|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Očetje ne rabijo na porodniško
13.9.2013 20:48:31   
LuLu
http://www.finance.si/8347183/O%C4%8Detom-ne-bo-treba-obvezno-na-porodni%C5%A1ko
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
13.9.2013 22:14:13   
zaspancek1
Samo. da bo spet vse tako fino,kot je sedaj, a ne? Otroci ne bodo imeli sanse biti se kaksen ekstra mesec doma s starsem(dodatni mesec potemtakem odpade najbrzuser posted image ). Ampak glavno,da se nosecnice ze veselijo,da njim ne bodo vzeli tistega meseca.user posted image

< Sporočilo je popravil zaspancek1 -- 13.9.2013 22:17:50 >

(odgovor članu LuLu)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 6:57:09   
Maat
Zaspancek1, če en mesec porodniške odpade ali ne, ne vem... jaz sem tako ali tako zaključila s porodniškami user posted image

Me je pa zmotil tvoj ironični način pisanja - je treba pogledati še z drugega zornega kota. Se strinjam s tabo, da bi bil en mesec z očeti več kot dobrodošel, samo to za sabo potegne še marsikaj drugega kot le "biti en mesec z otročkom". Jaz kot delodajalec si ne predstavljam, da mi en človek zapusti delovno mesto za en mesec. Pri mamicah ni problem, ker le manjka eno leto, za katero najdeš zamenjavo, kaj boš pa z enim mesecem? Saj vem, da je odvisno tudi od vrste dela oz. delovnega mesta, ampak pri nas si tega ne bi mogli privoščiti, pa marsikje drugje tudi ne.

(odgovor članu zaspancek1)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 7:19:15   
liliana
Lahko bi si privoščili......itak bi pa vsaj leto dni prej vedeli in bi se delovni procest za tistih 20 - 22 delovnih dni temu primerno organiziral......

(odgovor članu Maat)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 7:29:53   
Dashenka

IZVIRNO SPOROČILO: Maat

Zaspancek1, če en mesec porodniške odpade ali ne, ne vem... jaz sem tako ali tako zaključila s porodniškami user posted image

Me je pa zmotil tvoj ironični način pisanja - je treba pogledati še z drugega zornega kota. Se strinjam s tabo, da bi bil en mesec z očeti več kot dobrodošel, samo to za sabo potegne še marsikaj drugega kot le "biti en mesec z otročkom". Jaz kot delodajalec si ne predstavljam, da mi en človek zapusti delovno mesto za en mesec. Pri mamicah ni problem, ker le manjka eno leto, za katero najdeš zamenjavo, kaj boš pa z enim mesecem? Saj vem, da je odvisno tudi od vrste dela oz. delovnega mesta, ampak pri nas si tega ne bi mogli privoščiti, pa marsikje drugje tudi ne.



Uff, potem pa nisi kaj prida delodajalec.

Jaz na primer pa nisem imela nikoli s tem problema. In "moji moški" s pridom izkoriščajo tako že obstoječ očetovski dopust, kot jih tudi vse več ostaja doma del dopusta za nego otroka. Če imaš na delovnem mestu normalne odnose -za kar sta potrebna oba (delavec in delodajalec) se marsikaj da dogovoriti in pravočasno splanirati v zadovoljstvo vseh.


Kaj pa če se kdo od tvojih ključnih zaposlenih poškoduje ali resneje zboli? To so nepredvidene situacije, na te moraš resnično stalno priravljen in imeti pripravljene "backup" scenarije.
Očetovski dopust, ki se ga da uskladiti že mesece vnaprej, pa sploh ne predstavlja nobenega problema.

(odgovor članu Maat)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 8:02:43   
Maat
No, no... o tem, kakšen delodajalec sem, pa ne moreš soditi na podlagi enega odstavka.

Naš delovni proces je pač tak, da na rezervi človeka ne moremo imeti, če pa eden od zaposlenih manjka en mesec, vskočim sama, tako da delam po 12 ur na dan in še vse vikende. Za manjkajočega se pa težko najde človek, ki bi ga posedel za računalnik in bi začel delati tisto, kar je prej delal nekdo 5 ali več let. Žal. Za takega bi rabila 14 dni uvajanja, kar je pa totalni nesmisel. Ostali zaposleni pa imajo tudi dela za malenkost več kot 8 ur na dan. Za več kot to pa si lahko mislite, koliko jih je pripravljenih delati.
Tudi sama sem šla na bolniško od danes na jutri, in to v bolnico, tako da so imeli res težave. Pa se je rešilo, na koncu se tako ali tako vse user posted image . Vendar je bila obremenitev ostalih zaposlenih ogromna, tako da poudarjam - vse je odvisno od vrste dela. Človeka na gradbišču ali za tekočim trakom lažje nadomestiš (ali pa en mesec niti ne občutiš, da manjka) - to je moje videnje, da me ne bo kdo spet narobe razumel.

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 8:12:55   
Dashenka

IZVIRNO SPOROČILO: Maat

No, no... o tem, kakšen delodajalec sem, pa ne moreš soditi na podlagi enega odstavka.

Naš delovni proces je pač tak, da na rezervi človeka ne moremo imeti, če pa eden od zaposlenih manjka en mesec, vskočim sama, tako da delam po 12 ur na dan in še vse vikende. Za manjkajočega se pa težko najde človek, ki bi ga posedel za računalnik in bi začel delati tisto, kar je prej delal nekdo 5 ali več let. Žal. Za takega bi rabila 14 dni uvajanja, kar je pa totalni nesmisel. Ostali zaposleni pa imajo tudi dela za malenkost več kot 8 ur na dan. Za več kot to pa si lahko mislite, koliko jih je pripravljenih delati.
Tudi sama sem šla na bolniško od danes na jutri, in to v bolnico, tako da so imeli res težave. Pa se je rešilo, na koncu se tako ali tako vse user posted image . Vendar je bila obremenitev ostalih zaposlenih ogromna, tako da poudarjam - vse je odvisno od vrste dela. Človeka na gradbišču ali za tekočim trakom lažje nadomestiš (ali pa en mesec niti ne občutiš, da manjka) - to je moje videnje, da me ne bo kdo spet narobe razumel.


