|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   zaposlitev, otrok in delovni čas
8.1.2011 7:13:42   
pike
torej, zaposlili so me v trgovini preko programa zaposli. me. Sedaj pa imam urnik, kjer vidim, da mi manjkajo ure. In vprašam delodajalca, da kako to, da imam tak urni. Pa mi povejo, da, ko so dopusti in kake bolniške pač ena dela cel dan. Sem rakla, da eno še lahko pokrivam kaj več pa ne. Pa še otroka starega 2 leti imam. Je pa mi delodajalec rekel, da odpovedi ne morem dati, ker potem skupaj z delodajalcem vračam vsoto, ki jo sedaj zame prejmejo - 4.000eur.  Ali obstaja kak zakon, ki določa koliko ur največ ima mati majnega otroka za oddelati?
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
8.1.2011 7:17:17   
Kerensa*
Zaradi materinstva lahko kvečjemu koristiš skrajšani delovni čas (kar delodajalec in RZZ morata odobriti, pa če jima j prav ali ne), obstaja pa zakon, ki določa, koliko nadur največ smeš imeti na mesec, pa tudi v ZDR nekje piše, kolikšen mora biti minimalni premor med dvema delovnima izmenama. Poskusi kaj skombinirati iz tega, drugače pa zadevo poenostavi - z nečim se mahni po prstu in pojdi na bolniško. 

(odgovor članu pike)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
8.1.2011 11:47:43   
nikolet
največ imaš lahko 20 nadur, mesečno, med sihtoma ki jih delaš 7 urno ali 8 urno pa mora bit 12 ur pavze... sam to skoraj nikjer ne upoštevajo pri meni v službi ne upoštevajo, tak da... lahko pa do tretjega leta starosti delaš polovičen delovni čas ....

_____________________________

spomin je kot pesem, ki v srcih odzvanja,
spomin je kot cvet, ki nenehno poganja,
spomin je svetloba, ki dušo obliva,
spomin je ljubezen, ki v srcu prebiva.

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
8.1.2011 14:51:57   
kajajaka
Lahko do otrokovega 3. leta koristiš krajši delovnik 20-40 ur tedensko - kolikor sama želiš!
V času koriščenja krajšega delovnika tudi ne smeš delati nadur, tako, da si dejansko v službi 20-25 ur... (4,5,6 ali 7 ur dnevno kolikor se pač sama odločiš). In tega ti NIHČE ne more preprečiti.
Napiši kratek dopis, da bi delala xx ur tedensko ker bi koristila zakonsko moćnost krajšega delovnika... in ga oddaj delodajalcu. Delodajalec ima 30 dni, da ti izda aneks in organizira delovni čas.
Res pa je, da te lahko razporedi kadarkoli znotraj delovnika - če si trgovina, lahko tudi vsak dan delaš od 16-20h, če delodajalec tako želi...
Boš pa vseeeno več z otrokom. Jaz skrajšan delovnik koristim in mi ni žal!

(odgovor članu nikolet)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
8.1.2011 16:06:26   
Paštetka
Oprosti, ampak jaz  iz tvojega posta komaj kaj razberem.
Ne razumem vprašanja, kjer pišeš, da ti manjkajo ure. Kje ti manjkajo ure? A na plačilni, razporedu dela, kje? A imaš premalo ali preveč ur?
Kako eno pokrivaš? A dve izmeni delaš, ali v isti izmeni delaš še od sodelavke delo.

Koliko ur na dan, na teden, na mesec delaš?

Glede na to, da si se odločila, da boš delala polni delovni čas, potem imaš kar se zakona tiče edino prednost pred ostalimi v tem, da ne rabiš delati ponoči. Drugih ugodnosti ni. Na dan lahko delaš maximalno 2 naduri, na teden 10, in na mesec maximalno 20.
S tem, da v primeru, da imaš neenakomerno razporejen delovni čas, ti pripada 11 ur dnevnega počitka. In potem je v tem primeru tudi nadur nekoliko več na mesec ne samo 20.
Upošteva se 6-mesečno obdobje. To pomeni, da imaš en mesec lahko 30 nad ur, drug mesec manj.... vendar v obdobju 6 mesecev ne smeš imeti več kot 180.

Cel dan (ne vem koliko je to v tvojem primeru delovnih ur) lahko delaš tudi 12 dni zapored, pa imaš potem 2 dni fraj. Zakon je pač tako napisan, da se upošteva 2-tedensko obdobje.

