|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Za vse nosečke - pregledi pri G
19.10.2005 14:41:09   
sarazan
Tole je članek iz med.over.net, porodništvo.
Meni se zdi ful dobro napisan, pa ga v celoti pripenjam.

Pregled pred zanositvijo
Pravi pristop k odgovornemu materinstvu se začne še pred spočetjem. Sem sodi tudi pregled ali posvet pred zanositvijo. V pogovoru nam boste zaupali družinsko in osebno zgodovino bolezni. Posebne pozornosti bodo deležne nosečnice s kroničnimi boleznimi, pri katerih je potrebno nosečnost zares dobro načrtovati, pogosto v sodelovanju s specialisti drugih strok. Tak primer so kronične ledvične bolezni in kronično zvišan krvni tlak. Pri ženskah z epilepsijo je treba še pred nosečnostjo preiti na zdravila, ki plodu najmanj škodijo, če je le mogoče na eno samo zdravilo. Pri ženskah s sladkorno boleznijo je nujno ob zanositvi in v prvih mesecih nosečnosti zelo dobro urejati sladkor v krvi. Tako bo razvojnih nepravilnosti pri njihovih otrocih bistveno manj.

Ženskam, ki so prebolele rdečke ali so bile cepljene proti njim, protiteles v krvi ne bomo določali, saj vemo, da jih imajo. Vsem ostalim tako preiskavo priporočamo, in če se izkaže, da svojih protiteles nimajo, priporočamo ponovitev preiskave ob sumu na svežo okužbo kadarkoli v nosečnosti. Podobno velja tudi za prednosečniško določanje protiteles za toksoplazmo.

Ženskam, ki bodo ob porodu starejše od 37 let, je ginekolog dolžan pojasniti tveganje za rojstvo genetsko prizadetega otroka in jim predstaviti kariotipizacijo (kromosomsko preiskavo) ploda. Prav je, da svetuje prenehanje kajenja in opustitev drugih škodljivih načinov življenja, odločitev (in izvedba) pa bo morala vendarle biti vaša.

Večkrat smo že zapisali, da pomanjkanje folne kisline lahko povzroči napake na nevralni cevi ploda, zato priporočamo njeno jemanje v dnevnem odmerku 0,4 mg še pred zanositvijo, kot tudi do (vsaj) dopolnjenega 12. tedna nosečnosti.
In nenazadnje, ginekologa lahko povprašate tudi o "tehničnih" podrobnostih spolnega odnosa in zanositve, saj tovrstne težave niso tako redke.

Prvi pregled v nosečnosti


Čas za prvi pregled nastopi, ko ste ugotovili, da vam menstruacija zaostaja. Test na nosečnost, ki ste si ga kupili v lekarni, pa je pozitiven. Ženske, ki imajo neredno menstruacijo, pa morajo biti pozorne še drugače. Napete prsi, nov občutek v trebuhu in morebitne slabosti so znaki, ki jih ne bi smele spregledati. Čas je, da preverite prisotnost humanega gonadotropina (HCG) v svojem urinu s prej omenjenim testom.

Prvi pregled v nosečnosti je hkrati tudi najobsežnejši. Potrebno bo ponovno odvzeti bris po Papanicolaou (PAP) in izključiti morebitna predrakasta stanja. Klasičnemu ginekološkemu pregledu bo sledil še ultrazvočni pregled, pri katerem bo ginekolog ugotovil mesto, kjer se nahaja gestacijska vrečka (zarodek), in njeno velikost. Tako bo že zgodaj našel zunajmaternično nosečnost in ustrezno ukrepal. Na srečo pa je seveda večina zarodkov v maternični votlini, kamor tudi sodijo. Z velikostjo gestacijske vrečke ali pa celo že ploda samega bo na nekaj dni natančno ugotovil čas zanositve. Pa ne zato, da bi vas odrešili morebitnih zadreg o očetovstvu, pač pa, da bomo kasneje v nosečnosti vedeli, ali se čas zadnje menstruacije in dejanska starost nosečnosti ujemata. To bo v omenjenem primeru pomenilo, da je plod v 30. tednu po zadnji menstruaciji manjši, ker je mlajši in ne zato, ker bi bil zahiran zaradi bolezni matere ali kromosomske napake. Tudi predvideni datum poroda in s tem nastop vašega porodniškega dopusta bomo temu ustrezno prilagodili.