Vsakega zaposlenega, ne glede na vrsto dela, enako težko nadomestiš čez noč.
Zato pa pravim, da moraš imati za ključna delovna mesta pripravljene rezervne scenarije. Če jih nimaš, potem ogrožaš biznis in s tem podjetje.

Iz tega kar pišeš je jasno kot beli dan, da se vozite po robu, kar dolgoročno gledano ni pametno. In pa to, da imate premalo zaposlenih. To seveda ne pomeni, da imaš za vsako delovno mesto enega zaposlenega na rezervi. Pač pa pomeni to, da če ti pride sodelavec povedat, da gre čez 5 mesecev za 1 mesec na dopust za nego otroka, tvoja firma preživi, ker lahko ustrezno splaniraš delo - vendar ne tako, da dva druga delata po 12 ur na dan.


(odgovor članu Maat)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 8:21:47   
Maat
Eh, vidim, da imaš preveč trdo kožo user posted image Res - preveč sodiš na podlagi tega kar sem napisala, ker ne poznaš poslovanja.

Potem pa že več kot 20 let hodimo po robu... firma je dobro stoječa, uveljavljena, s super zaposlenimi user posted image Težave z enim zaposlenim pa nastanejo - so rešljive, ampak zelo obremenjujoče za vse ostale!

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 8:45:15   
zaspancek1

IZVIRNO SPOROČILO: Maat

Zaspancek1, če en mesec porodniške odpade ali ne, ne vem... jaz sem tako ali tako zaključila s porodniškami user posted image

Me je pa zmotil tvoj ironični način pisanja - je treba pogledati še z drugega zornega kota. Se strinjam s tabo, da bi bil en mesec z očeti več kot dobrodošel, samo to za sabo potegne še marsikaj drugega kot le "biti en mesec z otročkom". Jaz kot delodajalec si ne predstavljam, da mi en človek zapusti delovno mesto za en mesec. Pri mamicah ni problem, ker le manjka eno leto, za katero najdeš zamenjavo, kaj boš pa z enim mesecem? Saj vem, da je odvisno tudi od vrste dela oz. delovnega mesta, ampak pri nas si tega ne bi mogli privoščiti, pa marsikje drugje tudi ne.

Ja, ironija, še bolj pa žalost zaradi stanja pri nas....Sicer so ti že druge odgovorile, jaz sem bom obregnila samo ob tole - bere se, ža,l tako, da z ženskami nimaš problema, ker jih pač raje ne zaposliš (da nimaš sitnosti s porodniškami). Ja, saj s strani delodajalca je razumljivo to nasprotovanje - ker tako potem ne bi mogel biti več tako prepričan, da z moškim ne boš dobil tudi teh odsotnosti. Ampak po drugi strani pa se tu kaže ravno ta težava in diskriminacija žensk. Žal prepogosto teh istih, ki tako ploskajo umiku tega predloga. Kratkovidno, žal.
Da se vrnem nazaj k delodajalcu - tistemu, ki prdstavlja 1 mesec tako problem (pa to niti ne nujno strnjeno), takšnemu je problem tudi navaden dopust...skratka vsakršna odsotnost delavca. Svojo ne ravno najboljšo organizacijo pa potem rešuje na plečih ostalih delavcev. Kot si že napisala - torej ob vsakem dopustu katerega od delavcev trpijo drugi. Upam potem, da imate vsaj kolektivnega.

(odgovor članu Maat)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 9:07:39   
Maat
Najprej dejstva, ker tole opisovanje na splošno je tako-tako, saj se vsak vidi v svoji branži:
- imamo predvsem ženski kolektiv - moških je 25%,
- zaposlene imamo tudi mlade mamice in punce, ki so v rodni dobi,
- zaposleni imajo kadarkoli možnost bolniške - nege... tudi moški,
- mamice koristijo skrajšani delovni čas,
- zaposleni koristijo vsaj 14 dni dopusta v strnjenem nizu - po delovnem procesu (kot po zakonu) se ostalo izrablja v skladu s tem,
...
Vsaj mislim, da smo družini prijazni. Dosti bolj kot marsikateri.

Vse ostalo sem napisala zgoraj user posted image - vse je odvisno od situacije, od načina dela (zakonski roki), od zaposlenih in tudi od delodajalcev. V naši dejavnosti za tisti mesec pač nastane problem... ki pa ni nerešljiv, vsi s(m)o nadomestljivi, samo pride do kratkoročnih problemov. Pika user posted image

(odgovor članu zaspancek1)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 9:22:39   
zaspancek1

Maat, to kar ti opisuješ kot družini prijazno, ni pravzaprav nič posebnega - skladno z zakoni. Ampak ok, dobro, da je vsaj tako.

< Sporočilo je popravil zaspancek1 -- 14.9.2013 9:23:50 >

(odgovor članu Maat)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 9:33:59   
Maat

IZVIRNO SPOROČILO: zaspancek1


Maat, to kar ti opisuješ kot družini prijazno, ni pravzaprav nič posebnega - skladno z zakoni. Ampak ok, dobro, da je vsaj tako.


