|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   koliko ste "eko"?
28.12.2009 21:37:55   
Gina
No, koliko ste eko, pa varuhinje narave in okolja?


Vam je to pomembno, da ozaveščeno delujete (na različnih področjih), ali vam je vseeno ljubše udobje in vas to ne zanima preveč?
Sploh verjamete, da delamo slabo naravi, ali menite, da je taka miselnost nateg?
Verjamete da vsak, ki nekaj dobrega naredi za okolje, prispeva k boljšemu življenju zanamcev, ali se vam zdijo to le pljunki v morje, ki so nepomembni ali nezaznavni na širši ravni?

Sama sem itak ubrisana na naravo, me skrbi zanjo in se počutim zelo zanič, kadar delam kaj kar se mi ne zdi v skladu s tem, ampak me vseeno zanima, kako se na splošno gleda na te reči, koliko je v ljudeh to sploh prisotno v vsakdanjem življenju (razen ločevanja smeti, pa še za tega sem prepričana, da ga v vsaj 50% gospodinjstev ni). 
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: koliko ste "eko"?
28.12.2009 21:49:25   
nejcko
IZVIRNO SPOROČILO: Gina

No, koliko ste eko, pa varuhinje narave in okolja?


Vam je to pomembno, da ozaveščeno delujete (na različnih področjih), ali vam je vseeno ljubše udobje in vas to ne zanima preveč? MI je zelo pomembno.
Sploh verjamete, da delamo slabo naravi, ali menite, da je taka miselnost nateg? Prvo. Prepričana sem, da je naše ravnanje z naravo in z vsem, kar nam nudi, narvnost bogokletno. user posted image
Verjamete da vsak, ki nekaj dobrega naredi za okolje, prispeva k boljšemu življenju zanamcev, ali se vam zdijo to le pljunki v morje, ki so nepomembni ali nezaznavni na širši ravni? Prvo. Po sistemu: zrno na zrno ...

Sama sem itak ubrisana na naravo, me skrbi zanjo in se počutim zelo zanič, kadar delam kaj kar se mi ne zdi v skladu s tem, ampak me vseeno zanima, kako se na splošno gleda na te reči, koliko je v ljudeh to sploh prisotno v vsakdanjem življenju (razen ločevanja smeti, pa še za tega sem prepričana, da ga v vsaj 50% gospodinjstev ni). Enako. Trudim se po svojih najboljših močeh, vem pa, da tudi grešim. In takrat se počutim zelo slabo user posted image
Mislim, da se ljudje premalo, mnogo premalo zavedajo/-mo posledic lastnega ravnanja. Smo pa, žal, mnogo preveč egoistični, da bi to kaj bistveno vplivalo na našo miselnost. Vsaj za večino to velja.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: koliko ste "eko"?
28.12.2009 21:56:32   
TomTaylor
Ful bi se lahko razpisala na to temo, pa prvič nimam časa, ker bi se lahko kar krepko razpisala. Napisala bom samo eno misel, ki se mi je ob neki čistilni akciji močno zasidrala:

"Narave nismo podedovali od naših prednikov, ampak smo si jo izposodili od naših potomcev."

Ničkolikokrat imamo zjutraj ob kavi, ali po kosilo debato o tem, kaj vse bi moralo človeštvo narediti, da bi rešili oz. ohranili naravo. To kar se gremo mi zdaj z ločevanjem,recikliranjem,...je vse samo kaplja v morje. Nažalost. A po drugi strani, če sem malenkost optimistična - morda vendarle nek začetek.





_____________________________

Nihče vam ne more dati več, kot vam jaz lahko obljubim.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: koliko ste "eko"?
28.12.2009 22:07:50   
Gina
Ja, se strinjam TT, ampak kako lahko jaz prepričam prodajalce, da ne zavijajo vsako reč v tri škatle in tri papirje, preden pridem do stvari, ki jo rabim, vse ostalo pa proč vržem isti hip, ko odvijem (recimo zobno pasto)?
Kako lahko prepričam množice ljudi, da ne tiskajo gore reklamnega papirja zato, da bodo morda par kosov več prodali?
Kako naj se vozim v službo še s kom, ko se vozim daleč, pa nihče ne gre v isto smer kot jaz niti ob isti uri?
Kako naj prepričam našo vodjo prehrane, da sok v plastenkah ali tetrapaku ni primerna izbira za otroke?
Kako naj dopovem množicam ljudi, da jedo ogromno strupov, pa da je to zanje zanič?
Kako naj se neha množična uporaba škropiv, pesticidov in ostalega, kakšen vpliv imam jaz na to?
Kako naj dosežemoo, da bo prodaja ekološke hrane cenejša, ne pa dražja, kaj lahko jaz naredim?
Kakšen vpliv imam jaz na to, kje dovoljujejo poseganje v naravo na tak ali drugačen neprimeren način?
Kako lahko vplivam na to, da bodo naredili raje eno kvalitetno stvar (kot potrošno, ki se takoj pokvari), ki bo držala vsaj par let, da mi ne bo treba biti neprestani potrošnik in ustvarjalec smeti?

Eh, imaš prav TT, lahko naštevam takole še do jutriuser posted image user posted image , toliko reči je za napisat...

