|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Mleka po uri dojenja ni več!?
16.8.2008 20:03:43   
simona2
Mene pa zanima ali je še mleko, če se user posted image  doji recimo 1 uro in to kar intenzivno. Mi se namreč zadnje dni v budnem stanju samo dojimo. Mleka sem imela ful, pa še zdaj imam občutek da ga imam, samo kaj ko so potem dojke popolnoma izžete. Če jo ne priklopim joka, ko pa vleče je pa OK. Meni bi bilo veliko bolje, da bi jedla na dve uri, tako da jaz vsaj vidim ali je mleko ali ne. Saj ko začne jesti, ko sta dojki polni vidiš, da komaj požira in hlasta in da izsteka mleko, ko pa ima bradavico v ustih pol ure in vleče, pa ne vem ali sploh kaj dobi ali ne.

Ali je možno, da je lačna in da mleka ni dovolj, čeprav ful lula in kaka. Če ji ne dam dojke joka in išče. Sedaj pa res ne vem več kaj naredit, 
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Mleka po uri dojenja ni več!?
16.8.2008 20:36:49   
aleksandra silvija
 
Kopirano iz foruma MedOverMed/Dojenje-prispevek ga. Karmen Mlinar-svetovalke za dojenje/LLL Slovenije:

Nekaterim materam se mleko nikoli ne izceja, to pa še ne pomeni, da ga nimajo dovolj. Če vam kdo predlaga, da si v prvih dneh po porodu s prsno črpalko izčrpate mleko, da se prepričate, kolikšno količino proizvedete, lahko nasvet mirno preslišite, saj izčrpano mleko ni zanesljiv pokazatelj &#8211; otrok ga vedno posesa več kot si ga načrpate. Količina izčrpanega mleka je zelo odvisna od več faktorjev: kvalitete črpalke, pravilne uporabe, časa od zadnjega podoja, stresa, ki ga preživlja novopečena mamica,&#8230; Poleg tega nobena prsna črpalka ne more tako dobro izprazniti prsi kot to lahko naredi otrok ob pravilni pristavitvi. Mati nikoli ne more načrpati toliko mleka, kolikor ga lahko dobi otrok s sesanjem.

Prav tako je nesmiselno določati čas, koliko naj bi bil otrok pri prsih. Najprej moramo razlikovati pojma "biti pri prsih" in "dojiti se". Otrok se bo dobro in pravilno dojil, če bo pravilno pristavljen in bo aktivno sesal. Poleg tega mnenje, da otrok dobi 90% mleka iz prve dojke v prvih 5 - 10 minutah ne velja za vse. Otroci so zelo različni in različno sesajo, poleg tega je izcejanje mleka pri materah različno. Nekateri se najedo že v 5 - 10 minutah pri eni dojki, drugi pa za to potrebujejo tudi celo uro in se morajo podojiti na obeh dojkah. Prilagodite se otroku in ga dojite, kadar in kolikor dolgo on želi.

Zelo pogosto je tudi napačno prepričanje mamic, da ko prsi niso več nabrekle ali polne, da jim je mleka zmanjkalo. V času od drugega tedna pa nekje do tretjega meseca otrokove starosti se vzpostavi ravnovesje med ponudbo in povpraševanjem (med tvorbo mleka in otrokovo zahtevo po dojenju). Mamica in otrok se navadita drug na drugega in dojenje postane utečena rutina. Takrat mamice opazijo, da so njihove prsi postale mehkejše, izcejanje mleka ni več tako intenzivno in najprej pomislijo na to, da je mleka pričelo zmanjkovati. Nekatere mamice žal ravno iz tega razloga posežejo po dodatku nadomestnega mleka in prenehajo z dojenjem v prepričanju, da nimajo več mleka. Ko se enkrat prsi prilagodijo ponudbi in povpraševanju, se zmehčajo in postanejo "polne" le še takrat, če npr. vaš otrok prespi svojo uro za hranjenje ali preskoči kakšen obrok. Prsi namreč niso rezervoar za mleko (zato velike prsi nimajo več mleka kot manjše) ampak se mleko v njih tvori neprenehoma, tudi medtem, ko otrok sesa.