Laboratorijske preiskave


Krvna skupina in Rh faktor

Prva laboratorijska preiskava je potrebna za določitev vaše krvne skupine in Rh faktorja. Ob večji izgubi krvi vam bo ta podatek prišel še kako prav. Vsaka malenkostna napaka je pri tem lahko usodna, zato ne upoštevamo nikakršnega ustnega izročila, pač pa le originalni izvid pristojne transfuziološke službe, zato ga nikar ne zavrzite.

Coombosov test

Nadvse pomemben je tudi indirektni Coombsov test (ICT), ki nam pokaže prisotnost protiteles proti rdečim krvničkam. Nekatera teh protiteles lahko napadejo rdeče krvničke ploda in ga okvarijo ali celo ubijejo. Vsak pozitiven ICT zato jemljemo zelo resno, s transfuziologi se posvetujemo o verjetnosti zapletov. Na srečo velika večina žensk takih protiteles nima.

Hemogram in urin

Hemogram in urin sta naš železni repertoar. Iz prvega ugotavljamo morebitna vnetja, pomanjkanje železa in mnoge druge redkejše bolezni, z drugim pa dokaj uspešno nadzorujemo sečila nosečnice, ki so zaradi slabšega praznjenja mehurja in pritiska maternice na sečevode hvaležna tarča bakterijskih okužb. Z ugotavljanjem prisotnosti beljakovin v urinu in merjenjem krvnega tlaka aktivno iščemo zaplete nosečnosti - gestoze.

Sifilis

Nekatere okužbe v nosečnosti prav tako lahko okvarijo plod. Čeprav je sifilisa pri nas malo, testa na okužbo z njim še nismo opustili, saj prirojeni sifilis lahko močno okvari plod. Smo vendarle prehodna in turistična dežela, nikoli se ne ve, kakšne spominke so nam pustili gostje, ki so nam bili še posebno pri srcu.

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza je pri nas relativno pogosta, na srečo jo prebolimo brez večjih posledic. Prva okužba v nosečnosti pa povzroči prirojeno obliko bolezni s težjimi okvarami ploda, če je ne začnemo zdraviti dovolj zgodaj. Pri ženskah, ki je še niso prebolele, test ponavljamo skozi vso nosečnost vsakih nekaj mesecev.

Rdečke

Tudi prirojene rdečke pustijo trajne okvare ploda. Ker pa je bila večina žensk, ki so sedaj v rodnem obdobju, cepljena po obveznem programu, se za test odločimo le v posameznih primerih, ko nismo prepričani, da je nosečnica res zaščitena.

Hepatitis B

Nadalje opravimo še test na okužbo s hepatitisom B, saj so nekateri okuženi ljudje kužni vse življenje. Podatek je pomemben tudi za nas, ki se pri svojem delu srečujemo s potencialno okuženo krvjo. Če menite, da obstaja možnost, da ste se v življenju okužili z virusom AIDSa (HIV), je prav, da opravite tudi ta test.

Ostale preiskave

Če vam po vsem tem ostane še kaj krvi, boste prisluhnile še nekaterim navodilom, ki prav tako sodijo k vašemu obisku. Vsem, pri katerih smo se odločili, da potrebujejo zgodnjo kariotipizacijo ploda, bomo pojasnili postopek, imenovan biopsija horionskih resic, in jih napotili v center, kjer ga tudi izvajajo. Postopek nosi kar 3 % tveganje za splav, zato se zanj odločamo le pri zvišanem tveganju za kromosomsko nepravilnost. Najugodnejši čas je od 9. do 10. tedna nosečnosti.

Za večino nosečnic pa je primernejša druga preiskava. To je ultrazvočni pregled, pri katerem merimo špranjo na zatilju ploda in jo imenujemo nuhalna svetlina. Preiskava je za plod nenevarna, z njo pa odkrijemo kar 80 % plodov z Downovim sindromom kot tudi nekatere druge razvojne nepravilnosti. Najprimernejši čas zanjo je 12. teden nosečnosti.