(odgovor članu TomTaylor)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: koliko ste "eko"?
28.12.2009 22:13:56   
TomTaylor
IZVIRNO SPOROČILO: Gina

Ja, se strinjam TT, ampak kako lahko jaz prepričam prodajalce, da ne zavijajo vsako reč v tri škatle in tri papirje, preden pridem do stvari, ki jo rabim, vse ostalo pa proč vržem isti hip, ko odvijem (recimo zobno pasto)?
Kako lahko prepričam množice ljudi, da ne tiskajo gore reklamnega papirja zato, da bodo morda par kosov več prodali?
Kako naj se vozim v službo še s kom, ko se vozim daleč, pa nihče ne gre v isto smer kot jaz niti ob isti uri?
Kako naj prepričam našo vodjo prehrane, da sok v plastenkah ali tetrapaku ni primerna izbira za otroke?
Kako naj dopovem množicam ljudi, da jedo ogromno strupov, pa da je to zanje zanič?
Kako naj se neha množična uporaba škropiv, pesticidov in ostalega, kakšen vpliv imam jaz na to?
Kako naj dosežemoo, da bo prodaja ekološke hrane cenejša, ne pa dražja, kaj lahko jaz naredim?
Kakšen vpliv imam jaz na to, kje dovoljujejo poseganje v naravo na tak ali drugačen neprimeren način?
Kako lahko vplivam na to, da bodo naredili raje eno kvalitetno stvar (kot potrošno, ki se takoj pokvari), ki bo držala vsaj par let, da mi ne bo treba biti neprestani potrošnik in ustvarjalec smeti?



ne provociraj!!user posted image user posted image


_____________________________

Nihče vam ne more dati več, kot vam jaz lahko obljubim.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: koliko ste "eko"?
28.12.2009 22:22:47   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: TomTaylor

ne provociraj!!user posted image user posted image



Mal moramuser posted image user posted image  .....lahko nadaljuješ....user posted image user posted image

Ma ok, grem pa brat, kako se naredi ekološko čistilo za v kuhinjo. Jutri grem po boraks. user posted image

(odgovor članu TomTaylor)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: koliko ste "eko"?
28.12.2009 22:26:40   
Ulla80
le pljunki v morje, ki so nepomembni ali nezaznavni na širši ravni?


verjetno so res, samo jaz mam čisto vest in mirno živim sama s sabo, kar se tega tiče. pa upam da tud moji otroci kaj odnesejo in preneso naprej. pa bo kr neki.

koliko sem eko? hm....

meso kupujem samo od kmetov, za katere vem, da lepo skrbijo za živali, da so primerno hranjene itd. nikoli ne kupujem mesa masovne reje, se pravi v trgovinah. prav tako jajce, oz. te ma zdej mami doma, k ma kureuser posted image ( isto bi počela z mlekom, pa žal ni možno, ker v radiusu 20km ni nobenga kmeta, kjer bi lohk dnevno jemala mlekouser posted image oz. so, sam živali fotrane s krmili, skoz zaprte itd. to mam pa v trgovini)

zelenjavo in sadje jemo domače, sezonsko. kar pač je. tako poleti ne jem kislega zelja in pozimi ne paradajza. v trgovini kupim samo banane, agrume, tu in tam kakšno solato, res redko.

kupujem samo osnovna živila, s čim manj ebalaže, raznih folij itd., čeprov je to živa groza, ne morš kupit niti kosa sira, brez da dobiš zraven kup ene folije itd.user posted image nobenih naprej pripravljenih jedi, konzerv itd. bljak, itakuser posted image

ne uporabljam klime, ko je kurilna sezona, ogrevamo na max. 21 stopinj. kurimo zjutraj od 6ih do pol osmih, da sem zagreje, ker so mali otroci, pol pa od 15ih do 22h. minimalno uporabljamo luči, ugašamo, čisto iz štroma ven vse aparate.

uporabljam pralne bombažne plenice.

ne uporabljam nobenih čistil, čisto nič, ziro.

ne uporabljamo nobenih sprejev pod pritiskom, osvežilcev, deodorantov itd. nič.

hodimo peš, kolkr se da, ne za vsak drek v avto, pa se prepelješ par metrov itd.

kupujemo res samo tisto kar je nujno, nismo potrošniki. ne kupujemo plastičnih igrač, izdelkov z veliko embalaže, ne uporabljamo plastičnih vrečk, v trgovini ne jemljem zastonj vrečk, ki jih tako zagnano ponujajo itd.

še kaj verjetnouser posted image

aja, pobiram smeti vedno, k ležijo kje v naravi, ob poti itd. zdej že ula to počne, k prideva na igrišče, ona najprej vse smeti pobereuser posted image

mislim pa, da se vsi problema lotevamo napačno, na koncu, pri smetehuser posted image sej je kul vse to ločevanje, pa recikliranje itd. sam  a mormo res vse to pokupit, porabit, uporabit, imet in si pol pač opreremo vest - sej ločujemo?

treba bi blo začet na začetku - pri potrebah, pri željah, pri IMETI . sam to pa ni velik takih, ki bi bli pripravljeni. sam to je po moje tist, kjer smo lohk najbl eko.

tko pa ženske mormo met en kup kozmetike, kremic, vse kar vidmo v reklamah, je treba letet pokupit, k se itak pol sam valja okol pa na konc pristane v smeteh, itah. plus seveda še miljon ostalih reči, od cunj, do pripomočkov, ma ni da ni!!

moški na kupe teh raznih tehnik, kar naprej neki novga, pa telefon, pa tak tv, pa on predvajalnik, vsake pol leta skor zamenjat, pod mus!

otroci na kupe brezvezne plastike, neumnih, glupih igrač, vse morjo met, kar majo ostali, pa še kej več, da se ne bodo počutli manjvredne in se bodo lahko razvili v samozavestne, spodobne odrasle!

ja, itak.