_____________________________

http://www.220stopinjposevno.com/220730-food-styling.html



(odgovor članu pike)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
8.1.2011 16:21:29   
Felicita
IZVIRNO SPOROČILO: kajajaka

Lahko do otrokovega 3. leta koristiš krajši delovnik 20-40 ur tedensko - kolikor sama želiš!
V času koriščenja krajšega delovnika tudi ne smeš delati nadur, tako, da si dejansko v službi 20-25 ur... (4,5,6 ali 7 ur dnevno kolikor se pač sama odločiš). In tega ti NIHČE ne more preprečiti.
Napiši kratek dopis, da bi delala xx ur tedensko ker bi koristila zakonsko moćnost krajšega delovnika... in ga oddaj delodajalcu. Delodajalec ima 30 dni, da ti izda aneks in organizira delovni čas.
Res pa je, da te lahko razporedi kadarkoli znotraj delovnika - če si trgovina, lahko tudi vsak dan delaš od 16-20h, če delodajalec tako želi...
Boš pa vseeeno več z otrokom. Jaz skrajšan delovnik koristim in mi ni žal!


nope, tole v primeru zaposli.me ne bo držalo, ker gre za načrt zmanjšanja brezposelnih oseb za delo 40 ur tedensko. za manjše število ur delodajalec iz tega programa NE more dobiti sredstev... dvomim pa da bi bil kateri tako dobrosrčen, da bi zmanjšal število ur zaposlenemu IN se odpovedal subvenciji.

@pike: če daš odpoved pa delodajalec nič ne plača (je upravičen do sorazmernega dela subvencije, torej za čas ko si bila zaposlena), ti pa plačaš kazen, določeno v pogodbi, ki si jo podpisala. še 1x si preberi pogodbo, ki si jo pospisala z Zavodom za zaposlovanje, kakšne pravice in dolžnosti maš ti in kakšne delodajalec.


_____________________________

Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will
philander, you too will get old. And when you do you’ll fantasize
that when you were young prices were reasonable, politicians were
noble and children respected their elders.

(odgovor članu kajajaka)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
8.1.2011 16:56:25   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: pike

torej, zaposlili so me v trgovini preko programa zaposli. me. Sedaj pa imam urnik, kjer vidim, da mi manjkajo ure. In vprašam delodajalca, da kako to, da imam tak urni. Pa mi povejo, da, ko so dopusti in kake bolniške pač ena dela cel dan. Sem rakla, da eno še lahko pokrivam kaj več pa ne. Pa še otroka starega 2 leti imam. Je pa mi delodajalec rekel, da odpovedi ne morem dati, ker potem skupaj z delodajalcem vračam vsoto, ki jo sedaj zame prejmejo - 4.000eur.  Ali obstaja kak zakon, ki določa koliko ur največ ima mati majnega otroka za oddelati?


Tukaj ne gre za nadure, ampak za nesorazmerno razdeljen delavni čas. Ti boš vse skupaj naredila 4o ur na teden, vendar ne vsak teden toliko. Kadar ne bo nobena bolna, boš naredila recimo 35 ur več tednov zapored, ko bo pa kakšna bolna, boš naredila pa 60 na teden, a prav razumem? Tukaj v primeru, ko delaš več kot 8 ur na dan ne delaš nadur, ampak je tvoj delavnik pač tako neenakomerno razporejen da pride v končni fazi še zmeraj 174 ur na mesec, kot recimo pri medicinskih sestrah, zdravnikih, gradbenikih, učiteljih....marsikje je to tako. To si morala vedet že pri predstavitvi dela.

< Sporočilo je popravil Gina -- 8.1.2011 16:57:19 >

(odgovor članu pike)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
8.1.2011 22:21:13   
pike
Ja pri urniku, ki sem ga dobila zdaj vidim, da imam namesto 16o ur napisanih samo 135 . Pa sem se malce pozanimala in so mi nekatere zaposlene povedale, da so mi namerno tak urnik dali, da me potem za kake bolniše in dopuste ponucajo. Vendar je tako, da če en v trgovini zboli potem druga dela cel dan, ker sva samo dve in to je pol lahko 2 tedna kar se meni zdi precej naenkrat to je npr od 8 - 19 ure zvečer.  Tako, da takrat praktično otroka ne vidiš... Delam pa ob vikendih en dan še nac drugi lokaciji trgovine.
Upam, da se v primeru daljše odsotnosti sodelavca najame še kakšno pomoč kot so mi na začetku rekli. Sem pa zaposlitev dobila preko zavoda in programa zaposli.me tako, da 4 urni delavnik žal odpade.

