krajši delovni čas - pravica VS. obveznost (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


Ženkica -> krajši delovni čas - pravica VS. obveznost (19.6.2007 22:17:16)

Zanima me, ali morda katera ve, ali je delodajalčeva "obveznost" ali samo pravica, da ti omogoči skrajšan delovni čas do otrokovega 3. leta starosti. Povsod samo piše, da je to njegova pravica, nikjer pa, da tudi obveznost, kot trdijo mnogi (čvekle).

"Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost. To pravico starš pridobi pri svojem delodajalcu. Na centru za socialno delo pa lahko uveljavlja pravico do plačila sorazmernega dela prispevkov za socialno varnost do polne delovne obveznosti. "

Pa še link:
 
http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/krajsiDelovniCas.asp
 
 




bumerang -> RE: krajši delovni čas - pravica VS. obveznost (19.6.2007 22:36:26)

Z A K O N     O STARŠEVSKEM VARSTVU IN DRUŽINSKIH PREJEMKIH

IV. PRAVICA STARŠEV DO KRAJŠEGA DELOVNEGA ČASA ZARADI STARŠEVSTVA
48. člen
(pravica staršev do krajšega delovnega časa)
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas.
   Eden od staršev, ki neguje in varuje težje gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka, ima pravico delati krajši delovni čas tudi po tretjem letu starosti otroka, vendar ne dlje kot do 18. leta starosti otroka.
   V primerih iz prvega in drugega odstavka tega člena delodajalec delavcu zagotavlja pravico do plače po dejanski delovni obveznosti, Republika Slovenija pa mu zagotavlja do polne delovne obveznosti plačilo prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače. Republika Slovenija plačuje prispevke zavarovanca in delodajalca za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za primer brezposelnosti, za starševsko varstvo, za zdravstveno zavarovanje pa prispevke za primer bolezni in poškodbe izven dela, za pravice do zdravstvenih storitev, povračila potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino. Republika Slovenija plačuje prispevke po stopnjah, določenih z zakonom, ki določa stopnje prispevkov za socialno varnost.
   Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost.

113. člen
Delodajalec – pravna oseba se kaznuje za prekršek z denarno kaznijo od 100.000 tolarjev do 1.000.000 tolarjev, če ne omogoči:
   – materi pravice do odsotnosti v skladu z določbami tega zakona;
   – očetu pravice do odsotnosti v skladu z določbami tega zakona;
   – drugi osebi pravic v skladu z določbami tega zakona.
   Delodajalec – samostojni podjetnik posameznik ali fizična oseba, ki samostojno opravlja dejavnost kot poklic, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka, se kaznuje za prekršek z denarno kaznijo od 25.000 tolarjev do 250.000 tolarjev.
   Z denarno kaznijo od 100.000 tolarjev do 250.000 tolarjev se kaznuje tudi odgovorna oseba delodajalca – pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.




lutka -> RE: krajši delovni čas - pravica VS. obveznost (19.6.2007 22:37:25)

To je tvoja pravica, ki jo izkoristiš ali pa ne. Delodajalec pa ti je dolžan to pravico omogočiti. To je predpisno z zakonom.

Na tej strani ( od katere si dala link) imaš rubriko vprašanja in odgovori, kjer ti vse piše.

Jaz skrajšani delovni čas koristim že drugo leto in nisem imela nikoli problemov z delodajalcem.

lp




kofetek2010 -> RE: krajši delovni čas - pravica VS. obveznost (19.6.2007 22:41:01)

tvoja pravica in delodajalčeva obveznost, da ti to omogoči [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]






caillou -> RE: krajši delovni čas - pravica VS. obveznost (20.6.2007 22:01:33)

Tako kot pravijo predhodnice, tvoja pravica in delodajalčeva obveznost .




Stran: [1]