Na koncu prvega obiska boste dobile tudi materinsko knjižico. To je dokument, v katerega vpisujemo izvide preiskav in pregledov kot tudi nekatere druge podatke o vas. Ker vas večina ne bo rodila kar v ambulanti svojega ginekologa, bo knjižica pomemben zapis poteka vaše nosečnosti vsem nam, ki vam bomo tistega usodnega dne (še pogosteje noči) delali družbo v porodnišnici. Hkrati pa bo knjižica (z originalnim izvidom krvi!) tudi nenadomestljiv dokument pri vsakem zapletu nosečnosti, do katerega po pravilu pride, ko je vaš ginekolog nedosegljiv.

Tako, prvi pregled je za vami. Ugotovile boste, da pričeska sicer ni nova, občutek, da ste nekaj dobrega storile zase, pa bo skoraj enako dober.



Pregled v 16. tednu nosečnosti


Na tem pregledu ginekolog poleg teže in krvnega tlaka znova preveri hemogram in urin. Pogovoril se bo o izvidih preiskav prvega pregleda in po potrebi tudi ustrezno ukrepal. Sledil bo običajen ginekološki pregled, pri katerem preverjamo velikost maternice, njen položaj kot tudi čvrstost materničnega vratu.

Tokrat se bomo v navodilih spomnili vseh nosečnic, ki zaradi enega ali drugega razloga niso opravile merjenja nuhalne svetline, jih pa vendarle skrbi, da plod morda ni kromosomsko ali drugače okvarjen. Svetovali jim bomo trojni hormonski test, pri katerem na osnovi koncentracij treh hormonov v krvi nosečnice in nekaterih drugih parametrov izračunamo, kolikšno je tveganje za Downov sindrom ali okvaro nevralne cevi pri plodu. S tem testom odkrijemo 60 % plodov z Downovim sindromom, kar je občutno manj kot pri merjenju nuhalne svetline. Najugodnejši čas za to preiskavo je med 16. in 18. tednom nosečnosti.

Šestnajsti teden pa je hkrati tudi tista višina nosečnosti, ko je plodovnice že dovolj za še eno preiskavo, imenovano amniocenteza. Pri njej z dolgo iglo skozi steno trebuha in maternice ob pomoči ultrazvoka odvzamemo nekaj plodovnice, v kateri so odluščene plodove celice. Iz njih v laboratoriju pridobimo genetski material, v katerem iščemo kromosomsko napako. Test je kar 99,9 % zanesljiv. Izvajamo ga, kot sem že omenil, pri vseh nosečnicah, ki bodo ob porodu stare 37 let (ali več, seveda) in si preiskavo želijo, ter pri vseh tistih, ki so imele pozitiven test nuhalne svetline ali trojnega hormonskega testa. Pa tudi pri tistih, pri katerih je genetik svetoval preiskavo zaradi kromosomskih bolezni pri konkretnem paru ali bližnjih sorodnikih. Tveganje za nastop splava zaradi preiskave je 0,8 %.



Pregled v 20. tednu nosečnosti


Mučna scena na tehtnici v ambulanti se bo ponovila, v to nikar ne dvomite. Ponovili bomo tudi merjenje krvnega tlaka, pogledali urin in preverili hemogram. Vsem nosečnicam, ki so imele prvi izvid na toksoplazmozo negativen, bomo preiskavo ponovili. Tudi tokrat bomo ginekološki pregled ponovili, njegov namen pa je enak tistemu v 16. tednu nosečnosti. Zelo verjetno je, da se bo v tem času začel neenaki boj z glivično okužbo vaše nožnice, v kolikor se ni že pri prejšnjem pregledu. Predpisali vam bomo ustrezno lokalno zdravilo.

Hkrati je to obdobje, ko vam bomo opravili tudi prvi morfološki ultrazvok. Pomeni, da pri vašem potomcu ne bomo izmerili le njegove velikosti, pač pa si bomo podrobno ogledali njegove vitalne organe, kot so možgani, srce, ledvici, želodec, sečni mehur in hrbtenica. Pri tem bo ginekolog aktivno iskal razvojne nepravilnosti. Pomemben je sedež posteljice kot tudi količina plodovnice. V tej starosti je mogoče tudi že videti spol. Normalen morfološki ultrazvočni izvid je dobra popotnica za nadaljevanje nosečnosti.



