|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Takoj ko se odmaknem začne jokati
30.9.2008 15:48:32   
ljubljana
Evo drage mamice, da boste morda malo bolje razumele, zakaj vaši otročki jokajo, ko vas ni v bližini in kako celotem proces poteka od 0-3 leta vam v branje ponujam kratek odlomek iz moje diplomske. Besedilo je v večini povzeto po knjig: Cugmas Z., Bodi z menoj mami, Produktivnost, Center za psihodiagnostična sredstva, Ljubljana 1998.
Če vas pa omenjena tema ne zanima ali pa že veste zakaj gre, post veselo preskočite.

Razvoj navezanosti
 
0–6 mesecev: orientacija in prepoznavanje staršev
Kljub temu da novorojenčki niso sposobni ločevati med mamo in očetom, so zelo dovzetni za človeški dotik. Najpomembnejše v tem procesu je, da otrok vidi človeški obraz, ki je zanj zelo zanimiv.
Dialog med materjo in otrokom poteka na neverbalni ravni, in sicer otrok v materi prek projekcijske in introjekcijske identifikacije povzroči občutja, na katera mati odgovarja; gre za vznemirjenost, na podlagi katere mati prepoznava otrokove potrebe po hranjenju, nežnosti, toplini. Mati mora biti sposobna z intuitivnim zaznavanjem oziroma ponotranjenim poistovetenjem z otrokovimi željami in potrebami oziroma preko introjekcijske identifikacije začutiti, kaj otrok potrebuje, in odgovoriti na njegove potrebe, želje in zahteve.
Zgodnja interakcija se prične že takoj po rojstvu. Za okolico postane opazna, ko se otrok okoli četrtega tedna prične smejati. Otrokov nasmešek spodbudi materin nasmeh in bolj kot se mati odziva, bolj se bo odzival tudi otrok. Materino odzivanje je zelo pomembno, saj s tem otroku omogoča kvaliteten razvoj navezanosti. Daniel Stern in Kenneth Wrigh sta menila, da je nemo gledanje med materjo in otrokom bistveno za razvoj notranjega sveta, v katerem se lahko navezanost izraža in regulira. Nespremenljivost materinega obraza in prepoznavnost le-tega daje dojenčku osnoven občutek za "zgodovino" in stalnost, ki sta zelo pomembna za razvoj občutka samozavedanja. Z izvabljanjem materinega nasmeha pridobi dojenček občutek za delovanje in učinkovitost. Njegov nasmeh, ki odseva na materinem obrazu, je vez med tem, kar opazi tam zunaj, in tem, kar začuti v sebi. Materino držanje daje otroku občutke varnosti, podpore, skrbi, brez katerih ne bi niti fizično niti psihično preživel. Zanesljivost in odzivnost varnega zavetja daje otroku nujno potrebno osnovo za kasnejše obdobje ločitve in osamosvajanja. Že pri dveh mesecih se prične otrok veseliti stikov z drugo osebo, veseli se vsakogar, ki je z njim prijazen. V drugi polovici prvih šestih mesecev prične otrok navezovati stike z okoljem. Zaznava odzive, ki so drugačni od materinega, drugače joče, ko se oddalji mati kot pa če se oddalji kdo drug, prične dvigovati roke v želji, da bi ga dvignili v naročje … Znamenje varnega odnosa je med drugim tudi vzpostavitev interaktivnega vzorca, pri katerem se mati in otrok prepoznavata po glasu. Otrok ne zaznava matere kot celote, ampak le njene dele (obraz, prsi, oči, glas …).
 
6 mesecev–3 leta: doseganje navezanosti
V tem obdobju se v otroku zgodi veliko sprememb. Mati prične doživljati kot celoto in jo ločiti od drugih oseb, kar pa je osnova za razvoj prave navezanosti. Otrok se prične bati tujih oseb, ne dovoli vsem, da bi ga hranili. Strah pokaže z jokom, ki je še posebej izrazit v osmem mesecu. Razvije se navezanost, ki se imenuje specifična navezanost. Po prvem letu začne otrok kazati navezanost na druge osebe (na brate, sestre, očeta, stare starše, vzgojitelje, varuške …). Okoli osemnajstega meseca otrok doseže večkratno ali multiplo navezanost. Okoli tretjega leta navezanost med materjo in otrokom postane trdna, prične pa se krhati simbioza, ki tudi dokončno razpade. To obdobje lahko spremlja tudi depresija.
 