Se popolnoma strinjam. Samo - koliko mladih ravno iz tega razloga ne dobi službe? Kakšni so pogoji za pridobitev titule "družini prijazno podjetje"? Veš, da nisem naštevala vsega, le tiste ta glavne, so še druge prednosti, za katere so hvaležni naši zaposleni, kar je pa (meni) najbolj pomembno. Jaz sem v prvih postih napisala moje mnenje z vidika delodajalca, vidik delavca pa še predobro poznam, saj imam tudi sama družino. Tudi moj mož ima zelo zahtevno službo, delodajalec komplicira za vsak dopust, za vsako bolniško,... tako da sigurno poznam obe strani user posted image

(odgovor članu zaspancek1)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 12:58:38   
petea

IZVIRNO SPOROČILO: zaspancek1

Samo. da bo spet vse tako fino,kot je sedaj, a ne? Otroci ne bodo imeli sanse biti se kaksen ekstra mesec doma s starsem(dodatni mesec potemtakem odpade najbrzuser posted image ). Ampak glavno,da se nosecnice ze veselijo,da njim ne bodo vzeli tistega meseca.user posted image



A tvoj dragi je bil doma (vsaj) en mesec starševskega dopusta?

Če bi država mislila resno s tem predlogom v stilu, da gre za dobro otroka, bi pričakovala kakšen predlog v stilu, da se (sedaj) neplačan očetovski dopust - tistih 60 dni, ki jih lahko že sedaj koristijo - spremeni v plačanega.


Je bilo že dovoljkrat napisano in argumentirano, da vsem družinam iz raznoraznih vzrokov prisilna delitev dopusta ne ustreza ali ni mogoča. Tistim, ki pa želijo deliti ali izbrati, da starševski dopust v celoti koristi oče, pa ima že sedaj vso možnost poslužiti se te izbire. Brez da se izgovarjajo na zunanjo prisilo.

(odgovor članu zaspancek1)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 14:44:06   
liliana

IZVIRNO SPOROČILO: petea


IZVIRNO SPOROČILO: zaspancek1

Samo. da bo spet vse tako fino,kot je sedaj, a ne? Otroci ne bodo imeli sanse biti se kaksen ekstra mesec doma s starsem(dodatni mesec potemtakem odpade najbrzuser posted image ). Ampak glavno,da se nosecnice ze veselijo,da njim ne bodo vzeli tistega meseca.user posted image



A tvoj dragi je bil doma (vsaj) en mesec starševskega dopusta?

Če bi država mislila resno s tem predlogom v stilu, da gre za dobro otroka, bi pričakovala kakšen predlog v stilu, da se (sedaj) neplačan očetovski dopust - tistih 60 dni, ki jih lahko že sedaj koristijo - spremeni v plačanega.


Je bilo že dovoljkrat napisano in argumentirano, da vsem družinam iz raznoraznih vzrokov prisilna delitev dopusta ne ustreza ali ni mogoča. Tistim, ki pa želijo deliti ali izbrati, da starševski dopust v celoti koristi oče, pa ima že sedaj vso možnost poslužiti se te izbire. Brez da se izgovarjajo na zunanjo prisilo.



Če bi država to storila, verjetno 1 mesečna odsotnost moških iz delovnega procesa ne bi predstavljala več tako glomaznega problema, kot to predstavlja danes.....user posted image


(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 15:09:56   
petea
Morda, vsaj v določenih primerih. Zagotovo bolj kot ob uveljavitvi sedaj umaknjenega predloga.

Sem že večkrat komentirala, da me moti prisilno tiščanje očetov na dopust namesto mame, četudi to družini (torej vsem trem neposredno vpletenim akterjem!) ne ustreza.

Bonusiranje, vsaj po mojem mnenju, pa lahko v praksi prinese kar nekaj težav, sploh v primeru, če oče ne bo uspel 'oddelati' dovolj dopustnih dni.

V predlogu je problem, ker se oža obstoječa pravica, da katerikoli starš starševski dopust koristi v celoti. Očetovski dopust naj bo dodatna, ne pa nadomestna neprenosljiva pravica očeta, zato bi bilo veliko bolj pravično, da bi imel plačane vse dneve očetovskega dopusta, ne pa samo 14 dni. Pa najsi izkoristi te dneve za druženje z otrokom v kosu ali po dnevih.


In naj bo bonusno nagrajevanje družin raje v pozitivnih stimulacijah z ustreznim zagotavljanjem delovnih pogojev, nevarčevanju države na ramenih mladih družin ipd.


In še en konkreten primer iz naše družine: če mora predšolski otrok na zdravljenje v bolnišnico, mora starš za sobivanje z njim koristiti svoj letni dopust. Če pa noben starš prostih dni nima več na razpolago, ne more biti z otrokom. Kar zna biti za otroka, seveda pa tudi za starša, kar precej stresna situacija.

Glede na to, da lahko sedaj očetovski dopust koristiš - mislim da - do otrokovega 8 leta, bi seveda bila ena izmed možnih opcij v takih situacijah izkoristiti očetovski dopust. Saj ravno takrat otrok starša zelo potrebuje. In če bi bil dopust plačan, bi tudi oče lažje izbral takšno verzijo.



(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 17:28:44   
patrino
No pa smo spet tam. Lulu je vrgla kost, ki smo jo že kar precej obglodali v drugi temi, pa je zgleda na njej ostalo še dost mesa- gremo v napaaaad user posted image

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 18:52:55   
mateyka
Lulu - SecRRet agent..

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 19:43:31   
liliana

IZVIRNO SPOROČILO: petea



Sem že večkrat komentirala, da me moti prisilno tiščanje očetov na dopust namesto mame, četudi to družini (torej vsem trem neposredno vpletenim akterjem!) ne ustreza.




