|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   kako odstraniti klopa?
23.7.2006 8:55:02   
babylove
Z glave 18m otroka, ki ne ostane pri miru? Pa še med laski je, da ga bom sigurno cukala. Itak ne mara, da se mu šari po glavi. In sama sva, nimam koga, da bi ga lahko držal.

A tisto s kapljico olja res drži, pa potem živina sama ven prileze? Ampak imam samo olivno olje, to velja?

Vročina je lahko znak meningitisa? Ampak sem brala, da se znaki pokažejo šele po 3 dneh, moj pa ima takoj vročino.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 9:01:06   
cukerček
kolokor jaz vem, bi naj olje delovalo, probaj ga namazat pa boš vidla. Počakaj da zaspi pa mu ga potem s pinceto ven potegni, če pa ima vročino in se mu viša pa ga pelji k zdravniku.

_____________________________

Naši spomini so edini raj iz katerega nas ne more nihče pregnati...

(odgovor članu babylove)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 9:05:12   
Rok_LM
Klopa ne smeš polivati z oljem, ker se takrat začne dušiti in izloči strup iz sebe.

Najbolje je klopa prijeti z blazinicami prstov in ga počasi vleči ven dokler se ne spusti. Če ga boš prijela s pinceto ali z nohti ga lahko raztrgaš in ti glavica ostane not.

Vročina je res lahko znak za meningitis, ampak ne tako hitro.

Če klopa odstraniš v 24 urah je velika verjetnost da ni prišlo do okužbe.

< Sporočilo je popravil Rok_LM -- 23.7.2006 9:09:23 >

(odgovor članu cukerček)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 9:10:22   
Anonimen
Ne verjamem, da bi lahko imel vročino kar takoj. A pa veš, koliko časa je klop že prisesan?
Mnenja o tem, kako odstraniti klopa, so različna. Zadnje čase sicer poudarjajo, da se klopa ne sme mazati, ampak še pred enim letom je bilo na Inštitutu za zdravvstveno varstvo Slovenije objavljeno, da se klopa odstrani s tem, da nanj kaneš kapljico olja ali kreme, da se zaduši in prijem popusti, tako da kakšne večje škode od tega po moje ne more biti. Po drugi strani pa ni panike, če tudi glava ostane notri, ker je strup klopa v njegovem telesu.
Jaz bi mu najbrž vseeno kapnica olje na klopa, vseeno, če je olivno. Tudi kakšna krema je lahko, pač da se klop zaduši. Samo čimprej ga daj ven.

(odgovor članu cukerček)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 9:22:22   
babylove
Klop je od včerajšnjega večera. Vem zagotovo, ker smo včeraj malega strigli in bi ga sigurno opazila, pa še blond laske ima.

Verjetno bo res vročina od česa drugega, ker sem tudi jaz zasledila, da ej inkubacijska doba 3-28dni.

< Sporočilo je popravil babylove -- 23.7.2006 9:23:25 >

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 10:21:16   
anitaz
Tjaša je imela do zdaj 2-krat klopa. Enkrat na glavici, drugič na nogici. na glavi smo ga našpricali s parfumom (bilokerim), in smo zavrteli ene 5-krta s smeri urinega kazalca in je bil zunaj. Na nogi se je sicer malo upiral, ampak je tudi šel ven brez problem. Parfum je mnooogo boljši od olja.

(odgovor članu babylove)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 10:24:53   
ZARA
KLOPI

Veliki so od 1 do 2 milimetra, vrečaste oblike in sivkasto črne barve. Hranijo se s krvjo. Živijo na obronkih gozdov, v podrasti, listju in na nizkih vejah. Ne pozabimo, da jih je najti tudi v mestnih parkih. V toplih dneh so najživahnejši dopoldne in popoldne. Kadar je oblačno, napadajo ves dan. Zlasti dejavni so v vlažnem vremenu in pri zmernih temperaturah. V hudi vročini in močnem deževju počivajo. Na toplokrvno žrtev, najsi je človek ali žival, čakajo po več mesecev ali celo let. Začutijo jo že na nekaj metrov razdalje, se spustijo nanjo, nato pa se lahko več ur premikajo do primerno mehkega in toplega dela kože, kjer se zarijejo in sesajo kri. Šele tako lahko preidejo v naslednjo razvojno fazo. Ko se nahranijo, se povečajo in odpadejo s kože.

