Oče na bolniško (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


pety78 -> Oče na bolniško (4.10.2006 16:18:11)

Evo, živimo skupaj v najemniškem, iščemo stanovanje, da se bomo selili, jaz sem z otrokom še na domačem naslovu.
Ko je mali 1. zbolel, sem bila nekaj časa jaz na bolniški, ko je pa drugič, je bil pa on. No in sedaj bolniške ne more dobiti, ker nismo prijavljeni na skupnem naslovu.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

A če bi bila ločena in imela oba skrbništvo, tudi ne bi mogel očka skrbeti za otroka, kadar bi bil bolan? Vse bi se dalo deliti, v primeru bolezni pa ne...?




GATA -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 16:51:12)

Petra,

pri mojem [sm=love.gif] v službi so povedali takole: v primeru, da oče otroka nima istega stalnega prebivališča si mora uraditi sledeče - on se prijaviti kot začasno prebivališče tam kjer ima [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/duda.gif[/image] stalnega in tam kjer ima oče stalnega [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/duda.gif[/image] začasnega.





Dashenka -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 18:22:05)

Ne, pogoj je skupno gospodinjstvo z otrokom.




GATA -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 19:18:16)

IZVIRNO SPOROČILO: GATA

Petra,





Pety78 sorry ne vem kje sem potegnila petro  [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




nejcko -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 19:27:22)

Tale zakon je meni čisto mimo. Kaj pa v primeru, da je otrok pri očetu na počitnicah in otrok zboli? A potem je potrebno bolnega otroka iz Kopra v Mursko vleči, da bo mama lahko vzela bolniško[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] - hipotetičen primer.

Enkrat sem že to vprašanje spravila v javnost (2 leti nazaj) in takrat je bil odgovor pristojnih, da se pripravlja popravek zakona. No, očitno se še zmeraj. Nimam besed[sm=smiley21.gif]

Jaz npr. tudi ne morem vzeti bolniške, pa čeprav sta otroka prijavljena na istem naslovu kot jaz. Sta pa zavarovana po možu, ki je prijavljen na drugem. A ni to fino[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




nejcko -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 19:31:19)

Pa še to - tukaj se lahko začne debata o pravicah in dolžnostih staršev v primeru ločitve. Četudi bi recimo ločeni oče želel prevzeti vse dolžnosti do otroka, mu sama država to onemogoča. Idiotizem.

P.s. Se opravičujem moji jezi, ampak sem norela že pred 2 letoma in ko zdaj vidim, da se stvari niso nič spremenile, me je ful pogrelo. GRRRRR




GATA -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 20:04:03)

Hm hm - tole pa nič preveč ni dobro slišat.

Nejcko če je tako kot praviš potem tudi jaz ne bom mogla vzeti bolniške ker je ta mala zavarovana po možu. Mož pa ima drugje stalno prebivališče oz. je drugačen od mojega in [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/duda.gif[/image].

In kam naj bi se človek obrnil da bi izvedel kako je sedaj.

Tisto kar sem prej napisala so povedali v moževi službi, ko je spraševal hipotetično za bolniško.  




Dashenka -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 20:39:11)

Pri dopustu za nego družinskega člana ni pomembno kdo je po kom zavarovan, pač pa le to, da je tisti, ki jemlje bolniško v skupnem gospodinjstvu (torej prijavljen na istem naslovu), kot tistih za kogar jemlje bolniško.

Torej če sta vidva z otročkom prijavljena na istem naslovu, boš lahko seveda koristila bolniško za otroka. Če ne, pa formalno gledano sploh ne živiš skupaj z otrokom.






pety78 -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 21:33:42)

IZVIRNO SPOROČILO: GATA

IZVIRNO SPOROČILO: GATA

Petra,





Pety78 sorry ne vem kje sem potegnila petro  [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]



Saj se nisi zmotila. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image] 
Ja, super ima naša državica to poštelano. Torej če starša ne živita več skupaj, delita si pa skrbništvo, mora pač mama prevzeti vso odgovornost, kadar gre za bolezen otroka. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]  Eh, brezveze.




nejcko -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 21:50:54)

IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka

Pri dopustu za nego družinskega člana ni pomembno kdo je po kom zavarovan, pač pa le to, da je tisti, ki jemlje bolniško v skupnem gospodinjstvu (torej prijavljen na istem naslovu), kot tistih za kogar jemlje bolniško.

Torej če sta vidva z otročkom prijavljena na istem naslovu, boš lahko seveda koristila bolniško za otroka. Če ne, pa formalno gledano sploh ne živiš skupaj z otrokom.