A prisilno tiščanje matere na dopust te pa ne moti.....? Ker trije meseci so že zdaj obvezni za mater in jih nikakor ne more prenesti na očeta....

IZVIRNO SPOROČILO: petea


V predlogu je problem, ker se oža obstoječa pravica, da katerikoli starš starševski dopust koristi v celoti.




Samo to je problem....da se oža pravica ženske, ker bi v vsakem primeru bila ženska namesto 12 mesecev doma samo 11 mesecev....pa naj bi oče skoristil starševski dopust ali ne.....pravica ženske.....ker se starševski dopust še vedno tretira zgolj kot ekskluzivna pravica ženske....in samo to je problem....vse ostalo so izgovori.....

Očetovski dopust naj bo dodatna, ne pa nadomestna neprenosljiva pravica očeta, zato bi bilo veliko bolj pravično, da bi imel plačane vse dneve očetovskega dopusta, ne pa samo 14 dni. Pa najsi izkoristi te dneve za druženje z otrokom v kosu ali po dnevih.


Ne vem, če obstaja veliko držav, ki istočasno plačujejo materi in očetu za starševski dopust......in to počnejo recimo dva meseca ali še celo več....pa še 100 % nadomestilo dajejo......

In naj bo bonusno nagrajevanje družin raje v pozitivnih stimulacijah z ustreznim zagotavljanjem delovnih pogojev, nevarčevanju države na ramenih mladih družin ipd.


Velika večina nosečnic je na bolniškem skoraj od dneva, ko zve, da je noseča.......precej bonusnega nagrajevanje nosečnic imamo v naši državi........

In še en konkreten primer iz naše družine: če mora predšolski otrok na zdravljenje v bolnišnico, mora starš za sobivanje z njim koristiti svoj letni dopust. Če pa noben starš prostih dni nima več na razpolago, ne more biti z otrokom. Kar zna biti za otroka, seveda pa tudi za starša, kar precej stresna situacija.


V Jugoslaviji, ki je bila veliko bolj socialna država kot je Slovenija je bil isti šmorn....mati ni dobila bolniške za otroka, ki je bil v bolnici.....samo takrat je bilo nekaj normalnega, da je bilo nekaj letno dete v Mariboru ali v Ljubljani v bolnici samo in so starši prihajali na obisk vsak drugi dan za dve uri......


(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
14.9.2013 22:20:37   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: liliana
IZVIRNO SPOROČILO: petea

Sem že večkrat komentirala, da me moti prisilno tiščanje očetov na dopust namesto mame, četudi to družini (torej vsem trem neposredno vpletenim akterjem!) ne ustreza.


A prisilno tiščanje matere na dopust te pa ne moti.....? Ker trije meseci so že zdaj obvezni za mater in jih nikakor ne more prenesti na očeta....
Ne. Ker so prvenstveno prvi trije meseci namenjeni okrevanju matere. In vsaj meni so vedno bili zelo dobrodošli.

Če pa bi moški lahko rojevali in dojili, pa jim z veseljem prepustim celoten dopust, tudi prve tri mesece. user posted image


IZVIRNO SPOROČILO: petea
v predlogu je problem, ker se oža obstoječa pravica, da katerikoli starš starševski dopust koristi v celoti.




Samo to je problem....da se oža pravica ženske, ker bi v vsakem primeru bila ženska namesto 12 mesecev doma samo 11 mesecev....pa naj bi oče skoristil starševski dopust ali ne.....pravica ženske.....ker se starševski dopust še vedno tretira zgolj kot ekskluzivna pravica ženske....in samo to je problem....vse ostalo so izgovori.....

Očetovski dopust naj bo dodatna, ne pa nadomestna neprenosljiva pravica očeta, zato bi bilo veliko bolj pravično, da bi imel plačane vse dneve očetovskega dopusta, ne pa samo 14 dni. Pa najsi izkoristi te dneve za druženje z otrokom v kosu ali po dnevih.


Ne vem, če obstaja veliko držav, ki istočasno plačujejo materi in očetu za starševski dopust......in to počnejo recimo dva meseca ali še celo več....pa še 100 % nadomestilo dajejo......

In naj bo bonusno nagrajevanje družin raje v pozitivnih stimulacijah z ustreznim zagotavljanjem delovnih pogojev, nevarčevanju države na ramenih mladih družin ipd.


Velika večina nosečnic je na bolniškem skoraj od dneva, ko zve, da je noseča.......precej bonusnega nagrajevanje nosečnic imamo v naši državi........

No, jaz poznam zelo malo nosečnic, ki bi bile tekom nosečnosti (veliko) na bolniški; če pa so bile, so iz zelo tehtnih razlogov.
Če se pa spomnim svoje prve nosečnosti, se je moja G samo za glavo držala, ker nikakor nisem želela nehati s svojim delom. In če zdaj gledam za nazaj, sem dejansko od sebe pričakovala preveč. Moje telo tega ni vzdržalo in se mi je dva meseca pred PDP sesul imunski sistem ter povzročilo nepotrebne težave v zaključku nosečnosti.

In ne, ne tretira se starševski dopust kot ekskluzivna pravica matere, morda smo le nekoliko preveč nefleksibilni in nočemo izstopati, če ni ravno potrebno. Morda pa je dobro, da se o tem dopustu začne malo več govoriti. Mogoče bodo nekateri pari tudi zaradi tega nekoliko bolj pretehtali, kako koristiti ta dopust.

