|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   [Brisano sporočilo]
31.1.2011 10:13:52   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]
  Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
31.1.2011 11:37:56   
pikica*
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

in se to - racunovodkinja nam obracunava place glede na ure: kak mesec imajo delavci zato vec ur, kot jih predvidevajo drzavne institucije, kak mesec manj. posledicno imajo kak mesec visjo placo, kak mesec manjso. men je to cist nelogicno - a obstaja moznost, da se jim vsak mesec izplaca ista placa al je to tko normalno. pogodbe imamo zakonsko v redu napisane.




Nisem računovodkinja, ampak upam, da bo odgovor vseeno ok.

Ena zadeva mi je nelogična. Koliko ur predvidevajo državne institucije? Ponavadi je tako, da je vsak mesec objavljen mesečni fond ur, ki pa je vsak mesec malce drugačen (odvisno od delovnih dni v mesecu). Tako je lahko fond 168, 176 ur itd. Plače lahko obračunavaš na več načinov.

Lahko Upoštevaš dejansko "oddelan" fond ur in uporabljaš ta fond ur, ki sem ga navedla zgoraj. To pomeni, da mora biti seštevek ur celega meseca (vključno z dopusti in prazniki in seveda brez nadur) enak temu fondu ur. Lahko pa je višji za nadure.V tem primeru je plača vsak mesec malo drugačna. Enkrat je višja, drugič je nižja.

Lahko pa izhajaš iz povprečnega fonda (174ur). In vsak mesec obračunavaš plače na ta fond. To pomeni, da bo plača vsak mesec praktično enaka (če ni bolniških ipd.).  Ta fond ur se ponavadi uporablja tudi v primerih, ko gre za dogovorjen bruto, ki je vsak mesec fiksen.

Oba načina izračuna sta pravilna.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
31.1.2011 12:55:41   
skuštrana
Naša računovodkinja vsak mesec obračuna glede na dejanski fond ur ki so ga delavci oddelali. 

_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu pikica*)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
31.1.2011 18:26:30   
jeannetka
Jaz sem zmeraj imela plače dogovorjene na fisken bruto in tako so zmeraj bile enake in se niso spreminjale glede na število ur v mesecu, razen če so bile nadure, ampak to je že druga pesem.

Nekaj časa sem imela eno podjetje, kjer so bile ure fiksne (174ur/mesec) in sem mela samo sr.an.je na konec leta, ko sem gledala nadure,...

Trenutno sem pa zaposlena v tujini in imam bruto določen na uro, tako da se mi plača spreminja iz meseca v mesec. Kako bo, ko bom na dopustu, pa še zaenkrat ne vem, ker sem še bolj nova.

Sicer pa nisem najbolje razumela (mogoče celo spregledala) ali to sprašuješ za Slovenijo ali tujino?

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
31.1.2011 18:32:37   
Anonimen
Ne vem, če ti bodo izkušnje iz Slo kaj dosti pomagale - je treba Cro zakonodajo in prakso upoštevati.

Plačo imaš lahko dogovorjeno bruto v fiksnem znesku za cel mesec, ki ga razdeliš na dejansko število ur. V tem primeru se urna postavka mesečno spreminja. To pomeni da npr. bruto 1 v višini 1.500€ enkrat deliš na 160 ur, drugič na 180 ur.

Lahko imaš dogovorjeno na uro in v tem primeru se končni bruto spreminja.

Kaj izbereš, je odvisno od panoge in od tega, kaj fiksna variabilna plača pomeni tako za podjetje kot za delavca.  

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna povezava do sporočila: 5
   [Brisano sporočilo]
31.1.2011 21:24:47   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
31.1.2011 21:28:08   
jeannetka
Če imaš pogodbo napisano na znesek, potem bi naj imela vsak mesec isto plačo in bi dejansko se spreminjal bruto na uro (kot sem že prej napisala in kot je napisala tudi milijonarka).