< Sporočilo je popravil Ulla80 -- 28.12.2009 22:29:14 >


_____________________________

..tko ovdje ne poludi, taj nije normalan!

Spet se mi je na bolš poslabšalo!!

Ja znam da me ljubite, u ljubavi je spas, izpred oči mi se gubite, volim i ja vas!

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: koliko ste "eko"?
28.12.2009 22:26:56   
rija
se trudim....ker imam vedno v mislih tisti stavek, ki ga je TT napisala.....da bo moral moj otrok rasti v taki svinjariji....user posted image



_____________________________

...vox populi...

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 0:35:11   
nejcko
IZVIRNO SPOROČILO: Ulla80

treba bi blo začet na začetku - pri potrebah, pri željah, pri IMETI . sam to pa ni velik takih, ki bi bli pripravljeni. sam to je po moje tist, kjer smo lohk najbl eko.




In smo tam ... pri potrošništvu. Tu, in samo tu jaz vidim izvirni in največji greh. Vse ostalo se lahko skrije proti temu. Nebrzdano potrošnišvo je najhujši uničevalec in onasneževalec okolja, začenši od porabe surovin, proizvodnje, ki onesnažuje, preko (po)rabe idelkov, ki tudi lahko onesnažujejo,  do smeti.  Je najhujši uničevalec človeške psihe, začenši od družbene naravnanosti, da ni vredno samo IMETI, ampak imeti VEČ, imeti NOVO, imeti VELIKO, imeti MODERNO, imeti SVEŽE, imeti DIŠEČE, imeti LEPO, ... vsak dan, vedno znova.

In najhuje pri vsem tem je, da vrnitve ni. Vsaj ne prostovoljne. user posted image

(odgovor članu Ulla80)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 13:25:05   
kaya2007
uf, jaz pa nisem preveč eko user posted image saj se trudim, ampak bi se verjetno potrudila še bolj, če bi videla, da se trudijo tudi ključni onesnaževalci, torej industrija in te zadeve. pri nas se reciklira le 4% odpadkov, kar se mi zdi žal res le pljunek v morje, meni pa vzame ogromno časa, da vse prelagam iz koša v koš, da odnesem do druge ulice kjer so smetnjaki itd.

torej eko sem zaenkrat toliko, da večinoma kupujem bio izdelke, tudi čistila..trudim se porabiti čim manj papirja in embalaže..ampak ne dam vedno prednosti paprju pred plastiko, ker je papir baje še bolj obremenilen za okolje (ker pač na veliko sekajo) iz istega razloga sem tudi skeptična kar se (lesenih) igrač tiče.
če sem iskrena, sem eko predvsem, ko se gre za mojo rit. sem pa vsaj razmišljat začela v tej smeri, par let nazaj tudi to nisem.

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 20:48:50   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: kaya2007

.ampak ne dam vedno prednosti paprju pred plastiko, ker je papir baje še bolj obremenilen za okolje (ker pač na veliko sekajo) iz istega razloga sem tudi skeptična kar se (lesenih) igrač tiče.



Ampak plastika je strupena (načeloma) in pogosto škodljiva, les pa ni.
Les je obnovljiv vir, nafta pa ni.
Les se razgrajuje, je nenevaren odpadek, plastika pa se ne razgrajuje, je nevaren odpadek.
Les se lahko predela (papir ravno tako), plastika težko, s stroški in precej nefunkcionalno.

Kar se tega tiče, po mojem mnenju ni dileme, kar je bolj obremenilno.

Rešitev je itak v tem, da ne bi rabili toliko reči, uporabljali. Zakaj sploh rabimo gore vsega? Strinjam se z ullo, tudi mi delamo zelo podobno doma. Najhujši problem je potrošnja in način življenja sodobne evrope. Ko bomo spremenili način, da bomo proizvajali kvalitetno robo, ki je ne bo treba vsako leto zamenjat, ne bomo tako veliki potrošniki, niti proizvajalci smeti. To je osnovi problem. Metaliteta in posledično proizvodnja.

Me pa veseli, da so ljudje sploh začeli razmišljat o vsem skupaj - tudi tisti, ki v bližnji preteklosti še niso. Res me.