Katere bolezni prenaša

Če klop ni okužen, vbodu ne sledijo večje nevšečnosti. Običajno pride le do manjšega lokalnega vnetja, ki ga povzroči vbod ali nestrokovno odstranjevanje klopa, zaradi katerega del klopa ostane v koži. Takšno vnetje zaznamo kot srbeče, nekoliko oteklo mesto. Če je klop okužen z nevarnimi mikroorganizmi, lahko čez čas zbolimo - med najpogostejše in najpomembnejše bolezni, ki jih prenaša klop, spadajo lymska borelioza, erlihioza in nevarni klopni meningoencefalitis, ki ga povzroča virus.

Znaki

Virusna okužba: Obolenje največkrat poteka v dveh stopnjah. Prvi znaki se pojavijo po dveh do treh tednih. Nekaj dni po vbodu se nastopijo slabo počutje, povišana telesna temperatura, glavobol in slabost, ki trajajo nekaj dni. Po tednu boljšega počutja se pojavijo hud glavobol, slabost in bruhanje ter visoko povišana telesna temperatura. Razvije se vnetje možganskih ovojnic, včasih tudi možganovine. Lahko se primeri, da prva faza mine neopazno in da se bolezen začne silovito. Bolezen je nevarna, saj lahko zapusti trajne posledice.
Lymska borelioza običajno nastopi od nekaj dni do nekaj tednov po piku klopa, in sicer z modrikasto - rožnato liso, ki se v obliki kolobarja postopno širi, na sredini pa usiha. Največkrat opazimo eno samo liso, lahko pa se zgodi, da jih je več. Obenem se lahko pojavita slabo počutje in nekoliko povišana telesna temperatura. To stanje običajno traja več tednov. V takšnem primeru je treba obiskati zdravnika, ki bo predpisal ustrezno zdravljenje. Nekaj tednov po tem, ko rdečina izgine, je priporočljivo opraviti krvne teste in se prepričati, ali je prišlo do okužbe z drobno, svedrasto bakterijo Borrelia burgdorferi. Vsekakor svetujemo pregled in posvet pri ustreznem zdravniku specialistu (dermatolog ali infektolog), ki bo usmerjal in vodil nadaljnje diagnostične in terapevtske postopke. Bolezen zdravimo z antibiotiki.
Pri erlihiozi so znamenja okužbe slabo počutje, povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah in sklepih. Tudi to obolenje zdravimo z antibiotiki.

Preprečevanje pikov

Koristno je, če nosimo primerna, predvsem bela oblačila, ki prekrivajo večji del telesa. Z redno uporabo repelentov lahko zmanjšamo možnost okužbe. Treba jih je nanašati pogosto, po možnosti vsaki dve uri. Priporočamo nanos repelentov tudi na oblačila, nogavice, čevlje.
Po vrnitvi z izleta se je treba takoj oprhati in temeljito pregledati kožo vsega telesa, oblačila pa oprati oziroma odnesti na kemijsko čiščenje. Ne pozabimo na kožo med prsti, za uhlji, na lasišču, na sramnem predelu ...

Ukrepanje po piku

Če opazimo prisesanega klopa, ga ne smemo mazati z olji in laki ... Pri tem utegne klop zaradi pomanjkanja zraka izločiti telesne izločke, ki vsebujejo številne mikroorganizme, s tem pa še laže pride do okužbe. Klopa previdno odstranimo s pinceto ali s primernim prijemalom, ki ga je mogoče kupiti v nekaterih lekarnah in specializiranih trgovinah. Klopa zagrabimo čim bliže glavi. Po odstranitvi mesto vboda razkužimo. Če klopova glavica ali del telesa ostane v koži, se obrnimo za pomoč na zdravnika, ki bo odstranil preostanek. Po odstranitvi klopa moramo kožo opazovati - če se pojavijo pordele lise kjerkoli na koži, je obisk zdravnika nujen.Proti klopnemu meningoencefalitisu se lahko cepimo; to je zelo primeren način zaščite. Cepljenje poteka v zimskih mesecih, tako da se do pojava klopov razvije v telesu primerna zaščita (traja približno pet let). Cepiva proti lymski boreliozi za zdaj še ni.