Dashenka, ne vem. Ok, jaz sem itak zdaj brez službe, tako da ni panike.
Ampak pri nas je bil tak primer: že pri starejšem sinu mi je bilo čudno, zakaj so vsa obvestila, zdr. izkaznica, kasneje pa poziv na sistematski pregled prišla na tastov naslov (tam je še vedno prijavljen moj mož) in ko se je tamala rodila se je zgodilo isto. Pa sem našo med. sestro pri pediatru vprašala, zakaj tja pošiljajo, če imata otroka stalen naslov pri meni. Ji je bilo malo čudno, ampak mi je rekla, da jaz potem za otroke ne morem vzeti bolniške[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. Jaz sem potem to zadevo šla malo preverjati in ja, zakon je tak. Takrat so mi pristojni rekli, da bodo stvari spremenili, pa nič od tega očitno.  Finta vsega pri nas pa je, da ko je moževa služba prijavljala na ZZZS še otroka, je avtomatično navedla možev naslov oz. očitno se morata naslova zavarovanca in tistega, po katerem je otrok zavarovan, ujemati. Sem potem še eno kolegico vprašala, ki dela na ZZZS in je temu potrdila. Čim bi jaz hotela kaj spreminjati na zavodu, bi lahko imel potem mož probleme v službi ali nekja takega. Skratka cela frka.




nejcko -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 21:55:58)

IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka


Torej če sta vidva z otročkom prijavljena na istem naslovu, boš lahko seveda koristila bolniško za otroka. Če ne, pa formalno gledano sploh ne živiš skupaj z otrokom.




In tukaj jaz vidim največji problem, če pustim svojega ob starni - ločena starša ne moreta enakovredno izpolnjevati starševskih dolžnosti in koristiti enakih pravic iz tega naslova.




GATA -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 22:11:52)




Kdo lahko uveljavlja pravico do nadomestila plače zaradi nege ožjega družinskega člana?







Moja vprašanja se nanašajo na bolniško. Vprašanje je mogoče malo nenavadno. Z možem sva ločena, živim z najino štiriletno hčerko, mož se je odselil. Kljub temu, da sva ločena, se glede varstva hčerke ter skrbi zanjo vse dogovarjava brez težav. Težava pa je nastala pri zdravniku. Pred kratkim je najina hči zbolela, zato nekaj časa ni mogla v vrtec. Ker sem ravno v tistem času imela v službi neodložljive obveznosti, sva se z bivšim možem dogovorila, da bo bolniško koristil on. Vendar pa so mu pri zdravniku zatrdili, da nima pravice do koriščenja bolniške, ker ne živi skupaj s hčerko. V zvezi s tem me zanima ali so informacije, ki sem jih dobila pri zdravniku, res točne. Zanima me tudi koliko dni lahko koristim bolniško za nego otroka ter ali mi pripada bolniška v primeru, če bi bila hčerka sprejeta na zdravljenje v bolnišnico.

Informacija, ki ste jo dobila pri zdravniku, je na žalost točna. Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur. L. RS, št. 9/92 s spremembami in dopolnitvami) v 30. členu pogojuje pravico do nadomestila plače zaradi nege ožjega družinskega člana (zakonca, otroka) z bivanjem v skupnem gospodinjstvu. Kot skupno gospodinjstvo Zakon o prijavi prebivališča ( Ur.l. RS, 9/2001) šteje skupnost posameznikov, ki izjavijo, da stalno prebivajo skupaj in skupaj porabljajo dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb (kot na primer za stanovanje, hrano,šolanje otrok ipd.). Evidenco skupnih gospodinjstev vodijo upravne enote, skupno gospodinjstvo pa je vezano na prijavo stalnega oziroma začasnega prebivališča, kar je razbrati iz Zakona o prijavi prebivališča.

V zvezi z vašim drugim vprašanjem, ki se nanaša na število dni, za katere vam pripada pravica do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana ali preprosto rečeno koliko dni ste lahko v posameznem primeru bolezni vaše hčerke na bolniški, pa vam odgovarjam takole: če je otrok star do sedem let oziroma je zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadet, ste lahko doma z otrokom ( in ob tem prejemate nadomestilo plače) največ 15 delovnih dni, za nego starejšega otroka do 18 leta pa največ do 7delovnih dni. Če to terja zdravstveno stanje otroka, lahko pristojni imenovani zdravnik pri ZZZS izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila plače, vendar največ do 30 delovnih dni za otroke do sedmega leta starosti let oziroma zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka, za starejše otroke pa do 14 delovnih dni. V izjemnih primerih lahko pristojni organi zavoda podaljšajo pravico do nadomestila plače še za največ 6 mesecev oziroma, če to zahtevajo posebno huda poslabšanja zdravstvenega stanja tudi za daljše obdobje.

Za ugotavljanje in ocenjevanje upravičenosti do bolniške zaradi nege otroka je pristojen za prvih 7 dni (oziroma 15 dni za otroka do sedmih let starosti ter zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka) otrokov osebni zdravnik, za presojanje upravičenosti do daljše zadržanosti pa imenovani zdravnik ZZZS ali zdravniška komisija ZZZS.