< Sporočilo je popravil pike -- 8.1.2011 22:22:53 >

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
9.1.2011 6:46:29   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: pike
Vendar je tako, da če en v trgovini zboli potem druga dela cel dan, ker sva samo dve in to je pol lahko 2 tedna kar se meni zdi precej naenkrat to je npr od 8 - 19 ure zvečer.

Nisem prepričana, da je tole zakonito, pa Zavodov program gor ali dol. user posted image

(odgovor članu pike)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
9.1.2011 9:53:26   
benika
IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: pike
Vendar je tako, da če en v trgovini zboli potem druga dela cel dan, ker sva samo dve in to je pol lahko 2 tedna kar se meni zdi precej naenkrat to je npr od 8 - 19 ure zvečer.

Nisem prepričana, da je tole zakonito, pa Zavodov program gor ali dol. user posted image



Tud npr. v Merkurju se tako dela. Če ene ni, druga potem vleče cel dan.

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
9.1.2011 9:54:57   
Kerensa*
Ja, to že... ampak ne vem, če to lahko traja 14 dni skupaj. 

(odgovor članu benika)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
9.1.2011 12:24:15   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: pike
Vendar je tako, da če en v trgovini zboli potem druga dela cel dan, ker sva samo dve in to je pol lahko 2 tedna kar se meni zdi precej naenkrat to je npr od 8 - 19 ure zvečer.

Nisem prepričana, da je tole zakonito, pa Zavodov program gor ali dol. user posted image



To moraš pa v ZDR pogledat, koliko je zgornja omejitev dela na teden oz. na mesec, ali pa v panožno KP. 

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
9.1.2011 13:19:12   
Klemy82
Kolektivna pogodba za trgovino pravi:

31. člen Vrste in oblike delovnega časa
Pri delodajalcih se glede na potrebe delovnega oziroma poslovnega procesa na posameznih področjih dela uporabljajo praviloma naslednje vrste in oblike delovnega časa:

– nepremični delovni čas, – premični delovni čas, – delno premični delovni čas, – deljen delovni čas – izmenski delovni čas.
32. člen Nepremični delovni čas Nepremični delovni čas je čas, pri katerem je točno določen čas prihoda in odhoda z dela. 33. člen Premični delovni čas
Premični delovni čas je čas, pri katerem je čas prihoda in odhoda z dela določen v razponu. V sistemu premičnega delovnega časa imajo posamezni pojmi naslednji pomen: a) Dovoljen delovni čas je razpon, v katerem lahko delavec opravi svojo delovno obveznost. Omejuje ga ura najzgodnejšega dovoljenega prihoda na delo in ura najkasnejšega dovoljenega odhoda z dela. b) Obvezni delovni čas je tisti del dovoljenega delovnega časa, ko delavec mora biti prisoten na delu. c) Premakljivi del delovnega časa je časovni razpon, v katerem lahko delavec sam odloča o trenutku prihoda na delo in/ali odhoda z njega, razen če narava dela zahteva, da delavec ostane na delu, dokler ne konča posameznega opravila, ki je vezano na rok ali sodelovanje z drugimi delavci. 34. člen Delno premični delovni čas
Delno premični delovni čas je čas, kjer je točno določen čas prihoda na delo oziroma odhoda z dela, čas odhoda z dela oziroma prihoda na delo, pa je določen v razponu. Delno premični delovni čas se določi v primerih, ko zaradi narave dela ni mogoče vnaprej določiti začetka oziroma konca delovnega časa.
35. člen Deljen delovni čas (1) Deljen delovni čas je čas, ko delavec opravlja delo s prekinitvijo polnega dnevnega delovnega časa, prekinitev pa traja najmanj eno uro. (2) Delavcu, ki dela s krajšim delovnim časom, do štiri ure, se omogoči delo brez prekinitve.
36. člen Izmenski delovni čas
(1) Izmenski delovni čas je čas, ko se delo izmenoma opravlja v dopoldanski, popoldanski ali tudi v nočni izmeni, ki traja v odvisnosti od pet- ali šestdnevnega delovnega tedna od šest do osem ur dnevno in se praviloma ponavlja vsak teden, tako da delavec dela en teden v dopoldanski in drug teden v popoldanski oziroma nočni izmeni. (2) Za delo v popoldanski izmeni se šteje delo, če delavec izpolni 75% in več svoje redne dnevne delovne obveznosti po 12.00 uri. (3) Za delo v nočni izmeni se šteje delo, če delavec izpolni 75% in več svoje redne dnevne delovne obveznosti med 22.00 in 7.00 uro naslednjega dne. 37. člen Neenakomerna razporeditev
delovnega časa (1) Pri neenakomerni razporeditvi delovnega časa v primerih, ko to narekujejo objektivni razlogi (različne vrste in oblike delovnega časa, ki ne omogočajo izravnave delovnega časa v krajšem obdobju) ali tehnični razlogi ali razlogi organizacije dela, se upošteva poln delovni čas kot povprečna obveznost v obdobju, ki ne sme biti daljše od 12 mesecev. (2) Če ima delavec po zaključku 12-mesečnega obdobja presežek ur nad polnim delovnim časom v navedenem obdobju, je delodajalec dolžan delavcu presežek ur plačati po posebni obračunski postavki, ki je določena za nadurno delo, in sicer pri obračunu plače v naslednjem mesecu po izteku 12-mesečnega obdobja. (3) Pri neenakomerni razporeditvi delovnega časa, delovni čas ne sme trajati več kot 56 ur tedensko. (4) Neenakomerne razporeditve delovnega časa ni mogoče odrediti delavcem, za katere velja prepoved dela preko polnega delovnega časa.
38. člen Začasna prerazporeditev delovnega časa
(1) V posameznih organizacijskih enotah se lahko delovni čas začasno prerazporedi, tako da traja v določenem časovnem obdobju več, kot znaša redna delovna obveznost delavca, v preostalem delovnem obdobju pa manj od redne delovne obveznosti delavca. (2) Delodajalec oziroma od njega pooblaščeni delavec lahko v posameznih organizacijskih enotah delovni čas prerazporedi v primerih nepredvidenih izjemnih potreb delovnega procesa (izredne inventure, izredne dostave, povečan promet, povečana naročila ipd.). (3) Delodajalec je dolžan v pisni obliki obvestiti delavce o oceni, za koliko časa se začasno prerazporeja delovni čas, in sicer najmanj en dan pred začasno prerazporeditvijo delovnega časa posameznemu delavcu oziroma najmanj tri delovne dni pred začasno prerazporeditvijo delovnega časa več kot desetim delavcem. (4) Delodajalec je na zahtevo sindikata dolžan v roku treh delovnih dni po prejeti zahtevi pisno obrazložiti razloge za uvedbo začasne prerazporeditve delovnega časa.
39. člen Nadurno delo (1) Delavec je dolžan na zahtevo delodajalca opravljati nadurno delo:

– v primerih izjemoma povečanega obsega dela, – če je potrebno nadaljevanje delovnega procesa, da bi se preprečila materialna škoda ali nevarnost za življenje in zdravje ljudi, – če je nujno, da se odvrne okvara na delovnih sredstvih, ki bi povzročila prekinitev dela, – če je potrebno, da se zagotovi varnost ljudi in premoženja ter varnost prometa, – v primeru izvedbe rednih ali izrednih inventurnih popisov, – v drugih izjemnih, nujnih in nepredvidenih primerih, določenih z zakonom. (2) Nadurnega dela ni dovoljeno uvesti, če je delo možno opraviti v polnem delovnem času z ustrezno organizacijo in delitvijo dela, razporeditvijo delovnega časa, z uvajanjem novih izmen ali z zaposlitvijo novih delavcev. 40. člen Odreditev nadurnega dela Delodajalec je dolžan nadurno delo po prejšnjem členu te kolektivne pogodbe odrediti v pisni obliki pred začetkom dela. Če tega zaradi narave dela ali nujnosti opravljanja nadurnega dela ni mogoče storiti, se lahko nadurno delo odredi tudi ustno. V tem primeru se pisno odreditev vroči delavcu naknadno, vendar najkasneje v roku petih delovnih dneh po opravljenem nadurnem delu. 41. člen Prepoved opravljanja nadurnega dela Nadurnega dela ni dovoljeno naložiti: – delavcu, ki neguje otroka do treh let starosti, razen če s takim delom pisno soglaša, – delavki v času nosečnosti in še eno leto po porodu oziroma ves čas, ko doji otroka, razen če s takim delom pisno soglaša, – enemu od delavcev – staršev, ki ima otroka mlajšega od sedem let ali hudo bolnega otroka ali otroka s telesno ali duševno prizadetostjo in ki živi sam z otrokom in skrbi za njegovo vzgojo in varstvo, razen če s takim delom soglaša, – starejšemu delavcu, razen če s takim delom soglaša, – delavcu, ki še ni dopolnil 18 let, – delavcu, kateremu bi se na podlagi mnenja zdravniške komisije zaradi takega dela poslabšalo zdravstveno stanje, – delavcu, ki ima polni delovni čas krajši od 36 ur na teden zaradi dela na delovnem mestu, kjer obstajajo večje nevarnosti za poškodbe ali zdravstvene okvare, in – delavcu, ki dela krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali drugimi predpisi.