Upam, da se uskladita z računovodko.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
31.1.2011 21:32:20   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

IZVIRNO SPOROČILO: milijonarka
Plačo imaš lahko dogovorjeno bruto v fiksnem znesku za cel mesec, ki ga razdeliš na dejansko število ur. V tem primeru se urna postavka mesečno spreminja. To pomeni da npr. bruto 1 v višini 1.500€ enkrat deliš na 160 ur, drugič na 180 ur.


ravno to mi ni jasno: v pogodbi imamo zapisan bruto znesek mesecne place, za tedenski delovnik 40 ur (po zakonu). racunovodkinja mi zatrjuje, da nima osnove za to, da bi vsak mesec izplacala isto placo - nasi delavci so npr. ta mesec oddelali 172 ur - institucije (vidis, to moram res se preveriti, KDO predpisuje te ure...) imajo predvidenih 168 ur.
torej v SLO (verjamem, da mora bit tuki priblizno isto) obstaja moznost, da se urna postavka vsak mesec drugace obracunava. gut, bom preverila (odkar delam z mozijem, se tolcem po glavi, da nisem vpisala racunovodstva...)... (pa ima 4 zaposlene, tko da ni solistka).


Sem šla gledat plačilke in imam drugače obračunano.
Fiksna plača, enake ure vsak mesec.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna povezava do sporočila: 8
   [Brisano sporočilo]
31.1.2011 21:39:35   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
31.1.2011 21:43:38   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

IZVIRNO SPOROČILO: milijonarka
Fiksna plača, enake ure vsak mesec.


isto stevilo ur vsak mesec? how?


Ne vprašaj me, saj vidiš, kako pozorno spremljam plačilko user posted image .

Še nekaj let nazaj je bilo tako kot sem v originalu napisala - ker mi ni bilo jasno, kako se lahko spreminja urna postavka. Trenutno je pa tako, pojma nimam zakaj in od kdaj. Sicer moraš pa itak na Hr preverit, ti naša pravila nič kaj ne povedo. Lahko pitam v Zg, če te zanima.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
1.2.2011 5:49:38   
Antilopa
Sama imam zelo različne izkušnje pri izračunu plač.
Pri večini (kar je tudi zame najbolj enostavno) obračunavamo tako, da imajo zaposleni isti bruto za različno število mesečnih ur... se pravi, se mesečno spreminja urna postavka. Pri drugih ista urna postavka in se tako spreminja bruto plača.

Pri nakaterih imam pa celo prerazporeditev delovnega časa - s sklepom vodstva se prerazporedijo ure tako, da se dela v zimskih mesecih po 36 ur na teden, v ostalih pa 44 ur tedensko. Pri tem pa imam ogromno evidenc, da se ne izgubim, saj mi morajo na koncu ure štimati na letni ravni.

Tako da je lahko tako, da ti v pogodbi piše nekaj, s sklepom vodstva pa se določena stvar začasno spremeni oz. obračunava drugače. Seveda pa se morajo še vedno držati zakonskih in drugih določil.


_____________________________

Kadar se ti otrok nasmehne, mu zmeraj vrni nasmeh.
Če se ne zmeniš zanj, uničiš njegovo prepričanje, da je svet dober.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   [Brisano sporočilo]
1.2.2011 8:48:26   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 12
   [Brisano sporočilo]
1.2.2011 8:49:43   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Antilopa)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
1.2.2011 8:55:14   
pikica*
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

ravno to mi ni jasno: v pogodbi imamo zapisan bruto znesek mesecne place, za tedenski delovnik 40 ur (po zakonu). racunovodkinja mi zatrjuje, da nima osnove za to, da bi vsak mesec izplacala isto placo


A ni pogodba dovolj dobra osnova za izplačilo plače? Ne poznam sicer CRO zakonodaje, ampak vseeno predvidevam, da pogodba ima neko veljavo. Mesečni fond ur je ponavadi odvisen od števila delovnih dni (vključno s prazniki - preprosto povedano, prešteješ dni od ponedeljka do petka). V januarju 2011 je 21 takšnih dni, kar znese 168h (21*8). Torej je januarski fond ur 168 (glej LINK). Toliko ti zaposleni lahko realno oddelajo. Lahko pa računaš na povprečje, ki znaša 174 ur.