LPK



_____________________________

This will take some time depending on
your operating sistem and hardware.
(plačano oglasno sporočilo).

(odgovor članu babylove)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 12:01:59   
Minkaa
KAKO SE ODSTRANI KLOP?

V lekarni se dobi posebna pinceta za odstranjevanje klopov. Če je nimaš uporabi tisto ji jo imaš.

Prime se ga s pinceto in se ga počasi vrti v obratni smeri urinega kazalca.


Klopa se ne sme mazati z oljem dapopusti kot je že bilo napisano izoča strup.

Nikakor se ga ne sme samo prijeti in kar povlečit ven - ne tega delat.

Kolopa poskuste odstranit tako kot je bilo napisano najprej s posebno pinceto če pa te ni je pa tudi navadna dobra in obvezno ga vrteti v obrati smeri urinega kazalca


_____________________________

Srečna družina

www.bambino.si

(odgovor članu ZARA)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 13:21:59   
babylove
kaj pa ima urin kazalec s tem opraviti? Obstaja kakšna razlaga glede smeri vrtenja? To me pa res zanima, kako je utemeljeno user posted image

(odgovor članu Minkaa)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 13:30:47   
Anonimen




SEZONA KLOPOV SE JE PRIČELA



Ljubljana, 11. maj 2006

SPOROČILO MEDIJEM


V Sloveniji je po podatkih Inštituta za varovanje zdravja RS lani zaradi lymske borelioze zbolelo 4123 oseb, zaradi klopnega meningoencefalitisa pa okrog 297 oseb. Medtem ko so z borelijami okuženi klopi razširjeni po vsej Sloveniji, pa je klopov, okuženih s povzročiteljem klopnega meningoencefalitisa, največ na Gorenjskem, Koroškem in v ljubljanski regiji.
Lymska borelioza je najbolj pogosta bolezen, ki jo prenašajo klopi. Bolezen se pojavlja sezonsko, največ obolenj je poleti, od maja do oktobra in se pojavlja po vsej Sloveniji. Na Inštitutu za varovanje zdravja jo spremljamo od leta 1986, na osnovi obvezne prijave. Število prijavljenih primerov se v zadnjih letih povečuje, od 2596 v letu 2000 do 4123 v letu 2005, največjo obolevnost beležijo na Gorenjskem.
Lymska borelioza se pojavlja z različnimi kliničnimi slikami. Navadno se začne z značilnimi spremembami na koži. Na mestu vboda klopa se lahko po nekaj tednih pojavi značilna rdečina, ki se širi navzven, v sredini bledi in dobi obliko obroča - erythema migrans. Bolezen se lahko kasneje izrazi kot prizadetost srca in živčevja, še pozneje lahko pride do prizadetosti sklepov. Za lymsko boreliozo obolevajo ljudje vseh starosti, največ obolelih je starih med 35 in 65 let.
Ker cepiva zaenkrat ni na voljo, je za preprečevanje bolezni najučinkovitejša zaščita pred vbodom klopa s primernimi oblačili in repelenti, s pregledovanjem kože in takojšnjim odstranjevanjem klopov. Klopa odstranimo takoj s pomočjo pincete z ostrimi konicami. S pinceto ga primemo čim bližje koži in počasi izvlečemo. Kožo na mestu vboda nato razkužimo. Mesto vboda je potrebno opazovati več tednov in če se pojavi značilna rdečina, je potreben takojšen obisk pri zdravniku. Pomembno je pravočasno zdravljenje z ustreznimi antibiotiki, da preprečimo nadaljnji razvoj bolezni.
Klopni meningoencefalitis, virusna bolezen osrednjega živčevja, se prav tako prenaša z ugrizom okuženega klopa. Ogroža predvsem ljudi, ki se v obdobju aktivnosti klopov zadržujejo v naravnih žariščih. Prvi znaki klopnega meningoencefalitisa se pojavijo sedem do štirinajst dni po okužbi. Pri človeku se lahko pojavi utrujenost, slabo počutje, bolečine v mišicah, vročina in glavobol, kasneje lahko nastopijo znaki značilni za meningitis, kot so visoka temperatura, močan glavobol, slabost in bruhanje, lahko celo nezavest in smrt.
Cepljenje je najbolj učinkovit ukrep za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom. Cepivo je varno in učinkovito. V Sloveniji je cepljenje obvezno za tiste, ki so okužbi izpostavljeni pri delu: gozdni delavci, lovci. Priporočamo pa ga vsem osebam od enega leta starosti naprej, ki se gibljejo ali živijo v območju, kjer je klopni meningoencefalitis endemičen. Ob cepljenju se redko pojavijo prehodne reakcije, kot na primer rdečina in oteklina na mestu cepljenja, slabo počutje ali vročina, ki običajno minejo v enem dnevu. Proti klopnemu meningoencefalitisu se ne smejo cepiti osebe z akutno vročinsko boleznijo in osebe s hudo alergično reakcijo po predhodnem odmerku cepiva ali s hudo alergijo na jajčne beljakovine. Priporočljivo je, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih z enomesečnim razmakom, da se vzpostavi zaščita pred boleznijo še pred aktivnostjo klopov. Tretji odmerek sledi čez 9-12 mesecev, nato pa so potrebni poživitveni odmerki, prvi čez 3 leta, kasneje pa na 5 let. Če začnemo s cepljenjem kasneje, npr. v poletnih mesecih, je priporočljivo dobiti drugi odmerek cepiva že dva tedna po prvem, da čim prej dosežemo zaščitni nivo protiteles.
Cepljenje poteka v vseh območnih zavodih za zdravstveno varstvo in tudi pri izbranih zdravnikih.