Pregled v 24. tednu nosečnosti


Ponižujoča tehtnica bo še vedno tam. Pa tudi glede preverjanja krvnega tlaka, hemograma in urina ne bo nič novega. Nadležnega ginekološkega pregleda ne bo več, če ne boste imele težav, ki bi tak pregled zahtevale. Vsekakor pa ocenimo ali izmerimo ustreznost rasti maternice. Srčni utrip preverimo s preprostimi elektronskimi napravicami, ki omogočajo, da bitje plodovega srca sliši tudi nosečnica. Ne pričakujte pa kvalitete zvoka tipa Dolby soround, niti za nadstandardno zavarovanje ne.

Sladkorno bolezen v nosečnosti (gestacijski diabetes) odkrijemo pri okoli 1 % nosečnic. Za odkrivanje tovrstne bolezni uporabljamo presejalni test s 50 g glukoze na tešče. S tem testom je nujno pregledati vse nosečnice z znaki tveganja. Ti pa so: v prejšnjih nosečnostih odmrli plodovi in spontani splavi, prezgodnji porodi, pretežki otroci za gestacijsko starost in otroci z razvojnimi nepravilnostmi, v trenutni nosečnosti pa velik plod, veliko plodovnice, glukoza v materinem urinu, debelost in starost nad 30 let. Pomemben je tudi podatek o sladkorni bolezni v družini. Mejno pozitiven test ponovimo čez dva do štiri tedne, ob pozitivnem testu pa so potrebne nadaljnje preiskave in ob potrditvi bolezni tudi zdravljenje.

Prav je, da vam ob tem pregledu ginekolog ponudi tudi ultrazvočni pregled, pri katerem oceni tveganje za prezgodnji porod z merjenjem dolžine materničnega vratu. Ta ne sme biti krajši od 15 mm. V nasprotnem je potrebno nadzor nad nosečnostjo poostriti in po potrebi seveda ukrepati. Najugodnejši čas za preiskavo je med 22. in 24. tednom nosečnosti.



Pregled v 28. tednu nosečnosti


Sem spet zapisal tehtnica? Krvni tlak, hemogram in urin so še vedno standard.
Ponovno bomo preverili rast maternice in plodov srčni utrip.

Potrebno bo ponoviti test ICT pri vseh Rh negativnih nosečnicah. Vse, pri katerih bo test negativen, torej velika večina, bodo prejele protitelesa proti Rh pozitivni krvi. Ta jih bodo zaščitila ob morebitnem vdoru plodove Rh pozitivne krvi v njihov obtok vse do poroda, ko bodo dobile novo dozo.

V tej starosti nosečnosti se plodove potrebe po železu začnejo večati in pri več kot polovici nosečnic se pokaže njegovo pomanjkanje s slabokrvnostjo. Predpisali bomo ustrezna zdravila in ustrezno prehrano.



Pregled med 30. in 32. tednom


Ponovili bomo za vas že standardne preiskave ob vsakem obisku v ambulanti, vključno z merjenjem rasti maternice in poslušanjem plodovih srčnih utripov. Nekako v tem času bo ginekolog opravil tudi drugi morfološki ultrazvok (namen in način sta enaka kot pri prvem) in preveril rast ploda.

Tokrat je na vrsti tudi malo administracije. Izdati vam bomo morali potrdilo, da ste sploh noseči, čeprav tega nikakor ne boste mogli več prikriti. Hkrati bomo zapisali predvideni dan poroda in določen datum nastopa porodniškega dopusta. S tem dokumentom ste tudi upravičeni do paketa z najnujnejšo opremo za novorojenčka ali do denarnega nadomestila. Hkrati prejmete tudi napotnico za sprejem v porodnišnico in za prevoz z reševalnim vozilom do nje.

Tokratni nasvet - vpis v materinsko šolo, kjer boste pridobile temeljno orientacijo in nekaj znanja o stvareh, ki so neizbežno pred vami in o katerih nikoli ne vemo dovolj. Če je vaš partner izrazil dovolj osebnega poguma za prisotnost pri porodu, je prav, da tudi njega napotimo v materinsko šolo, ki se v tem primeru imenuje tečaj za očete. Ne bojte se, večina vas bo izdelala.