(odgovor članu kaya2007)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 21:40:15   
Klemy82
Koliko sem eko? Premalo.
Ok, ločujem smeti, pa to bolj zato, ker jih moram.
NAčeloma gledam, da kupujem stvari, ki so zapakirane v čimmanj folij in papirčkov in škatel, pa to zato, ker mi gre to na jetra smo po sebi. Kupujemo naprave, ki so varčne z energijo, no, na to je moj mahnjen in mu pustim veselje.  Poskušam bit varčna z vodo. Grozno me nervirajo smeti, ki jih kdo meče vse naokoli in, ja, sem že pobirala kake vrečke in flaše po gozdu, si ne morem pomagat. Čeprav, odkar sem lani pobrala še eno odvrženo narkomansko iglo zraven, malo bolj pazim, kaj in kje pobiram. Sadje in zelenjavo pri hiši gojijo drugi in to brez umetnih gnojil in škropiv. PA kaj nam to pomaga, če pa sosed po svojem tako šprica, da teče dol z dreves in veter k nam prinese.
Je pa v enem od mojih ciljev v nl, da se popravim tudi na tem področju.user posted image

< Sporočilo je popravil Klemy82 -- 29.12.2009 21:41:08 >


_____________________________

Jst.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 21:42:56   
valči
Midva ogromno dava na to in veliko se o tem pogovarjava,prav tako otroke učiva ravnanja z naravo,ločevanja smeti,ravnanja s hrano.
Pri hrani mi ogromno naredimo zase.Kuhamo večina domačo pridelano hrano(mleko imamo doma,jogurt in skuto delamo sami,kruh pečemo sami z domače moke,zelenjava sezonska doma pridelamo,sadje tudi,sokove delava z možem-400 l sva naredila letos jeseni-jabolčni in grozdni...)
Vglavnem,ne hvalim se,vendar hočem napisat,da,ker vse leto res delamo na kmetiji,se nam to obrestuje s tem,da zdravo in domače jemo,prav tako ne rabimo kile in kile plastike vlačit iz trgovin.

Ker pri sokovih,mleku,jogurtih,vsem ostalem,se nabere robe za stran.Saj se pri nas tudi nabere,vendar primer.Nas je 12 pri hiši in ko pobirajo rumene vreče,je pri nas povprečno polna 1 na 14 dni,pri sosedih,drugje pa najmanj 3 vreče.Ker pač jest jer treba,pa če doma ni,je treba kupit.
Ampak pri kmetih se tudi da kupit,ne?

Kot je Ulla že rekla,tudi mi poleti jemo paradižnik,papriko,kumare,bučke,jagode,maline,češnje...
Sedaj pa kislo zelje,rdeče zelje za solato,itd.,radič,jabolka,hruške,orehe.

Vglannem sezonsko.Otrokom seveda kupim banane,ko si zaželijo,pa hrenovke,pa kako tuno.Meso pa tudi domače in jajca in...Preveč za naštevat.

Aja,drugo leto imava z možem v planu naredit rastlinsko čistilno napravo.

No,grem,je možek prišel...


_____________________________

Sedaj pa imamo doma tri čudovite sončke,ki mi pomenijo vse na svetu.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 21:56:18   
manna
Ulla80  Res vse to počneš? user posted image user posted image user posted image
Jaz pa nisem eko user posted image Kupujem zelenjavo v trgovinah, uporabljam čistila, pampers, deodorante, osvežilce. Ne ločujem odpadkov.

Hodim pa vedno peš. Pa ogrevamo tudi zelo malo. Pa uporabljam kozmetiko dr Hauschka...


(odgovor članu valči)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 22:01:40   
valči
Aja,za otroke sem imela bombažne plenice,zase imam bombažne vložke,ki jih bom ponudila(vsaki svoje,da ne bo pomote) jima,ko bo čas za touser posted image
Pa čistila-pucam z domačim jabolčnim kisom,s katerim delamo tudi solato.Tašča pa rostfrei puca z domačim žganjemuser posted image

Ja,mi smo res celi neki domačiuser posted image


_____________________________

Sedaj pa imamo doma tri čudovite sončke,ki mi pomenijo vse na svetu.

(odgovor članu manna)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 22:09:57   
Ulla80
ma ful se da narest tud kot posameznik, če se le hočešuser posted image

jst mam čist naštudirano kako in kaj bi, če bi mela eno svojo hiško, pa zemljouser posted image   mislim da bi sam kavo pa cukr v trgovini kupla, tistga pa res nebi gojilauser posted image

po moje bi vsak mogu met en košček zemlje in možnost da si vsaj del hrane pridela sam. drugače gledaš pol. tud meso- vsak bi si mogu sam vzredit žival in jo tud zaklat, če bi hotu jest meso. kak bi se hitro stvari obrnle.
tko pa noben ne razmišlja nič - od kod pride, kaj je za to potrebno itd. sam v trgovino s plašnicami kot fijakarski konji in filat v vozičke.


_____________________________

..tko ovdje ne poludi, taj nije normalan!

Spet se mi je na bolš poslabšalo!!

Ja znam da me ljubite, u ljubavi je spas, izpred oči mi se gubite, volim i ja vas!

(odgovor članu valči)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 22:59:12   
nejcko
IZVIRNO SPOROČILO: Ulla80

tko pa noben ne razmišlja nič - od kod pride, kaj je za to potrebno itd. sam v trgovino s plašnicami kot fijakarski konji in filat v vozičke.



Pa saj tako ni samo s hrano. Tako je več ali manj z vsem. Z oblekami in obutvijo naprimer. In z vso ostalo kramo, ki nam jo danes ponujajo trgovine. Važno je imeti, nihče pa se ne vpraša, ne od kod pride ne kam bo šlo na koncu.