Če je plača fiksno določena s pogodbo, se največkrat uporablja kar povprečno število ur, kar pomeni, da se izhaja iz 174 ur. Če je v tem mesecu zaposleni npr. 3 dni na dopustu, bo na plačilni  listi zapisano, da je delal 150h rednega dela in 24h dopusta.  Če bi šla po realnih urah, pa bi to pomenilo, da je imel ta mesec ob treh dneh dopusta samo 144h rednega dela in 24h dopusta. V letnem povprečju pa se to "pogliha". V vsakem primeru pa bi dobil isti bruto, če imate s pogodbo določenega.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   [Brisano sporočilo]
1.2.2011 9:25:57   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu pikica*)
  Neposredna povezava do sporočila: 15
   [Brisano sporočilo]
1.2.2011 9:29:06   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu pikica*)
  Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
1.2.2011 10:21:28   
pikica*
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
Mesečni fond ur je ponavadi odvisen od števila delovnih dni (vključno s prazniki - preprosto povedano, prešteješ dni od ponedeljka do petka). V januarju 2011 je 21 takšnih dni, kar znese 168h (21*8). Torej je januarski fond ur 168 (glej LINK).


kaj pa, ce se dela od pon - sob? jz imam ravno zarad tega problem user posted image  mi imamo januarja realno 172 ur, ne 168 - racunovodkinja pravi, da bi v tem primeru slo vse BP, ampak ker imam jz 172 ur, mora ona delavcem ta mesec izplacati vec.

kdo pa doloci mesecno fond ur?


Predvidevam, da je v pogodbi določeno tudi število ur. To potem pomeni, da je v pogodbi določeno, da zaposleni mesečno dobi x bruto za y ur. PRaviš namreč, da imate 40-urni delovnik. To pomeni, da zaposleni dela 40 ur tedensko. Če dela več, mu pripadajo nadure, ki se obračunajo posebej. Ampak za 40 ur tedensko mu še vedno pripada fiksni bruto, določen v pogodbi. ZA tisto razliko pa mu pripadajo nadure (ker so dejansko delali več kot 40ur tedensko). V tem delu ima računovodkinja prav.

Še vedno se moraš ravnati po sledečem dejstvu: v pogodbi je določeno, da zaposleni dela 40-urni tedenski delovnik. Torej lahko zaposleni v tem mesecu dela največ 168h (dejanskih ur). V tvojem primeru jih oddela 172 - razlika so nadure. Od tu naprej pa je stvar vaše interne politike. Se nadure izplačujejo, koristijo, ali jih preprosto črtate?

Tisto povprečje 174 pa je mišljeno za primere, ko zaposleni vdak mesec oddelajo dejanski fond ur (in ne več ali manj kot je le-ta).

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
1.2.2011 10:22:05   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
Mesečni fond ur je ponavadi odvisen od števila delovnih dni (vključno s prazniki - preprosto povedano, prešteješ dni od ponedeljka do petka). V januarju 2011 je 21 takšnih dni, kar znese 168h (21*8). Torej je januarski fond ur 168 (glej LINK).


kaj pa, ce se dela od pon - sob? jz imam ravno zarad tega problem user posted image  mi imamo januarja realno 172 ur, ne 168 - racunovodkinja pravi, da bi v tem primeru slo vse BP, ampak ker imam jz 172 ur, mora ona delavcem ta mesec izplacati vec.

kdo pa doloci mesecno fond ur?


Za 40 urni delovni teden je vsak mesec določeno število ur, ki se določi tako, da se delovni dnevi pomnožijo s številom 8 ur.....v mesecu januarju je bilo 21 delovnih dni ....kar znese 168 delovnih ur....