V Jugoslaviji, ki je bila veliko bolj socialna država kot je Slovenija je bil isti šmorn....mati ni dobila bolniške za otroka, ki je bil v bolnici.....samo takrat je bilo nekaj normalnega, da je bilo nekaj letno dete v Mariboru ali v Ljubljani v bolnici samo in so starši prihajali na obisk vsak drugi dan za dve uri......
Zato pa gre razvoj in razmišljanje naprej, tako da lahko tudi določene neustrezno določene zadeve dandanes spremenimo na bolje. user posted image



< Sporočilo je popravil petea -- 14.9.2013 22:21:43 >

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
15.9.2013 7:18:11   
zaspancek1

IZVIRNO SPOROČILO: petea


IZVIRNO SPOROČILO: zaspancek1

Samo. da bo spet vse tako fino,kot je sedaj, a ne? Otroci ne bodo imeli sanse biti se kaksen ekstra mesec doma s starsem(dodatni mesec potemtakem odpade najbrzuser posted image ). Ampak glavno,da se nosecnice ze veselijo,da njim ne bodo vzeli tistega meseca.user posted image



A tvoj dragi je bil doma (vsaj) en mesec starševskega dopusta?

Če bi država mislila resno s tem predlogom v stilu, da gre za dobro otroka, bi pričakovala kakšen predlog v stilu, da se (sedaj) neplačan očetovski dopust - tistih 60 dni, ki jih lahko že sedaj koristijo - spremeni v plačanega.


Je bilo že dovoljkrat napisano in argumentirano, da vsem družinam iz raznoraznih vzrokov prisilna delitev dopusta ne ustreza ali ni mogoča. Tistim, ki pa želijo deliti ali izbrati, da starševski dopust v celoti koristi oče, pa ima že sedaj vso možnost poslužiti se te izbire. Brez da se izgovarjajo na zunanjo prisilo.


Sem ze zadnji napisala, zdaj bom samo na kratko. Torej ja, pri nas sva si obakrat delila dopust za nego in varstvo otroka - vsak po 4 ure dnevno. Je bilo logisticno malo naporno (predvsem drugic,ko je bil ze starejsi v varstvu) vseeno pa super izkusnja za vse. Zato pa tudi moj dragi pravi, da je bil predlog zakona z neprenosljivim dopustom dobra ideja - ker je potrebna brca tako ocetom(evo,to je priznal tudi zase) kot tudi mamam, da se bo zacela spreminjati mentaliteta. Da pa je to dobra izkusnja, ki je koristna tako za otroka, oceta in tudi mamo!
Ampak ocitno se nismo zreli za to,zato si lahko nasprotnice oddahnete. Vseeno mi je pa smesno to s tvojim predlogom za 60 dnevni placan dopust. Ce je ze en ubogi mesec taaaak gromozanski problem,kaj mislis, da bosta dva?!? Placan pa bi bil tudi ta en mesec - tore placan/neplacan nima nobene veze pri veliki vecini. Izjema so tu seveda kmetje - ti so pravzaprav edini, ki so na veliko to koristili(da so imeli placaneprispevke), ampak s tem ni drzava naredila nic koristnega na tem podrocju, zal. Tako da prosim, ne prodajaj to s placanim oz. Neplacanim dopustom kot neko resitev. Kot je ze liliana napisala- bistvo tezave je v zenskah samih, ki si jemljejo ekskluzivno pravico do nege in vzgoje otrok, moski so tu neupraviceno predolgo na stranskem tiru.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
15.9.2013 17:23:24   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: zaspancek1
Ce je ze en ubogi mesec taaaak gromozanski problem,kaj mislis, da bosta dva?!?


Ljudje imamo različne službe in obveznosti, različne urnike ter nekateri bolj, drugi precej manj fleksibilne urnike. Organizacija, ki usteza eni družini, je lahko drugi popolnoma nesprejemljiva ali neizvedljiva. Zato smatram za dobro, da lahko partnerja prosto, z dogovorom in ob upoštevanju njunih obveznosti, izbereta, kako bosta koristila starševski dopust - ali en v celoti, ali oba kombinirano ali deljeno.

Nikjer nisem napisala, da morajo vsi očetje izkoristiti ta čas, sploh pa ne, da v enem kosu.
So pa že RR-ovke napisale, da je včasih lažje najti zamenjavo za daljši, kot za krajši čas odsotnosti delavca. Ker potem, ko nekoga na novo uvedeš, ima vsaj nekaj dni več možnost, da dejansko dela, ne se samo uči in spoznava s novim delovnim mestom.
Ker nekajtedenska odsotnost je ravno tam nekje vmes - prekratka, da nekoga novega uvedeš, in predolga, da delo manjkajočega brez prevelikih dodatnih obremenitev naložiš na sodelavce.
In je potem treba tehtati, katera teh dveh manj ugodnih možnosti je vseeno bolj sprejemljiva za vpletene.


IZVIRNO SPOROČILO: zaspancek1
Izjema so tu seveda kmetje - ti so pravzaprav edini, ki so na veliko to koristili(da so imeli placaneprispevke), ampak s tem ni drzava naredila nic koristnega na tem podrocju, zal.


Žal ima večina kmetov za razliko od klasičnih delavcev tudi nekoliko drugačen - deljen, a celodnevni delovnik, pogosto brez prostih dni. In pogosto se jim delovne ter družinske obveznosti prepletajo.
Torej: če kmet dvoletnika uči saditi krompir, kaj je sedaj, oče, ki aktivno preživlja čas z otrokom in prenaša svoje znanje na bodoči rod, ali kmet, ki izkorišča sistem? Kaj če je oboje hkrati? Kaj pretehta? In zakaj?

Včasih se določenih povezanih zadev ne da tako strogo ločevati, kot bi si nekateri želeli.


IZVIRNO SPOROČILO: petea
Če bi država mislila resno s tem predlogom v stilu, da gre za dobro otroka, bi pričakovala kakšen predlog v stilu, da se (sedaj) neplačan očetovski dopust - tistih 60 dni, ki jih lahko že sedaj koristijo - spremeni v plačanega.