Samo po drugi strani pa je tukaj spet potrebno gledati dvoplastno. Zaradi vsega tega, kar si danes lahko privoščimo in imamo, imajo ljudje po svetu delo (pustimo zdaj stati, za koliko denarja itd.); imajo delo in lahko zaslužijo za preživetje. Brez tega bi res pocrkali, dobesedno.
V bistvu smo se vsi znašli v nekem začaranem krogu - napredek nam je omogočil več in bolje, a več in bolje prinaša več ljudi, več ljudi prinese potrebo po več hrane, več ljudi prinese potrebo po več dela za vse ... delo imajo samo, če komu lahko prodajo svoj proizvod oz. storitev, svoj proizvod oz. storitev lahko prodajo samo nekomu ki ima denar, torej spet delo, in s tem potrebe,   ... če se vse to neha, pride do ...

... konca.

(odgovor članu Ulla80)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 23:06:31   
Ulla80
Zaradi vsega tega, kar si danes lahko privoščimo in imamo, imajo ljudje po svetu delo (pustimo zdaj stati, za koliko denarja itd.); imajo delo in lahko zaslužijo za preživetje. Brez tega bi res pocrkali, dobesedno.


vidiš jst pa to ne verjamem, oz. mi je en tak pesek v oči. in pranje krivde v smislu ker jaz ful vse živo kupujem, ima nekdo šiht in za jest. ma kje. če bi blo vse bolj pravično porazdeljeno, bi imeli vi vsega zadost.

a misliš da so recimo v afriki lačni zato, ker nekje premalo kupujejo in ne ustvarjajo dovolj potreb, ki bi tem ljudem zagotovile službe in hrano? lačni so zato, ker voditeljem razvitih (kao) držav tko paše. a misliš da so bili v afriki lačni, preden je tja prišel belec?

meni je pač zgrešena ta logika v stilu - kupujem na kupe dizajnerskih cunjic made in china in s tem naredim človekoljubno delo, ker ma zarad mene en kitajc, ki te cunje šiva, en obrok riža na dan.


_____________________________

..tko ovdje ne poludi, taj nije normalan!

Spet se mi je na bolš poslabšalo!!

Ja znam da me ljubite, u ljubavi je spas, izpred oči mi se gubite, volim i ja vas!

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: koliko ste "eko"?
29.12.2009 23:51:42   
Gina
Se strinjam z ullo.

Drugače se pa da relativno osveščeno živet, če hočeš.
Imam svoj košček zemlje in jemo samo sezonsko hrano. Danes čebulo in korenje, včeraj brstični ohrovt, škoda samo, ker bo krompirja kmalu zmanjkalo, bi ga morala več posadit letos. Veliko tudi vložim. Nimam veliko sadja, ker smo malo časa v hiši, tako da soka delat ne morem. Ga pa delam iz melise in mete in malinovec. Marmelade tudi delam. Pa zelišča nabiram in delam domače zvarke. Rada bi imela kokoši in jih bom menda spomladi nabavila, če bo vse po sreči. Zaenkrat jemljemo mleko in jajca pri kmetu. Meso ne vedno, pogosto pa. Jabolka nabavimo na eko kmetijah. Pridelujem domač kompost, tako da naredim nekaj lepega za zemljo.

Ločujem smeti, to že menda od nekdaj, oz. isti hip, ko so se pojavili ločeni smetnjaki, se pravi leta dolgo.
Ne uporabljam kaj dosti kemije, oz. noooogo manj kot povprečen prebivalec zemlje. Čistila uporabljam starinska, kis, soda, trdo milo. Krem skoraj ne nucam (razen tistih, ki jih izdelam sama, pa še to zelo malo), ker menim, da škodujejo. Tudi mi ne uporabljamo sprejev, osvežilcev niti deodorantov, razen tistih na osnovi eteričnih olj.

Vrečk v trgovini če se le da ne jemljem, hodim z vrečkami iz blaga ali s košaro, v avtu imam tudi zaboj, včasih pa kartonsko škatlo.

Ma v bistvu je še dosti tega. Pa vse to delam v resnici zase. Ker mi ni za živet v umetnem in umazanem. Pa se mi še vedno zdi najhujše, da živimo v tako strašansko potrošniški družbi. Tako ogromno se stran meče in nič ni kvalitetno. Pa toliko strupov proizvajamo. Leta dolgo so nam v glave filali, kako ni nič strupeno, še pesticidi ne, niti plastika, ne čistila ne nič. Zdaj pa tričetrt ljudi ne verjame, da je kaj s kakšno kemijo narobe. Kemično zemljo bomo zapustili našim otrokom. Zastrupljeno in fejst umazano.

