede driske ste dobile tiste, katerih pikeci so v zadnjem času imeli drisko (poleg razkuževanja)?!
Kako dolgo bi naj v povprečju trajalo, da se črevesje po takih virusih normalizira?
Ker jaz ne dobim pri zdravnikih enega pravega odgovora.
Kako blažite drisko vašim pikicam?


Meni sta danes pediatrinji (kar dve naenkrat sta se trudili okoli moje pikice) rekli, da ji lahko dam malo borovničevega čaja po žlički, pa tudi sama ga moram piti (čeprav se po porodu sama še vedno nisem docela znabila zaprtosti in hemoroidov-bom še bolj zaprta-samo za mojo pikico naredim vse, da bi ji le bilo bolje).




tejcek19 -> RE: driska - izkušnje (2.8.2007 13:25:22)

Včeraj je mož prebral, kaj sem napisala, pa je rekel, da je napisano tako, da bi se mogoče katera ustrašila iti v bolnico s svojim malčkom. To pa sigurno ni bil moj namen. Naj povem, da bi se zmeraj odločila iti v bolnico, če bi bilo z mojim sinkom karkoli narobe, ne glede na zdajšnjo izkušnjo. Edino pazila bi na reči, na katere sem vas opozorila.

Bambina - do osebja sem kritična zato, ker se mi zdi, da bi s pravočasno izolacijo okuženega dojenčka in opozorili ostalim lahko preprečili muke in težave, ki smo jih potem morali prestajati. Zvedela sem, da se je z istim virusom kasneje med drugimi okužil tudi en nedonošenček. Kaj je moralo biti to šele za njega, revčka.
Za povrhu naj pa povem, da mi je celo ena sestra rekla, da jih je zdravnica totalno nakurila, kako se je to lahko zgodilo (ker nje čez vikend ni bilo).
Je pa tudi čisto res, da sicer verjamem, da zdravniki na pediatriji obvladajo svoje strokovno delo.

ŠpelaP - za črevesje je menda najbolje da dobi malo tanina, da si opomore. Ta naj bi bil v čaju iz suhih borovnic in v pravem čaju. Samo pravi čaj moraš menda narediti zelo blag in si ga jaz zato ne upam, da ne bi kaj narobe nardila.
Pediatrinja mi je naročila, naj mojemu malemu dajem tudi Linex. Jaz ga stisnem kar polovičko kapsule na žličko z mlekom ali čajčkom. Moram pa tudi sama jemati Prolife (podobno kot Linex, z dodanimi B vitamini, ki pomagajo pri obnavljanju sluznice), ker naj bi to potem pomagalo malemu.
Za blažiti drisko je dober tudi kuminov čaj.
Glede trajanja driske pa sem govorila z enim pediatrom in mi je rekel, da se lahko zavleče tudi za dva meseca ali več.




ŠpelaP -> RE: driska - izkušnje (2.8.2007 15:15:01)

Tejcek19-jaz verjamem, da nisi hotela nikogar odvrniti, da bi svojega otroka peljal v bolnico, če je bolan. Je pa prav, da si na take stvari opozorila. Tudi sama po naši izkušnji opozorim na enake stvari in še na nekatere - na primer izogibanju javnim previjalnicam(tam smo namreč mi - sem 100% - staknili rota virus).
Jaz že tudi pijem borovničev, kamilčev in šipkov čaj. Linex kapsul pa jaz svoji še ne smem dati, ker je še premala. Bom pa sama vprašala v lekarni, če bi jaz morda lahko jedla te, katere si ti omenila, da jih moraš jesti.

Drugače pa nas in vas verjetno res čaka še dolga pot do dneva brez driske pri naših malčkih!




Stran: [1]