Za tvorbo mleka sta potrebna hormona prolaktin in oksitocin. Ob pričetku dojenja se izloča najprej tako imenovano prednje mleko, mleko, ki se je nabralo v mlečnih vodih in mlečnih grozdih. Ko se začne izločati hormon oksitocin, pride do tako imenovanega izcejalnega refleksa, ki povzroči, da se mleko iztiska direktno iz mlečnih celic ali alveol. V njih pa se mleko tvori tudi sproti &#8211; direktno iz krvi! Ali povedano preprosteje: dojke niso rezervoarji za mleko, kjer naj bi se mleko moralo nateči. Mleko, ki ga čutimo v dojkah je prednje mleko, ki se je nabralo v mlečnih vodih. Ko pride do izcejalnega refleksa se začne izločati zadnje mleko, ki se tvori sproti. Prav zato nikakor niso smiselni nasveti, kot: "med podoji mora biti najmanj tri ure časa, da se mleko v dojkah lahko nabere".

Znanstvene raziskave (Peter Hartmann, Australia, 1990) med doječimi ženami so dokazale, da je hitrost polnjenja mlečnih celic odvisna od stopnje izpraznjenosti dojke. Ta pojav se strokovno imenuje "autocrine" ali "lokalni nadzor". Če se mlečna celica (alveola) ne izprazni popolnoma, se novonastalo mleko premeša s preostalim mlekom v celici. Ko je mlečni vod poln, se sprožijo zaviralne snovi (encimi, maščobne kisline in drugi elementi), ki izločevalnim celicam pošljejo signal, ki upočasni tvorjenje mleka. Bolj kot je dojka izpraznjena, hitreje se bo napolnila.

Pri materah, kjer je laktacija že dobro vzpostavljena se povprečno tvori 11 do 58 ml mleka na eno uro, na eno dojko. Izpraznjene dojke tvorijo mleko hitreje kakor polnejše. Če je mleko iz dojk spraznjeno redno in neprekinjeno, je tvorba mleka polna.

Hartmannove raziskave so pokazale, da je mlečna zaloga močno odvisna od dojenčkovih potreb. Dojenčki tako zelo redko porabijo prav vse mleko, ki je na voljo pri materi. Povprečno dojenčki v enem dnevu izpraznijo le 74% razpoložljivega mleka. Otrokovo sesanje tako enostavno sproti uravnava tvorbo mleka v krajših časovnih intervalih (24 ur).

Ta pojav imenujemo " koncept 80:20". 80% predstavlja običajno otrokovo porabo v vsakem dnevu. 20% mleka je ostanek mleka, tistega, ki ostane v materinih dojkah. Če otrok izprazni več kot 80%, se zaloga mleka POVEČA, da se razmerje vzdržuje. Če je izpraznjeno manj kot 80% mleka se proizvodnja ZMANJŠA. Ta koncept je zelo poenostavljena razlaga zelo kompleksnega procesa, bistveno je to, da se zaloga mleka ne zmanjka nenadoma (po domače "čez noč"), ampak je ta proces zelo počasen in postopen.

Raziskave so tudi dokazale, da ima količina in vrsta prehrane ter količina vnesene tekočine na proces proizvodnje mleka zelo malo vpliva. Če mati doji pravilno in pogosto, mati proizvaja dovolj mleka. Če ni faktorja dovolj pogostega izpraznjena mleka, tudi hrana in pijača ne moreta pomagati.

Zaključek:

Prilagodite se svojemu dojenčku in ga opazujte. Če imate resnično občutek, da nimate dovolj mleka, otroka pristavljajte pravilno in pogosto. Za povečanje zaloge mleka lahko uporabljate tudi različne tehnike iztiskanja mleka (ročno ali s črpalko). Najboljši recept za povečanje zaloge mleka je pogostejše in pravilnejše dojenje. Če otrok slabo ali premalo sesa, mleko v dojkah ostaja, mlečna zaloga se manjša, otrok je lahko lačen. Zapomnite si: ZAKON PONUDBE IN POVPRAŠEVANJA!

Kako pa mati najbolj enostavno ve, da otrok dobiva dovolj mleka?
- štejemo polulane plenice (najmanj 5)
- štejemo pokakane plenice (v prvih tednih najmanj 2, po 6. tednu lahko tudi na nekaj dni, toda takrat mora biti blato obilno)
- otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec. Torej najmanj 110g-115g na teden. Pridobljeno težo računamo od NAJNIŽJE teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g in od šestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
- dojenček se pogosto in pravilno doji
- ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice
- dojenček je živahen in dejaven

(odgovor članu simona2)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Mleka po uri dojenja ni več!?
16.8.2008 20:46:28   
Anonimen
Ali je možno, da je lačna in da mleka ni dovolj, čeprav ful lula in kaka.