< Sporočilo je popravil Gina -- 29.12.2009 23:53:27 >

(odgovor članu Ulla80)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: koliko ste "eko"?
30.12.2009 0:35:35   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Ulla80

Zaradi vsega tega, kar si danes lahko privoščimo in imamo, imajo ljudje po svetu delo (pustimo zdaj stati, za koliko denarja itd.); imajo delo in lahko zaslužijo za preživetje. Brez tega bi res pocrkali, dobesedno.


vidiš jst pa to ne verjamem, oz. mi je en tak pesek v oči. in pranje krivde v smislu ker jaz ful vse živo kupujem, ima nekdo šiht in za jest. ma kje. če bi blo vse bolj pravično porazdeljeno, bi imeli vi vsega zadost.

a misliš da so recimo v afriki lačni zato, ker nekje premalo kupujejo in ne ustvarjajo dovolj potreb, ki bi tem ljudem zagotovile službe in hrano? lačni so zato, ker voditeljem razvitih (kao) držav tko paše. a misliš da so bili v afriki lačni, preden je tja prišel belec?

meni je pač zgrešena ta logika v stilu - kupujem na kupe dizajnerskih cunjic made in china in s tem naredim človekoljubno delo, ker ma zarad mene en kitajc, ki te cunje šiva, en obrok riža na dan.



Meni je zadosti, da vem, da so bile nekatere od teh sedaj revnih držav na vrhuncu, kjer revščine ni bilo videti. In samo eden človek jih je spravil v revščino, tako kot bo to storila ravno kar, naša vlada.

Bi bila ponosna na one države, pa ne morem biti, ko namesto novihh pridelkov, pridelkov izdelajo nove bolezni, saj požrejo od podgan do ptičev do kar leze in gre, karni čudno, da iznosijo en kup boleznii. Za kozlat. Vse gripe, ki so jih uvotzili, so bile iz njihovega konca. Nič lepšega.

In povej takim ljudem, glede spoštovanja narave in živali, jim rit zamašim tudi s plišastjo. Bruh. In mi ni jasno, da ljudje še padajo na njihovo ceneno foro, poleg bolezni.

(odgovor članu Ulla80)
  Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: koliko ste "eko"?
30.12.2009 1:15:11   
nejcko
IZVIRNO SPOROČILO: Ulla80

Zaradi vsega tega, kar si danes lahko privoščimo in imamo, imajo ljudje po svetu delo (pustimo zdaj stati, za koliko denarja itd.); imajo delo in lahko zaslužijo za preživetje. Brez tega bi res pocrkali, dobesedno.


vidiš jst pa to ne verjamem, oz. mi je en tak pesek v oči. in pranje krivde v smislu ker jaz ful vse živo kupujem, ima nekdo šiht in za jest. ma kje. če bi blo vse bolj pravično porazdeljeno, bi imeli vi vsega zadost. S tem se absolutno strinjam, ampak, draga moja, o pravičnosti na tem svetu že dolgo ne moremo govoriti, kajneuser posted image . Pravičnost se je končala tisti trenutek, ko so nabiralske in lovske skupnosti nasledile drugačne oblike, tisti trenutek, ko je prvi človek postal suženj, tisti trenutek, ko si je fevdni gospod vzel pravico nad tlačanom, ... tisti trenutek, ko so izumili denar, ki vrednotil delo. Dela se ne more vrednotiti z denarjem. Nikoli.

a misliš da so recimo v afriki lačni zato, ker nekje premalo kupujejo in ne ustvarjajo dovolj potreb, ki bi tem ljudem zagotovile službe in hrano? lačni so zato, ker voditeljem razvitih (kao) držav tko paše. a misliš da so bili v afriki lačni, preden je tja prišel belec? Seveda niso bili. Beri zgoraj, v tistih treh pikicah je zajet tudi kolonializem.

meni je pač zgrešena ta logika v stilu - kupujem na kupe dizajnerskih cunjic made in china in s tem naredim človekoljubno delo, ker ma zarad mene en kitajc, ki te cunje šiva, en obrok riža na dan. Morda je zgrešena. Ne vem. Je pa, žal, resnična. Če zahodni svet ta trenutek ukine vse proizvodne obrate na Kitajskem, če zapre uvoz iz nje, bi na milijone ljudi čez noč ostalo brez dela ... in ja, s tem tudi brez obroka riža na dan. Kitajske s tem seveda ne bi bilo konec, bi pa to pomenilo konec za premnoge Kitajce.