ODMORI IN POČITKI
50. člen Odmor med delovnim časom (1) Med dnevnim delovnim časom mora biti delavcu za osemurni delovni čas zagotovljena pravica do 30-minutnega odmora, ki se všteva v delovni čas. (2) V primeru daljšega oziroma krajšega dnevnega delovnega časa je dolžina odmora sorazmerna z dolžino delovnega časa.
51. člen Izraba odmora med delovnim časom (1) Odmor med delom se določi v dveh ali več delih, v skladu s potrebami delovnega procesa in potrebami delavcev, pri čemer mora en del odmora trajati neprekinjeno najmanj 15 minut. (2) Pravico do odmora imajo tudi delavci, ki delajo deljen delovni čas. (3) Dnevni odmor se obvezno izkoristi v času med obema deloma dnevne delovne obveznosti. Odmor se ne všteva v čas prekinitve dela. (4) Odmor se lahko določi šele po eni uri dela in najkasneje eno uro pred koncem delovnega časa. 52. člen Počitek med zaporednima delovnima dnevoma (1) Delavec ima v obdobju 24 ur pravico do počitka, ki traja nepretrgoma najmanj 12 ur. (2) Delavec, ki mu je delovni čas neenakomerno razporejen ali začasno prerazporejen, ima v obdobju 24 ur pravico do počitka najmanj 11 ur. 53. člen Tedenski počitek (1) Delavec ima v obdobju sedmih zaporednih dni, poleg pravice do dnevnega počitka iz prejšnjega člena te kolektivne pogodbe, pravico do tedenskega počitka v trajanju najmanj 24 neprekinjenih ur. (2) Če mora delavec zaradi objektivnih, tehničnih ali organizacijskih razlogov delati na dan svojega tedenskega počitka, mu je treba zagotoviti tak počitek na kakšen drugi dan v tednu. (3) Minimalno trajanje tedenskega počitka, določeno v prvem odstavku tega člena, se upošteva kot povprečje v obdobju 14 zaporednih dni.


_____________________________

Jst.

(odgovor članu pike)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: zaposlitev, otrok in delovni čas
9.1.2011 18:44:02   
takotako
Mislim da dva tedna ne bi smel trajati po 12h-vsaj pri nas so imeli delovno inšpekicijo zaradi tega.
Pa še to je da najbrž si 12h potem sama v trgovini, kar pa je spet proti zakonou zato ker ena v trgovini je lahko največ 5h...

Sam je pač realno v trgovinah takod a ti zakoni glih niso najbolj upoštevani...

(odgovor članu Klemy82)
Neposredna povezava do sporočila: 14
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Kako čim prej zanositi?
Za zanositev se mora ujeti veliko stvari, v vsakem primeru pa je izbira ustreznega časa resnično najbolj pomembna. Kako ...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
Kako izbrati idealno sobo za vašega otroka?
Pri opremljanju otroške sobe za šolarja je ključno ustvariti funkcionalen delovni kotiček, poskrbeti za organizacijo, pr...




Znaki poroda.
пеперутка16

Kakšni so bili vaši zadnji simptomi pred porodom tisti dan ali dan ali dva prej? Če ste imeli kakšne simptome?