Je bilo že dovoljkrat napisano in argumentirano, da vsem družinam iz raznoraznih vzrokov prisilna delitev starševskega dopusta ne ustreza ali ni mogoča. Tistim, ki pa želijo deliti ali izbrati, da starševski dopust v celoti koristi oče, pa imajo že sedaj vso možnost poslužiti se te izbire. Brez da se izgovarjajo na zunanjo prisilo.


Če je moj citiran odebeljen tekst morda nezumljiv, ga pojasnjujem: torej, če bi bil dejanski namen države, da bi očetje več časa preživeli z otrokom, bi namesto, da so vsaj en mesec skupnega starševskega dopusta želeli dati očetom, njihov obstoječi neplačan dopust spremenili v plačanega ter tako skupni plačan čas, ki ga otrok lahko preživi s staršema, podaljšali vsaj za mesec in pol. Ali bi oče ta čas koristil v prvem letu otrokovega življenja ali kasneje, pa bi seveda starša odločila glede na možnosti. In morda bonusiranje uvedli kot res neko dodatno stimulacijo za še dodatno druženje očetov in otrok.

Je pa lepo brati, da ste družina, kjer sta starša kombinirano koristila starševski dopust.
Ste s svojim zgledom prepričali še koga iz svoje okolice?


IZVIRNO SPOROČILO: zaspancek1
Placan pa bi bil tudi ta en mesec - tore placan/neplacan nima nobene veze pri veliki vecini. Izjema so tu seveda kmetje - ti so pravzaprav edini, ki so na veliko to koristili(da so imeli placaneprispevke), ampak s tem ni drzava naredila nic koristnega na tem podrocju, zal. Tako da prosim, ne prodajaj to s placanim oz. Neplacanim dopustom kot neko resitev.


O, ja, ima vezo, ali je določena pravica plačana ali ne.
En tak poseben primer, kjer je povezava (ne-)plačanosti pravice in njenega koriščenja precej povezana, je pravica doječe matere, da eno uro delavnika manjka za to, da gre podojiti otroka. A ker ta pravica ni bila ustrezno urejena v obliki plačane odsotnosti in jasnih pravil igre, kdo je plačnik odsotnosti, je dejansko ostala bolj kot ne ''''na papirju''''.
O njej se praktično sploh ne govori, lahko, da nekateri sploh ne vedo, da obstaja, o tem, da bi jo katera mama koristila, pa vem samo za en primer iz medijev, kjer so pravzaprav bolj premlevali, kdo bi naj bil kriv za nedorečenost in nejasnost glede pravic in dolžnosti delavke, delodajalca in države.


Torej glede plačanega očetovega dopusta: že sedaj se pogovarjamo o tem, da ni vsem očetom problem biti odsotnih z dela 1 mesec. Ali 2. Zanje je praktično vseeno, kdaj bi pokoristili svoj dopust.
Problem so družine, kjer očetje ne morejo biti odsotni več tednov z delovnega mesta oz. partnerja ne moreta uskladiti kombiniranega ali deljenega koriščenja dopusta zaradi specifik njunega dela.
Lahko da je npr. pri očetu mogoče, da bi delal 4h/dan, pa mama zaradi procesa dela v njeni službi polovični vsakdanji delovnik ni izvedljiv. Ali da je velik problem organizirati delo maminemu delodajalcu, da bi bila mama doma 6 mesecev, nato 1-2 meseca delala, potem pa bi koristila preostali starševski dopust (npr. v primeru, da prejemajo subvencijo za nadomestnega delavca za nadomeščanje odsotne delavke na porodniški, mora le-ta biti odsotna strnjeno eno leto).

Bi pa nekateri izmed teh očetov morda lažje njim namenjen dopust koristili po delih (npr. v obliki odsotnosti 1x tedensko, kot nekajdnevno odsotnost, v t.i. ''''mrtvi sezoni'''' ipd.).


Ker, kot očitno nočeš videti, ni problem (le) v tem, ali bi (vsi) očetje lahko ali želeli koristili ta dopust, ampak v časovnici, kdaj to koristiti - torej samo v času dojenčevstva ali tudi kasneje, ko je otrok star npr. 2 ali 4 leta. Ter ali je izvedljivo koristiti dopust v enem kosu ali po manjših kosih.



IZVIRNO SPOROČILO: petea
V predlogu je problem, ker se oža obstoječa pravica, da katerikoli starš starševski dopust koristi v celoti. Očetovski dopust naj bo dodatna, ne pa nadomestna neprenosljiva pravica očeta, zato bi bilo veliko bolj pravično, da bi imel plačane vse dneve očetovskega dopusta, ne pa samo 14 dni. Pa najsi izkoristi te dneve za druženje z otrokom v kosu ali po dnevih.


Je bilo že navedeno, da je glede na trenutni čas varčevalnih ukrepov, veliko ljudi spoznalo, da gre verjetno bolj za (prikrito) varčevanje, saj tudi sestavljalcem predloga mora biti jasno, da je precej očetov, ki ne bodo mogli pokoristiti dopusta.
A ker se je med drugim kmalu pojavil drug problem, t.j. da vrtci ne sprejemajo 10-mesečnih otrok ter da ta sprememba - možnost hitrejšega vključevanja otrok v vrtec - pa ni predvidena, je torej ta enomesečna nedopustna ''''praznina'''' (beri nezagotovljeno varstvo) dovolj velikemu deležu družin lahko predstavlja težavo, ki jo mora tudi država zaznati kot upoštevanja vreden problem.