Pa še  različica iz leta 2004:





20. julij 2004, Lilijana Pahor



Vse o klopu



V Sloveniji je razširjen klop iz vrste Ixodes ricinus. Ugriz klopa je nevaren za človeka, saj lahko prenaša nekatere bolezni, pri nas predvsem klopni meningoencefalitis in boreliozo lyme. Povzročitelj bolezni se lahko preko larv, nimf in spolno zrelih klopov prenese na človeka ali žival. Vsak klop ni okužen!
Klopi se nahajajo predvsem v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi in celo na vrtu. Do nadmorske višine 600 m je veliko klopov, v višjih legah jih je manj. Zgornja meja, kjer jih še najdemo, je 1600 m. Klopi prezimijo v listju, v skorji drevesnih debel in površinskih zemeljskih plasteh. Brž ko se temperatura tal poviša, postanejo aktivni. Aktivnost klopov in njihovih razvojnih stopenj je odraz klimatskih nihanj. Mila zima in vlažna pomlad ojačata dejavnost klopov. Nevarnost okužbe s klopi traja že od februarja pa vse do novembra.



Kako pride po vbodu klopa do okužbe

Ko pride klop na človeka, poišče primerno nežno mesto, kjer se na kožo pritrdi tako, da porine svoj rilec globoko v kožo. Vbod ne povzroči bolečine, saj ima slina klopa anestezijski učinek. Vbodi so zato pogosto neopaženi, predvsem pri otrocih. Če je klop okužen z virusom klopnega meningoencefalitisa in (ali) Borelio burgdorferi, vbrizga med sesanjem s slino tudi povzročitelja v kožo gostitelja.
Po vbodu okuženega klopa ne pride vedno do okužbe gostitelja, lahko pa okužba poteka tudi brez bolezenskih znamenj - asimptomatsko.
Le osebe, ki so bile okužene z virusom klopnega meningoencefalitisa, so zaščitene pred boleznijo. To so osebe, ki so bolezen prebolele ali pa je potekala okužba brez vidnih bolezenskih znakov, kar se lahko ugotovi s krvno preiskavo.