Glej, sama ne zagovarjam izkoriščanja tretjega sveta za svoje potrebe, hotenja in luksuz, res ne. Če kdo, potem sem definitivno jaz proti globalizaciji, proti kapitalizmu, proti nebrzdanem potrošništvu sodobnega časa. A dejstvo je, da je to moj čas, čas, ki ga živim, ga moram živeti. Dejstvo je, da je do tega časa in sedanjih razmer prišlo po nekih zakonitosti razvoja, evolucije, če se lahko malo na Darwina naslonim user posted image . Razvoj gre vedno naprej. Iti naprej pomeni, da nekaj nujno ostaja zadaj. Ampak dokler ne greš naprej, ne veš, ne moreš vedeti, ali je bilo tisto, kar si pustil zadaj, dobro ali slabo. In ljudje smo za seboj pustili marsikaj dobrega, pa tudi marsikaj slabega. Tako pač je, vsaka medalja ima vedno dve plati.
Dejstvo je, da smo ljudje strašansko egoistična bitja. Ampak to je lastnost vseh živih bitij. Egoizem in želja po ugodju, to dvoje nam je vsem živim bitjem skupno. Vsi se v prvi vrsti trudimo sami pre-živeti in to čim bolj udobno. Vsi uživamo v ugodju, vsi ga iščemo, le da je človeku dana možnost, da do tega pride hitreje kot ostale vrste. In smo prišli - seveda za ogromno ceno - za ceno tega, da smo lastni vrsti postali najhujši sovražnik.
Mislim, da se tega velika večina ljudi zaveda, ampak tisto prvinsko, tisto nagonsko v nas, pa kljub vsemu ostaja - nagon po pre-živetju in težnja po ugodju. In proti nagonu se je težko boriti. Še težje se je odpovedati temu, kar nam nudi pre-živetje in ugodje: denar, dobra hrana, lepe obleke, dišeča stanovanja, potovanja, zabava, dober avto, ... Mi smo na višku ugodja.
Kitajci so trenutno na poti do tega viška. Vidijo ga, slutijo ga, želijo si ga. Vse bodo naredili za to, da ga dosežejo. Trenutno z obrokom riža, ki ga zaslužijo s svojim, kaj pa vem, 10-urnim delom/dan, še deset let nazaj so morali pa 15 ur na dan garati na riževih poljih. 5 ur manj dela. 5. ur več za ugodje. Isti obrok.
Ne, nikakor ni pravično, sploh če pogledamo, da en Evropejec za isto delo lahko poje zraven riža še en zrezek. A Evropejec je tiste čase samo obrok riža že pustil za seboj. Zdaj gre naprej Kitajec.

Ko pa bomo vsi prišli na vrh, nam ne bo preostalo drugega, kot da sestopimo. Ampak verjetno se bo hrib prej zrušil.

In še enkrat - ne zagovarjam tega, sploh ne. A kot bitje nagona, uživam v določenih pritiklinah sodobnega časa in sem zanje neizmerno hvaležna, kot bitje razuma, skušam razumeti vse anomalije danšnjega sveta in se skušam ravnati "po pameti, po modrosti ˝ničesar preveč˝", kot čustveno bitje me pa vse to strašansko prizadane.




(odgovor članu Ulla80)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: koliko ste "eko"?
30.12.2009 1:34:24   
Tanja55
IZVIRNO SPOROČILO: Ulla80

a misliš da so recimo v afriki lačni zato, ker nekje premalo kupujejo in ne ustvarjajo dovolj potreb, ki bi tem ljudem zagotovile službe in hrano? lačni so zato, ker voditeljem razvitih (kao) držav tko paše. a misliš da so bili v afriki lačni, preden je tja prišel belec?



Sej se strinjam s tvojim pogledom na tole tematiko, sam, ceprov sem si ze tokrat rekla, da se ne bom vpletala, pa si ne morem pomagat...user posted image , ni cist tko enostavn kot pises Ulla, ker imajo od cca. 60let XX. stoletja mnoge Afriske drzave osamosvojitev in ceprav imajo velike korporacije (npr. Nestle) blazen profit pri izkoriscanju naravnih virov Afriskega kontinenta, je tam se nekaj procentov Africanov, ki blazno, in to mislim res blazno ogromno sluzijo s tem, da drzijo vecinsko prebivalstvo v, no pa recmo, revscini. Ampak stvari so komplekse in dokler bodo obstajale drzave s 60% in vec nepismenega prebivalstva je cist vseen al so voditelji beli, crni, al pa zeleni...vecina bo revezev.

Najvecji primeri lahkote (ala v Etiopiji npr.) so se pa zgodili zaradi politike in ne zaradi belcev, vsaj ne direktno. In ja, pred prihodom belcev je bil Afriski kontinent (tko kot vsi ostali kontinenti po svetu) sem in tja izpostavljen lakoti. Zakaj pa mislis, da so imeli poglavarje, kralje itd. za bozanstva? Ze od faraonov naprej so bli oni tisti, ki so zagotavljali, da bo dezela bogata (aka da bo mel folk za jest). Tak da, se enkrat ne morem, da ne bi povdarjala, da niso stvari samo enoplastne.

Kar se pa tice tega masovnega nakupovanja in ostalih zadev: men je, se oproscam, ampak res mi je vcasih smesno, ko kaksne poste berem o bio hrani, pa kompostih, pa dveh majcah za celo leto itd. Ker ko enkrat zivis v milijonskem mestu in vidis, kaj pomeni potrosnistvo (verjemite, v SLO dejansko ni takega potrosnistva, ker ga nismo sposobni) potem ti slabo rata. Ob razprodajah ljudje ob 4h zjutraj pred stacuno stojijo, ob 7h ne dobis vec zadeve, ki si jo hotu kupit, naval je tak, da se komaj skoz trgovino prerines, na cesti pa itak ne mores mimo ljudi ne da bi se vsaj vsako drugo sekundo v nekoga zabil. E, to je potrosnistvo z veliko zacetnico. In dokler se kolektiven duh ne bo spremenil, se tud vse tele "eko" zadeve ne bodo resile. Zal. In kot vsi vemo, premiki se delajo v glavi, za to je pa potrebno z njo mal delat. In smo nazaj na zacetku.