Torej, imeti npr. dopust M3 + S8 + O1 je dva meseca manj kot M3 + S9 + O2! Pa vseeno, ali se ta čas starša pokoristita strnjeno ali po delih.
(M = mama, O = oče, S = starš)


Če bi država začela uvajati drugačno koriščenje dopusta npr. nekako tako: ''''Glejte, dokazano je, da očetje veliko manj časa kot mame preživljajo z otroki, zato želimo na tem področju izboljšati stanje z različnimi spodbudnimi akcijami, s katerimi bomo skušali to spremeniti in širimo obseg pravic tako, da dajemo očetom dodaten, s strani države plačan čas za druženje z otrokom,'''' bi tudi javnost verjetno manj negativno sprejela ukrepanje države na to področje in bi se s kakšnimi modifikacijami zadeva precej verjetno celo lahko realizirala.




IZVIRNO SPOROČILO: zaspancek1
Vseeno mi je pa smesno to s tvojim predlogom za 60 dnevni placan dopust.


Najsi bo moje pisanje smešno ali ne, mnoge družine predlagana sprememba zakona ni niti malo razveselila, ampak bi jim uvedene spremembe znale kar precej otežiti organiziranje njihovih službenih in družinskih obveznosti. In o tem je bilo na RR in drugod zapisanega že veliko.
Tudi z moje strani. Če razumeš, kaj želim sporočiti, v redu, če ne, pa tudi.



< Sporočilo je popravil petea -- 15.9.2013 17:24:37 >

(odgovor članu zaspancek1)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
15.9.2013 17:52:44   
liliana

IZVIRNO SPOROČILO: petea

O, ja, ima vezo, ali je določena pravica plačana ali ne.
En tak poseben primer, kjer je povezava (ne-)plačanosti pravice in njenega koriščenja precej povezana, je pravica doječe matere, da eno uro delavnika manjka za to, da gre podojiti otroka. A ker ta pravica ni bila ustrezno urejena v obliki plačane odsotnosti in jasnih pravil igre, kdo je plačnik odsotnosti, je dejansko ostala bolj kot ne ''''na papirju''''.
O njej se praktično sploh ne govori, lahko, da nekateri sploh ne vedo, da obstaja, o tem, da bi jo katera mama koristila, pa vem samo za en primer iz medijev, kjer so pravzaprav bolj premlevali, kdo bi naj bil kriv za nedorečenost in nejasnost glede pravic in dolžnosti delavke, delodajalca in države.




A enourna odsotnost ženske vsak dan z delovnega mesta pa ne moti delovnega procesa......user posted image mogoče si vsaka ženska - mati tudi ne more vzeti eno uro fraj, da gre podojit leto in več starega otroka.....pot domov ali v vrtec (da ne omenjam motenja ritma v vrtcu), dojenje, pot nazaj v službo....pri nekaterih že to znese več kot uro......

Na papirju je pa verjetno zato, ker se matere mogoče, ko si preračunajo vse komplikacije v zvezi s to pravico (med drugim tudi to, kdo jim je dolžan plačati "potne stroške" za dojenje itd....) raje odločijo tako, da otroka 8 ali 9 ur ne dojijo.....ker pač dojenje več ni življenjskega pomena......

Če bi država začela uvajati drugačno koriščenje dopusta npr. nekako tako: ''''Glejte, dokazano je, da očetje veliko manj časa kot mame preživljajo z otroki, zato želimo na tem področju izboljšati stanje z različnimi spodbudnimi akcijami, s katerimi bomo skušali to spremeniti in širimo obseg pravic tako, da dajemo očetom dodaten, s strani države plačan čas za druženje z otrokom,'''' bi tudi javnost verjetno manj negativno sprejela ukrepanje države na to področje in bi se s kakšnimi modifikacijami zadeva precej verjetno celo lahko realizirala.


No....moraš si vseeno priznati, da si v času krize (ko je davkov in prispevkov v državni proračun vse manj, obresti za najete kredite pa so vse dražje) država takega velikodušnega širjenja pravic ne more privoščiti....pa naj se to sliši še tako lepo......

Najsi bo moje pisanje smešno ali ne, mnoge družine predlagana sprememba zakona ni niti malo razveselila, ampak bi jim uvedene spremembe znale kar precej otežiti organiziranje njihovih službenih in družinskih obveznosti. In o tem je bilo na RR in drugod zapisanega že veliko.


Vsaka sprememba zakonodaje terja prilagoditev in spremebo tudi na drugi strani.....

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
15.9.2013 19:33:11   
petea

IZVIRNO SPOROČILO: liliana

A enourna odsotnost ženske vsak dan z delovnega mesta pa ne moti delovnega procesa......user posted image mogoče si vsaka ženska - mati tudi ne more vzeti eno uro fraj, da gre podojit leto in več starega otroka.....pot domov ali v vrtec (da ne omenjam motenja ritma v vrtcu), dojenje, pot nazaj v službo....pri nekaterih že to znese več kot uro......

Na papirju je pa verjetno zato, ker se matere mogoče, ko si preračunajo vse komplikacije v zvezi s to pravico (med drugim tudi to, kdo jim je dolžan plačati "potne stroške" za dojenje itd....) raje odločijo tako, da otroka 8 ali 9 ur ne dojijo.....ker pač dojenje več ni življenjskega pomena......




Seveda je lahko moteča za delovni proces, podobno kot razna ostala kombinirana in krajša prisotnosti staršev in drugih delavcev na delovnem mestu, pri katerih se skuša ali mora najti ustrezna organizacija delovnega procesa.
A je uzakonjena pravica. Torej bi se morala najti volja, da se tudi v praksi izvaja. Pa se (praktično) ne.