Pri nas imamo tudi bruto plačo določeno v pogodbi in obračunavamo plače tako, kot pravi Antilopa.....da obračunavamo tako, da imajo zaposleni isti bruto za različno število mesečnih ur... se pravi, se mesečno spreminja urna postavka.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
1.2.2011 10:24:55   
pikica*
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
V letnem povprečju pa se to "pogliha". V vsakem primeru pa bi dobil isti bruto, če imate s pogodbo določenega.


v principu se na letnem nivoju to res poravna. ampak v pogodbi pise, da ima on mesecni dohodek toliko in toliko - in menda mu mesecno MANJ od tega ne morem izplacati, kar pomeni, da na letnem nivoju dobi vec zaradi urnega presezka v nekaterih mesecih.
ce sm jz prav razumela...


V vašem primeru se število ur ne izravna, če ti vsak mesec oddela več od dejanskega fonda ur. Za merilo imej vedno dejanski mesečni fond ur. Povprečno 174 ur velja samo v primeru, da zaposleni vsak mesec naredijo točno toliko, kot znaša dejanski fond ur za ta mesec. Če naredijo več, gre to v nadure. Če naredijo manj, pomeni, da so koristili neplačan dopust, usekali neopravičen izostanek ali kaj podobnega. V tem primeru imate verjetno v pogodbi določene sankcije (ustrezno manjši bruto ipd.). Če tega v pogodbi ni, ste dobili dobro lekcijo o tem, kako pripraviti pogodbo.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   [Brisano sporočilo]
1.2.2011 11:30:21   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu pikica*)
  Neposredna povezava do sporočila: 20
   [Brisano sporočilo]
1.2.2011 11:34:19   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu pikica*)
  Neposredna povezava do sporočila: 21
   [Brisano sporočilo]
1.2.2011 11:41:26   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu pikica*)
  Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
1.2.2011 11:41:54   
pikica*
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
V vašem primeru se število ur ne izravna, če ti vsak mesec oddela več od dejanskega fonda ur.


ne bo vsak mesec vec - so meseci, ko nanese vec in so meseci, ko nanese manj ur.

meni bo na koncu leta narobe hodilo samo teh *ebenih 5 ur, ki smo jih pisali na prvo januarsko soboto - ker imamo pac 6-dnevni delovni teden (in ker je to praznik, ne morem pisati 0 ur za to soboto).


Če se ves čas držite tega principa, so imeli v decembru potem 5 ur manjka? Če jim takrat niste nič odbijali, jim sedaj pač ne dodajate. Ja, malo zaobidete pravila, ampak dejansko so decembra oddelali manj ur kot bi bilo potrebno in januarja ravno za toliko več. In predvidevam, da jim zaradi manjšega števila ur niste nič manjšali decembrske plače. Torej jim niti ne višajte januarske.  Bi pa vseeno predlagala, da se to nekako vključi v pogodbo o zaposlitvi, ali pa vsaj izda interni akt (če to zadošča - nisem pravnik in nimam pojma). Predvsem zato, da si v bodoče zaščitiš hrbet, ker se bo sigurno pojavil še kak tak primer. Pravno gledano lahko namreč zaposleni to izkoristijo v svoj prid in v januarju zahtevajo višjo plačo, vi pa jim ne morete znižati decembrske, ker za to nimate pravne osnove (v pogodbi ni definirane varovalke kaj se zgodi s plačo, če delavec oddela manj ur kot je to določeno v pogodbi).

< Sporočilo je popravil pikica* -- 1.2.2011 11:44:25 >

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   [Brisano sporočilo]
1.2.2011 11:43:05   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu pikica*)
  Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Racunovodkinje pomoc! ...
1.2.2011 11:43:20   
pikica*
IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

a kdo ve, kdo predpise font ur za mesec / leto? Ministrstvo? Inspektorat? who?


Koledaruser posted image . Sem že zgoraj napisala kako se računa in tudi dala link. štejejo se vsi dnevi od ponedeljka do petka. Je mogoče v

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




Katero ime izbrati za punčko?
mmmv

Kaj vam je lepše

Maša (63%)

Tjaša (37%)


Število vseh glasov: 257

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!