Pregled v 36. tednu nosečnosti


Tehtnici tako in tako ne verjamete že nekaj časa, zato vas njena navzočnost niti ne moti več. Hemogram, urin in krvni tlak so še vedno na programu. Če je bil tudi drugi izvid na toksoplazmozo negativen, je čas, da naredimo še tretjo kontrolo, preden smemo dokončno reči "nasvidenje v naslednji nosečnosti".

Tokrat uvedemo novo preiskavo, imenovano kardiotokografija (CTG). Zapis te preiskave, ki je neboleča in neškodljiva, prikaže dve krivulji. Zgornja je zapis srčnega utripa ploda in nam poda temeljno orientacijo o plodovem počutju. Spodnja krivulja pa rahlo spominja na izpis seizmografa (naprave za beleženje potresov), prikazuje pa aktivnost maternice. Potresni sunek (popadek) se izriše v obliki hribčka.
Naš nasvet - pripravite otroško sobo in končajte z izbiranjem imen.



Pregledi do poroda


Sedaj si bodo pregledi sledili vsak teden do predvidenega dneva poroda, osnovna preiskava bo CTG, še vedno pa pregled urina ter merjenje krvnega tlaka in teže.

Pritekle ste v ciljno ravnino, maratona bo vsak hip konec. Ginekološko vas bomo pregledali, ko bomo na CTG opazili popadke ali pa boste same povedale, da ste začutile spremembe, na primer tiščanje navzdol. Ugotoviti bo potrebno zrelost materničnega vratu oziroma vašo "pripravljenost" na porod.

Nasvet bo vsakič enak - odpravite se v porodnišnico, če imate popadke na 10 minut vsaj eno uro, če vam odteče plodovnica, če zakrvavite ali če slabše čutite otroka; v nobenem od teh primerov pa ne dovolite, da bi partnerja pograbila panika!

Nekatere med vami ne bodo rodile do predvidenega dne poroda. Posteljica začne po predvidenem dnevu poroda hitreje izgubljati svojo funkcijo, zato bomo ponavljali CTG vsak drugi dan. V splošnem velja, da 7. do 10. dan po predvidenem dnevu poroda pričnemo z njegovo medicinsko sprožitvijo. In če se bo prav vam zgodilo, da boste maratonka, ki teče častni krog, upoštevajte še zadnji nasvet - izklopite vse telefone ali pa bo vaše življenje postalo neznosno.



Pregled 6. teden po porodu


Spet se boste srečale s starimi znanci: tehtnico, sestro in ginekologom. Prva je svojo funkcijo že izgubila, preostala dva pa (še) ne. Čestitkam bo sledil ginekološki pregled, s katerim bomo ugotavljali velikost maternice po porodu, ogledali pa si bomo tudi uspešnost ozdravitve vseh poškodb: epiziotomije, reza po carskem rezu in raztrganine vseh vrst. Vzeli bomo še bris za PAP test.

Pogovor se bo sukal okoli dojenja in težav v zvezi z njim. Ginekolog vas ne bo pozabil spomniti, da dojenje ni zaščita pred ponovno zanositvijo. Svetoval vam bo najustreznejšo kontracepcijo.

Ob odhodu vam bo zaželel uspešno vzgojo, predvsem pa srečno materinstvo.





Članek za revijo Moj Malček pripravil :

Asist. dr. sci. Leon Meglič, dr. med.,
spec. ginekolog in porodničar v ljubljanski porodnišnici


_____________________________

Princeska Sara se je rodila 29.1.2006.
Princeska Maša se je rodila 13.7.2010.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Za vse nosečke - pregledi pri G
19.10.2005 17:53:24   
FRAČAFELA
sarazan zelo si se potrudila ko si nam ga v celoti skopiralauser posted image user posted image user posted image
No ampak realnost je malce drugačna. Jaz sem namreč danes imela prvi pregled pri G in naredil je le UZ (vaginalno) v 3 min sva bila gotova. Nič me ni vprašal, nič, nič.
Naslednji je 17.11. do takrat ne vem nič več, kot sem vedela že prej. K sreči ni prva user posted image , tako da sem pomirjena, če bi bila 1.nosečnost, mi pa to definitvno ne bi bilo dovolj!

(odgovor članu sarazan)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Za vse nosečke - pregledi pri G
19.10.2005 19:24:08   
sarazan
Ja, saj vem. Tudi pri meni ni čisto tako kot je napisano v članku.

