PinkaPolonka
|
Pozdravljena bejba, pa kaj potem, če je imel izpad v javnosti. Taki so pač 3-letniki! Sicer pa: - Triletniki so v fazi, ko že močno razvijejo avtonomijo. Pač so fizično dozoreli, da se počutijo močne odločati o stvereh (npr. kje bo sedel. Ko je bil dojenček je sedel tam kamor ste ga vi posadili, šel je tja kamor ste ga vi odnesli, ni imel možnosti nadzora, kaj bo jedel itd.). Ko pridobi možnost nadzora in odločanja, je to zanj nekaj, čemur se ne želijo, kar tako odpovedati. Posledica tega pa je trma.
- Starši se moramo zavedati, da je to obdobje pomembno za njegov občutek lastne vrednosti in samozavesti.
- Sicer je logično, da ne more biti vse po njegovo, s tem pa se pokaže vloga starša, da mu postavlja meje, vendar je kljub temu pozitivno, če se pri stvareh, kjer je to mogoče, upošteva njegove želje.
- Mogoče bi bilo dobro, če bi v podobnih situacijah kot ste jo doživeli, preden sta bila oba "povsem iz sebe", sinčku dali na izbiro npr. dve možnosti (tu lahko vadi odločanje) in hkrati z argumenom razložili, zakaj sta zdaj samo ti dve možni in ne vse, kar se on domisli). Tako bo sprejel, da je omejen, a se kljub temu ne bo odpovedal svoji avtonimiji.
- Na prepovedi, se veliko otrok (tudi naš ) odzove s kljubovanjem že samo zato, ker jim je nekaj prepovedano.
Kadar pa ima občutek, da ima nadzor (vsaj delni), se zmanjša želja po kljubovanju in "izpad" gotovo ne bo tako velik . - Pri nas doma poskušamo dajati otroku vedno stvari na izbiro:
- sam odloča kaj bo jedel za zajtrk ali večerjo, velja pa dogovor, da se za kosilo poje tisto, kar je na mizi,
- sam se odloča, kaj bo delal popoldne, dopoldne pa velja, da se gre v vrtec,
- ko gremo po nakupih se vedno doma dogovorimo, kaj bomo kupili. Tudi malčku pustimo izbiro ene stvari, ki jo nato poišče sam v trgovini, vzame in nosi do blagajne...
Če boste poskušali z izbirami, boste v večji meri omejili izpade trme...ne bo pa vam uspelo vedno. Vsaj nam ne . Takrat pa vam ostane tolažba: PRAV TAKO KOT DRUGA OBDOBJA, PA SEVEDA MINE TUDI TO !
|