NE, NE in NE.

(odgovor članu simona2)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Mleka po uri dojenja ni več!?
16.8.2008 22:31:18   
nananaja
Tudi če otrok je na dve uri, se ne vidi, koliko je pojedel, le da na začetku malo bolj hlasta za mlekom. V končni fazi pa poje kolikor je lačen. Eni pač pojedo v petih minutah, drugi pa jedo pol ure, sploh na začetku.
Zaupaj sama sebi in ne ugotavljaj vsak dan posebej, ali je mleka dovolj. Je pa menda logično, da po obroku ne teče mleko ven, al ne.
Če pač otroka z dojkami uspavaš, ker si ravno nekaj dni nazaj napisala, da nisi navdušena nad dudo, potem mu pusti da se crklja. Ce bi bil lačen, potem bi se drl. To, da išče dojko, je pa normalno pri novorojenčku- refleks.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Mleka po uri dojenja ni več!?
16.8.2008 23:41:48   
karamelam
Ne skrbi, mleko je. Polne pleničke, teža in zdrav izgled dojenčka so pravi pokazatelj, ali je mleko ali ne.
Če še išče dojko bi se pa mogoče rada crkljala in občutila bližino. Pa tudi sesalni refleks je prisoten. Ti kar pristavljaj kolikor pač hoče, pa bo dojenčica zadovoljna, pa mleka bo za izvozuser posted image


(odgovor članu simona2)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Mleka po uri dojenja ni več!?
17.8.2008 8:09:01   
simona2
Dude noče, absolutno

_____________________________

LP Simona

Maša (1.9.2005) je dobila sestrico Evo (1.8.2008)!
Ni je večje radosti od otroškega smeha.

(odgovor članu nananaja)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Mleka po uri dojenja ni več!?
17.8.2008 9:40:42   
Simonček
Pri nas je enako ...hočem ga zamotiti z dudo pa jo nikakor ne sprejme. kajti res je naporno, saj, če začneva dojiti ob 8h in je do pol 9h gotovo, že ob 9h začne jamrati in spet nazaj na dojko. Ničesar ne moreš postoriti... Meni se zdi prepogosto, da je gor tolikokrat...

(odgovor članu simona2)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Mleka po uri dojenja ni več!?
17.8.2008 22:04:54   
izgubljena_ovcka
Uh, naš je star 2 meseca pa je na začetku jedel lepo na 2 do 3 ure, zdaj se mu je pa zmešalo user posted image . Do pred enim tednom smo mu še uspeli "poturit" dudko, zdaj se par davi z njo... Nič ni dobro razen joške... user posted image  Dojimo se na cca uro in pol (čez dan, ponoči na 3 ure), ampak stvar je v tem da fant res je samo kakih 7-10 minut potem se pa samo crklja. Točno se vidi (in sliši) kdaj požira kdaj pa samo malo cuza. Ampak jaz sem se pač temu podredila... sem že enkrat napisala da je hiša v razsulu, da na vrtu gojim samo še plevel, da mi bodo šle v franže vse lončnice, da bi nam od prahu umrle še zlate ribice če bi jih imeli, da smo pa dobili zato srebrne ribice v kopalnici LOL... in tako naprej. Ampak se ne sekiram... obiskov pa itak ne maram kaj preveč...

Aja... po končanem enorunem maratonu dojenja so moje dojke kot "čajne vrečke", če pa stisnem pa še vedno teče v curku ven tako da "izžetost" ni podatek o tem koliko je mleka. Naš bajsek ima pri dveh mesecih 6 kilogramov (najnižja teža 3260) in 63 cm... torej tako pogosto dojenje sigurno ne škoduje! :)

< Sporočilo je popravil izgubljena_ovcka -- 17.8.2008 22:07:45 >

(odgovor članu Simonček)
Neposredna povezava do sporočila: 8
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Zakaj se dojenček še vedno ponoči zbuja?
Tako kot dojenčki tudi mnogi malčki ne spijo vso noč in to je povsem normalno. Malčki hrepenijo po povezanosti in dotiki...
Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...




Za doječe matere.
пеперутка16

Malo čudno vprašanje, ampak me zanima, ali so doječe mamice poskusile svoje mleko?