V primeru, da bi bila vaša hči hospitalizirana, vam pravica do nadomestila plače ne pripada, razen, če bi bila napotena na zdravljenje v tujino. Izjemoma pripada pravica do nadomestila plače zaradi nege hospitaliziranega otroka, če mati otroka doji in zato ostane skupaj z njim v bolnišnici.


Objavljeno: 15.3.2005
tole je bilo objavljeno na ZVEZI POTROŠNIKOV SLOVENIJE: http://www.zps-zveza.si/ZPSstrani/zpsV1.0.nsf/GlavniFrame?OpenFrameSet&DelSpleta=SVETOVANJEFrameset?OpenFrameset&Vsebina=0/9FD9CEB054D9FEA0C1256FC500569EE6?OpenDocument&




GATA -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 22:16:02)

V zakonu o zdravstvenem zavarovanju..... začetek 30.člena
30. člen

Pravica do nadomestila zaradi nege ožjega družinskega člana, s katerim zavarovanec živi v skupnem gospodinjstvu, traja v posameznem primeru največ do sedem delovnih dni, za otroke do sedem let starosti ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka pa do 15 delovnih dni.

.....

tole pa je v 3.členu (izrazi) v Zakonu o prijavi prebivališča

5. gospodinjstvo je skupnost posameznikov, ki izjavijo, da stalno prebivajo skupaj in skupaj porabljajo dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb (kot na primer za stanovanje, hrano, šolanje otrok ipd.). Za gospodinjstvo se šteje tudi posameznik, ki izjavi, da prebiva sam v ločeni stanovanjski enoti, ali kot podnajemnik v delu te enote in sam porablja dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb;


............................................

zdej pa jaz ne vem... to se pravi tudi če je nekdo začasno prijavljen v gospodinjstvo se šteje da je v gospodinjstvu????





Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (4.10.2006 22:24:25)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




GATA -> RE: Oče na bolniško (4.10.2006 22:36:41)

Evo Radha tu je cel 30.člen

30. člen

Pravica do nadomestila zaradi nege ožjega družinskega člana, s katerim zavarovanec živi v skupnem gospodinjstvu, traja v posameznem primeru največ do sedem delovnih dni, za otroke do sedem let starosti ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka pa do 15 delovnih dni.

Kadar to terja zdravstveno stanje ožjega družinskega člana, lahko pristojni imenovani zdravnik izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila, vendar največ do 30 delovnih dni za nego otrok do sedem let starosti ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka oziroma do 14 delovnih dni za nego drugih ožjih družinskih članov.

Imenovani zdravnik lahko izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila osebnega dohodka za nego otroka, in sicer v primerih, ko je taka odsotnost potrebna zaradi nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja otroka oziroma v drugih izjemnih primerih. Taka odsotnost ne more biti daljša od 6 mesecev.

Ne glede na prejšnji odstavek lahko na predlog strokovnega kolegija Kliničnega centra Ljubljana - Pediatrične klinike, imenovani zdravnik podaljša trajanje pravice do nadomestila plače za nego otroka in sicer v primerih, ko je to potrebno zaradi težke možganske okvare, rakavih obolenj ali drugih posebno hudih poslabšanj zdravstvenega stanja.

Na predlog strokovnega kolegija Kliničnega centra Ljubljana - Pediatrična klinika lahko imenovani zdravnik odobri tudi pravico do nadomestila plače enemu od staršev, ko je tak otrok v bolnišnici.

To pravico lahko uveljavlja eden od staršev do dopolnjenega 18. leta otrokove starosti.

Trajanje odsotnosti je odvisno od stanja bolezni in se glede na dinamiko poteka bolezni presoja individualno




Dashenka -> RE: Oče na bolniško (5.10.2006 7:06:45)

Se strinjam, da je zakon lahko v nekaterih primerih krivičen.

Vendar si v zelo veliki večini ločenih držužin straša ne delita skupnega skrbništva nad otrokom, pač pa je to dodeljenemu enemu (navadno je to pri nas mati), drug pa plačuje preživnino za otroka in ima omogočene redne stike z otrokom.

Iz tega izhajajo poleg preživnin preživnin, pa ugodnejši dodatki,  pa bolj subvencionirani vrtci itd.




srki -> RE: Oče na bolniško (5.10.2006 7:06:59)

Moj se je moral zaradi iste situacije začasno prijaviti na mojem naslovu, kjer tudi dejansko živimo, stalno ima še vedo tam, kjer je prej živel, pri meni pa ima prijavljeno začasno prebivališče. Žal, tako je.




GATA -> RE: Oče na bolniško (5.10.2006 11:00:16)

IZVIRNO SPOROČILO: srki

Moj se je moral zaradi iste situacije začasno prijaviti na mojem naslovu, kjer tudi dejansko živimo, stalno ima še vedo tam, kjer je prej živel, pri meni pa ima prijavljeno začasno prebivališče. Žal, tako je.


In če prav razumem potem to funkcionira tako kot so nam rekli....




Stran: [1]