Je pa kar dobra orientacija, da lahko zatežimo za kakšen pregled, če ga G slučajno pozabi.
Ali pa vsaj vemo, zakaj smo dale kri in kaj lahko izvid pomeni.

Verjamem, da G še zdaleč ne delajo po postopku opisanem v članku. Niso vsi z dušo in telesom predani svoji službi, žal... ali pa imajo preveč pacientk in ni časa....user posted image


_____________________________

Princeska Sara se je rodila 29.1.2006.
Princeska Maša se je rodila 13.7.2010.

(odgovor članu FRAČAFELA)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Za vse nosečke - pregledi pri G
19.10.2005 20:21:46   
sazi
Ja, sem si tale članek prebrala red nekaj meseci in sem prav z zanimanem požirala besede, ko pa sem prišla do konca nisem vedela ali naj se smejim, jezim ali kaj... Namreč moji pregledi sploh ne potekajo tako, je pa moj G avtor članka. Pa da ne bom tako negativna o njem - name je napravil vtis, da ima vse pod kontrolo, da obvlada svoje delo in mu zelo, zelo zaupam. Zna biti prijazen in dostopen (kar pokaže tudi z malo heca v članku), ampak toliko časa si pa res ne vzame in tudi toliko pregledov nimam - sicer pa ni kriv sam: npr mi napiše, naj pridem na pregeld čez 4 tedne, pa me vedno naročijo čez 5 tednov, ker je termin že zapolnjen...

(odgovor članu sarazan)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Za vse nosečke - pregledi pri G
19.10.2005 21:36:35   
Pajaca
Tale člank je bil objavljen v mami ali pa v malčku. Sam se mi zdi, da je tam polno člankov mal preveč skopiranih iz kakšnih tujih revij, kjer za preglede fajn plačuješ in pol valda morjo mal več časa posvetiti tebi in vsemu temu.

Realnost je pa taka, da čakaš 2 uri zato da te g v parih min na hit pogleda, pa vsakič drgač , pa vsak ma drgačen sistem. Eni vedno vaginalno, eni sploh ne, eni vsake tolk. Eni avtomatično pišejo vedno še krvne preiskave, pa pošljejo na test glukoze, eni pač naredijo tisti min.......

Realnost je čist neki druzga. Tko da brezveze brat take članke in jih je fajn z rezervo jemat.

(odgovor članu sazi)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Za vse nosečke - pregledi pri G
20.10.2005 12:08:25   
soncek&luna
jaz pa moram pohvalit mojega G... pregledi so bili res na 4 tedne, UZ takrat, ko so morali bit, vse preiskave sva dala skoz, kri in vodo redno gledala... tko, da res nimam besed... tudi sestra mi je vedno dala tak termin, da nisem nikoli dolgo cakala na vrsto...
res pa je, da je odvisno kje imas G, moj je privat na koncesijo...

_____________________________

Mami, pika moja!

(odgovor članu Pajaca)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Za vse nosečke - pregledi pri G
20.10.2005 16:36:31   
KMALU
a katera ve kako se morfologiji rece po anglesko? Mislila sem, da ce recem morfologija, bodo ze vedlei kaj hocem reci, saj ne more biti nekaj cisto drugacnega ( medicinski izrazi so ponavadi vsaj podobni ), a zal ni tako.. Ali pa po italijansko- to bi bilo se boljse. hvala

(odgovor članu soncek&luna)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Za vse nosečke - pregledi pri G
20.10.2005 17:11:33   
GATA
Tudi pri moji G je tako kot piše v članku. No edino tisto z glukozo nisem imela nič user posted image .

(odgovor članu KMALU)
Neposredna povezava do sporočila: 8
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Poglejte, kako se med porodom premaknejo k...
Ta neverjetna fotografija porodnice dokazuje, kako neverjetno je človeško telo. Poglejte, kako je videti anatomija porod...
Zgodnji znaki nosečnosti: Izcedek
Zanositev povzroči številne spremembe v ženskem telesu in ena od teh je trdnost in položaj materničnega vratu. S spremlj...




Kopanje novorojenčka.
пеперутка16

Ste kopali dojenčka preden je odpadla popkovina?