Dans sem brala, da polovica anketiranih otrok med 9 in 11 let v UK misli, da je bil Adolf Hitler selektor nemske nogometne reprezentance, in da je holokavst poimenovanje za praznovanje ob koncu vojne. No, dokler bo taksna pamet vladala v "razvitem" svetu se bo credno potrosnistvo nadaljevalo, ker najlazje je masovno zadovoljit potrebe s kolektivnim sopingom in vecerjo v McDonaldsu.

(odgovor članu Ulla80)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: koliko ste "eko"?
30.12.2009 1:46:44   
Tanja55
IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

In še enkrat - ne zagovarjam tega, sploh ne. A kot bitje nagona, uživam v določenih pritiklinah sodobnega časa in sem zanje neizmerno hvaležna, kot bitje razuma, skušam razumeti vse anomalije danšnjega sveta in se skušam ravnati "po pameti, po modrosti ˝ničesar preveč˝", kot čustveno bitje me pa vse to strašansko prizadane.



Zelo lepo si to napisala nejcko, in podpisem, ce smem.

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: koliko ste "eko"?
30.12.2009 8:21:19   
Ulla80
S tem se absolutno strinjam, ampak, draga moja, o pravičnosti na tem svetu že dolgo ne moremo govoriti, kajneuser posted image . Pravičnost se je končala tisti trenutek, ko so nabiralske in lovske skupnosti nasledile drugačne oblike, tisti trenutek, ko je prvi človek postal suženj, tisti trenutek, ko si je fevdni gospod vzel pravico nad tlačanom, ... tisti trenutek, ko so izumili denar, ki vrednotil delo. Dela se ne more vrednotiti z denarjem. Nikoli.


sej vem nejcko, absolutno se strinjam. samo vseeno si pa ne delam utvar, da kaj dobrega počnem za človestvo, ker kupujem klump od klumpa in ima zarad tega nekdo plačo oz. hrano.
to je absolutno kompleksna zadeva in mi je nebomo rešle...čeprav je pa zanimivo, kako mamo mi mali ljudje vse naštudirano, kako bi vse lepo laufalouser posted image sam oni bebci zgoraj tega ne uspejo naštudiratuser posted image

tudi s tem se strinjam, da je treba itak v korak z razvojem in napredkom, drugače bi res blo vseeno če bi ostali kar na drevesih. samo ni pa pri tem treba gazit vsega pred sabo.kljub razvoju in vsemu se pa le da obdržat vsaj nekaj moralnih vrednot in občutka za kaj okoli tebe. pomoje, no.

Najvecji primeri lahkote (ala v Etiopiji npr.) so se pa zgodili zaradi politike in ne zaradi belcev, vsaj ne direktno. In ja, pred prihodom belcev je bil Afriski kontinent (tko kot vsi ostali kontinenti po svetu) sem in tja izpostavljen lakoti. Zakaj pa mislis, da so imeli poglavarje, kralje itd. za bozanstva? Ze od faraonov naprej so bli oni tisti, ki so zagotavljali, da bo dezela bogata (aka da bo mel folk za jest). Tak da, se enkrat ne morem, da ne bi povdarjala, da niso stvari samo enoplastne.


seveda se je zgodil zaradi politike in seveda so ljudstva tam tudi že prej kdaj tpela lakoto. vendar mislim da ni primerjave s tem, kar se dogaja sedaj. absolutno zaradi politike in to politiko je tja pripeljal belec. oni so seveda imeli prej svojo politiko, ki pa je njim čisto ustrezala in so drugače živeli. mah, pretežke stvari so to...

v milijonskem mestu in vidis, kaj pomeni potrosnistvo (verjemite, v SLO dejansko ni takega potrosnistva, ker ga nismo sposobni) potem ti slabo rata. Ob razprodajah ljudje ob 4h zjutraj pred stacuno stojijo, ob 7h ne dobis vec zadeve,


to ti verjamem, vendar očitno še nisi bila pri nas v hofru ob 8ih zjutraj, ko majo akcijeuser posted image user posted image folk te je pripravljen pogazit za en usran kombinezon za otroka, iz rok si pulijo stvari in se zmerjajo, ma živa groza! verjamem pa, da je pri večji masi prebivalstva vse to še bolj potencirano.
meni recimo je groza, ko je treba it v šoping. res. prov cmok se mi naredi in cela živčna ratam in želodec me boli že par dni prej, ko vem da bo treba it. napišem seznam in kupim točno po njem, včasih niti ne kupim vsega in hitro gasa ven. izmučena sem pa bolj kot če bi cel dan drva žagalauser posted image teh akcij in tega nikol ne gledam, to je itak živi nateg, kupim tisto ko rabimo, takrat ko rabimo, konec.

da polovica anketiranih otrok med 9 in 11 let v UK misli, da je bil Adolf Hitler selektor nemske nogometne reprezentance, in da je holokavst poimenovanje za praznovanje ob koncu vojne.


groza. to človek težko zastopi, res.


_____________________________

..tko ovdje ne poludi, taj nije normalan!

Spet se mi je na bolš poslabšalo!!

Ja znam da me ljubite, u ljubavi je spas, izpred oči mi se gubite, volim i ja vas!

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   [Brisano sporočilo]
30.12.2009 8:22:35   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Ulla80)
  Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




Najbolj naporno obdobje.
пеперутка16

Kdaj vam je bilo najbolj naporno biti z vašim/vašo malčkom/malčico?