In ne, ni namenjena samo otrokom, starim več kot leto dni.
Tudi v primerih, ko oče koristi starševski dopust pri mlajšem otroku od enega leta, ima mama pravico koristiti to uro za podoj pri npr. 3-mesečnem otroku, ki je še 'čisto mlečen' in seveda še v domačem varstvu.



IZVIRNO SPOROČILO: liliana
No....moraš si vseeno priznati, da si v času krize (ko je davkov in prispevkov v državni proračun vse manj, obresti za najete kredite pa so vse dražje) država takega velikodušnega širjenja pravic ne more privoščiti....pa naj se to sliši še tako lepo......


In to je bistvo, zakaj se mnogi nismo strinjali s predlagano spremembo zakona - ne, ker očetom ne bi zaupali otrok, ampak ker je hotela država zmanjšati svoje izdatke, 'prodati' pa zadevo kot izboljšanje razmer za otroke.

In pravico bi si lahko čisto mirno privoščili, če bi se vsi skupaj jasneje začeli zavedati, da smo ljudje država in da smo zelo brezbrižni do tega, kaj se je z njo dogajalo in kako že dolga leta dopuščamo en kup nečednosti in neumnosti, napake peščice pa potem plačujemo vsi. Tudi z zmanjševanjem pravic.

In namesto, da bi bili vzorčna državica, drugim vzgled dobrih praks in upeljevanja kakovostnih rešitev, nas vedno znova drugi učijo in vodijo. user posted image


IZVIRNO SPOROČILO: liliana
Vsaka sprememba zakonodaje terja prilagoditev in spremebo tudi na drugi strani.....

Ja, a pri nas se vse prepogosto uporablja sistem - vse ali nič, torej brezkompromisno enostransko določanje pogojev močnejše strani in striktno zavračanje dobrih predlogov nasprotne oz. 'napačne' strani.
Pa ne samo pri zakonodaji, ampak na praktično vseh področjih in na vseh ravneh odločanja.

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
16.9.2013 10:56:32   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: petea

In ne, ni namenjena samo otrokom, starim več kot leto dni.
Tudi v primerih, ko oče koristi starševski dopust pri mlajšem otroku od enega leta, ima mama pravico koristiti to uro za podoj pri npr. 3-mesečnem otroku, ki je še 'čisto mlečen' in seveda še v domačem varstvu.



Samo tista mama se z dojenjem verjetno tako ne obremenjuje.....itak je pa takih mam koliko......? Glede na to, da če se prav spomnim le 4 % očetov koristi starševski dopust.......

IZVIRNO SPOROČILO: petea


In to je bistvo, zakaj se mnogi nismo strinjali s predlagano spremembo zakona - ne, ker očetom ne bi zaupali otrok, ampak ker je hotela država zmanjšati svoje izdatke, 'prodati' pa zadevo kot izboljšanje razmer za otroke.



Če bi očetje koristili starševski dopust, država svojih izdatkov ne bi zmanjšala......bi pa država komot to pustila v zakonu, če je želela zgolj zmanjšati izdatke.....ker glede na javno mnenje, bi jih izgleda lahko precej zmanjšala.......

IZVIRNO SPOROČILO: petea

Ja, a pri nas se vse prepogosto uporablja sistem - vse ali nič, torej brezkompromisno enostransko določanje pogojev močnejše strani in striktno zavračanje dobrih predlogov nasprotne oz. 'napačne' strani.
Pa ne samo pri zakonodaji, ampak na praktično vseh področjih in na vseh ravneh odločanja.


Pa saj je država črtala iz predloga zakona "sporen" člen....upoštevala je javno mnenje......

V preteklosti smo pa itak imeli za vsak drugi zakon ali referendum.....

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Očetje ne rabijo na porodniško
16.9.2013 12:11:01   
Frodo Bisagin

IZVIRNO SPOROČILO: liliana
Na papirju je pa verjetno zato, ker se matere mogoče, ko si preračunajo vse komplikacije v zvezi s to pravico (med drugim tudi to, kdo jim je dolžan plačati "potne stroške" za dojenje itd....) raje odločijo tako, da otroka 8 ali 9 ur ne dojijo.....ker pač dojenje več ni življenjskega pomena......


Ocitno, da v tem primeru niti materam ni na 1. mestu dobrobit otrok, v kolikor dobrobit otroka podredijo placilu za potne stroske.


No....moraš si vseeno priznati, da si v času krize (ko je davkov in prispevkov v državni proračun vse manj, obresti za najete kredite pa so vse dražje) država takega velikodušnega širjenja pravic ne more privoščiti....pa naj se to sliši še tako lepo......


Tovrsten instrument se meni v nobeni obliki ne zdi sprejemljiv, ker je na meji prisile. IMO bi se pa izrodil v svoje nasprotje - oce bi sel na "porodnisko" istocasno bi delal v podjetju, pokasiral dvojno placo, kar bi za marsikaterega delavca v teh casih bila vecja spodbuda, kot cas z otrokom...
Tovrstno poudbo sem sama dobila, ko sem bila noseca, da si uredim bolnisko, delodajalec pa vzame "nekoga" z zavoda in za njega dobi denar. Ta z zavoda ima delovno dobo, jaz hodim v sluzbo, dobim polovico place vec, delodajalec pa subvencijo in polovico place od tega z zavoda....
Miselnost ljudi se ni spremenila in dozdeva se mi, da glede na vse slabso financno situacijo, da tovrstin ukrepi ne bodo naredili popolnoma nic za dobrobit otrok.



_____________________________

Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje. Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet skrivljen, biča vajen in željan!
(Ivan Cankar)

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




vrtec ali ne
fantek712

1 leto star otrok v vrtec,varstvo starih staršev, varuška?

vrtec (51%)

stari starši (37%)

varuška (10%)

drugo (2%)


Število vseh glasov: 322

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!