Preprečevanje vboda in odstranitev klopa

Človek dobi klopa, ko oplazi npr. grmovje in ga klop zazna s svojimi čutili. Na sprehodih in izletih v naravo se zato pred klopi zaščitimo z oblačili, pri katerih je čim več kože pokrite (dolge hlače, škornji, ruta). Oblačila naj bodo svetle barve, da klopa na oblačilih laže opazimo. Namažemo se z repelentom, katerega vonj odganja klope. Po vrnitvi iz narave natančno pregledamo telo, se stuširamo in umijemo glavo. Oblačila dobro skrtačimo, če so pralna, jih operemo.
Če pri pregledu telesa opazimo klopa, ga čimprej in previdno odstranimo. Klopa, ki je pritrjen na kožo, odstranimo tako, da nanj za nekaj minut nanesemo plast kreme, olja ipd. Klopov prijem pod neprodušno plastjo popusti in ga s pinceto lahko odstranimo. Klopa ne odstranjujemo na silo, ker bomo pri tem odtrgali samo zadnji del, klopova glava z rilcem pa bo ostala v koži, kar povzroči gnojenje. Čim hitreje klopa opazimo in pravilno odstranimo, manjša je možnost okužbe.




(odgovor članu babylove)
  Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: kako odstraniti klopa?
23.7.2006 21:33:42   
BLAŽIKA
Kaj pa ta sprej ki ga našpricaš po klopu da zamrzne in zraven je ena posebna pinceta da ga potegneš ven? Tako bi naj pri zdravniku ven jemali klope, sedaj pa se je ta sprej pojavil v trgovinah mercator in tuš. A pozna katera kaj to in kako to deluje?

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: kako odstraniti klopa?
24.7.2006 14:53:45   
pravljica
jaz, odkar sem izvedela za to metodo VRTENJA V SMERI URINEGA KAZALCA, vedno samo tako odstranim klopa...predvsem pri psički se to večkrat prakticira, tudi pri taveliki je že bilo par primerov
v glavnem, brez vsakršnega olja ipd. pripravkov, nobene pincete...samo prst in vrtenje klopove zadnjice --> je pa V SMERI urinega kazalca, ker sem imela enkrat enega "trdovratnega", ki ni šel po cca. 1 minuti ven zaradi napačne smeri in sem probala kontra, pa je šel po parih sekundah...potem bo že tako user posted image
ne vem zakaj, ampak mi je to ful zanimivo...čudno mi je samo to, da tega nikjer ni napisano, da pri dr. ne povejo za ta način...povsod neke kreme, spreji, pincete user posted image  kaj pa če si kje v gozdu in tega nimaš zraven user posted image
kakorkoli že...pri meni je ta metoda 100% v 5 letih, klopov pa ne štejem več user posted image

_____________________________

yeah, thats me ;)

(odgovor članu BLAŽIKA)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: kako odstraniti klopa?
24.7.2006 14:56:42   
Anonimen
metodo VRTENJA V SMERI URINEGA KAZALCA,


zato, ker ima na koncu nožic še ene take kaveljčke, s katerimi je prisesan.

(odgovor članu pravljica)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Kako povečati možnosti za zanositev
To so načini za hitrejšo zanositev - spremljanje plodnih dni, zdrav življenjski slog in redni spolni odnosi. Ob težavah ...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Kam z otroki za noč čarovnic 2024?
Letos bodo noč čarovnic po Sloveniji zaznamovali številni dogodki za otroke, od zabavnih delavnic do strašljivih dogodiv...
Zdravo prehranjevanje se začne že v vrtcu
Marjeta Podpečan, odgovorna za prehrano predšolskih otrok v zavodu Kranjski vrtci, nam je pojasnila, zakaj pogosto vklju...




Za doječe matere.
пеперутка16

Malo čudno vprašanje, ampak me zanima, ali so doječe mamice poskusile svoje mleko?