Separacija in individualizacija
Dosežena stopnja separacije in individualizacije M. S. Mahler imenuje "psihološko rojstvo". Omenja tudi več stopenj separacije in individualizacije, ki se odvijejo do tretjega leta starosti. V prvi stopnji, ki se imenuje diferenciacija, otrok najprej loči med ljudmi in predmeti v okolju. Po šestem mesecu prične ločevati med materjo in drugimi družinskimi člani, sebe in mater pa še vedno pojmuje kot celoto. Če se mati odmakne in je otrok več vizualno ne zaznava, občuti strah pred lastnim izničenjem. V sedmem mesecu spozna, da z materjo nista eno. Če je vizualno in slušno ne zaznava, se pojavi strah pred izgubo matere oziroma separacijski strah. V drugi stopnji, ki se imenuje prakticiranje, se otrok na lastno pobudo občasno oddalji od matere. To se odvija okoli prvega leta, v času, ko otrok shodi. Za otroka je značilno preizkušanje. V tretji stopnji, ki se imenuje približevanje, se otrok od mame oddaljuje in s tem sproži situacije, ki izzovejo separacijski strah. K materi se zato pogosto vrača in s tem razreši svoj strah. Ta stopnja traja približno do tretjega leta, ko se razvije separacija.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Takoj ko se odmaknem začne jokati
14.7.2010 12:37:12   
Naty*
Če smem bi v tejle temi postavila vprašanje glede navezanosti. Moj dveletnik je bil do zdaj neproblematičen otrok, vsaj kar se tiče varstva in oddaljenosti od mene. Na mene je bil navezan v mejah normale, pač kot ima vsak otrok rad mamico. Približno pred dvema tednoma pa se je nekaj spremenilo. Ne uspem ugotovit kaj, ampak je postalo nevzdržno. Niti za pet minut ne morem stran od njega. V redu je samo, če je z atijem pa še takrat skoz sprašuje za mamico. Že dva dni so me klicali v vrtec, naj ga pridemo iskat, ker joka zavrača hrano in kliče mamico user posted image ... groza. Ne vem, kaj naj naredim. Ni problem v vrtcu, ker me pogreša tudi pri babici in dedku, veljalo bi samo, če bi bil doma z njim ati ali jaz. Ker imava oba službe, si tega seveda ne moreva privoščiti, v vrtcu pa tudi ne more osem ur jokati user posted image ... ali je že imela katera tako situacijo in kako ste jo rešili? Je samo faza ali bi me moralo skrbeti? Sploh ne vidim rešitve user posted image ...

Hvala za mnenja.

_____________________________

Točno na rok, 11. 5. 2008, smo postali družinica. Rodil se je sonček z imenom Žan.

(odgovor članu ljubljana)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Takoj ko se odmaknem začne jokati
14.7.2010 12:39:45   
Naty*
Ker sem našla temo prek iskalnika, sploh nisem opazila, da sem v forumu "dojenček", čeprav bi bolj pasalo v forum "otrok". Če pa ima katera nasvet ali mnenje pa vseeno hvala user posted image .

_____________________________

Točno na rok, 11. 5. 2008, smo postali družinica. Rodil se je sonček z imenom Žan.

(odgovor članu Naty*)
Neposredna povezava do sporočila: 3
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...
Pesem za moža, ki ponoči spi, namesto da b...
Potem ko je večino noči prebedela s svojim dojenčkom, medtem ko je njen mož spal, se je neka mama odločila, da bo ob šti...




Risanke.
пеперутка16

So vaši otroci gledali (gledajo) risanke kot so Teenage Mutant Ninja Turtles, Yu Gi Oh, Pokemon ... in zaradi njih postali nasilni?