|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Kaj bodo otroci jedli v vrtcih?
21.3.2010 17:58:51   
Eko Vila
Kaj bodo otroci jedli v vrtcih?

17.3.2010
Vir, DNEVNIK: Petra Mlakar

Lama Petrič si že več let prizadeva, da bi njenima hčerkama v vrtcu in šoli omogočili kakovosten vegetarijanski obrok. Če je vegetarijanska prehrana enostranska in ni pravilno načrtovana, lahko povzroči pomanjkanje nekaterih hranil, ki so nujno potrebna za rast in razvoj ter delovanje organizma, opozarjajo na Inštitutu za varovanje zdravja.

Višja svetovalka na zavodu za šolstvo Irena Simčič pa dodaja, da nekatere vzgojno-izobraževalne ustanove ponujajo tudi vegetarijansko prehrano, predvsem je to odvisno od njihovih kadrovskih, prostorskih in drugih pogojev. Možnost vegetarijanske prehrane pa bi morali nuditi vsem otrokom, so prepričani v Društvu za osvoboditev živali.

Petričevi ob vstopu v vrtec prošnji, naj mlajši hčeri ponudijo vegetarijanski obrok, najprej niso ugodili. Po dogovoru so ji potem dovolili, da celoten vegetarijanski obrok za deklico prinese s sabo. A po uveljavitvi sistema določanja kritičnih kontrolnih točk HACCP to ni bilo več dovoljeno, pripoveduje. Ker se je uspešno dogovorila z ravnateljico in kuharicami v vrtcu, zdaj običajnemu obroku odvzamejo meso, sama pa nosi dodatke, da hči zaužije polnovreden obrok.

Ne le odvzeti meso, treba ga je nadomestiti

Vegetarijanstvo ne pomeni običajnemu mesnemu obroku odvzeti meso, opozarja Petričeva. To je življenjski slog, na ravni prehrane, ki v njem pomeni le eno od drobtinic, pa je to polnovreden obrok kakovostne hrane z ustrezno energetsko in energijsko vrednostjo. Ravno zato vegetarijanstvo zahteva široko izobraževanje o prehrani, poudarja.

Če je prehrana brez mesa (lakto-ovo vegetarijanstvo) pravilno načrtovana, je lahko povsem uravnotežena, vendar pa je treba skrbno načrtovati dnevne jedilnike, še posebno pri otrocih in mladostnikih, pravi mag. Matej Gregorič z Inštituta za varovanje zdravja. "To ne pomeni le odvzema mesa z jedilnika, temveč njegovo ustrezno nadomestitev, zlasti s stročnicami ter z drugimi živili živalskega izvora, kot so mleko in mlečni izdelki ter jajca." Za vse to pa je treba imeti znanje, dovolj kadra ter dobro organizacijo dela, še dodaja.

Organizacija šolske prehrane je zelo zahtevna, opozarja Simčičeva, saj je treba v šolah načrtovati prehranjevanje z različnih gledišč: organizacijskega, zdravstvenega, ekonomskega, socialnega, vzgojnega. Vzgojno-izobraževalne ustanove so namreč po njenem mnenju tista okolja, kjer je mogoče z ustreznimi strokovnimi in sistemskimi ukrepi pomembno vplivati na prehranjevalne navade in zdravje celotne populacije otrok in mladostnikov.

Vegetarijanstvo v zakon za pestrejše obroke

Ravno zato, da bi otroci iz vegetarijanskih družin dobivali tudi v vrtcih in v šolah polnovredne in kakovostne obroke, bi bilo treba pravico do vegetarijanske prehrane v omenjenih ustanovah po mnenju Petričeve uzakoniti. "Nihče nikomur ne vsiljuje, naj ne je mesa. Vegetarijanski izbor prehrane je stvar odločitve in odgovornosti vsakega posameznika ter s tem tudi vsakega starša za svojega otroka. Vseeno pa imam občutek, da danes vegetarijanci nismo obravnavani enakovredno z ljudmi, ki jedo meso in izdelke iz mesa, saj se meni, da imamo pomanjkljivo prehrano."

Na Inštitutu za varovanje zdravja pa opozarjajo, da bi zahteva po pripravi dodatnega tedenskega menija izključno vegetarijanske prehrane povzročila potrebo po povečanju kadrovskega normativa v kuhinjah. Ob tem bi bilo treba zagotoviti tudi redno strokovno izpopolnjevanje kuharjev in organizatorjev prehrane. Bolj kot težave s prehrano vegetarijanskih otrok v ustanovah pa Gregorič opozarja na prehranjevanje zunaj njih: "Vprašanje je, ali jim starši znajo ponuditi uravnotežene izbire obrokov."

Osnova so smernice zdravega prehranjevanja

Organizator šolske prehrane, ki ga ima vsaka šola, načrtuje prehrano skladno s strokovnimi priporočili, opozarja Simčičeva. Dodaja, da se za normalen razvoj in zdravje otrok priporoča uravnotežena prehrana, ki mora vsebovati vse potrebne hranilne snovi v skladu s standardi za zdravo prehranjevanje glede na starost in spol otroka. Ti so opredeljeni v priročniku ministrstva za zdravje iz leta 2004 z naslovom Referenčne vrednosti za vnos hranil.

Podlaga za pripravo obrokov v javnih vrtcih in šolah so po besedah Gregoriča smernice zdravega prehranjevanja iz leta 2005 in ter praktikum jedilnikov iz leta 2008. Ravno s slednjim želijo prispevati k še kakovostnejši in bolj uravnoteženi prehrani, v njem pa so po besedah Simčičeve zbrani tudi primeri lakto-ovo vegetarijanskih jedilnikov.

V Društvu za osvoboditev živali in njihove pravice opozarjajo, da marsikatero vodstvo vzgojno-izobraževalnega zavoda smernice uporablja kot izgovor, da vegetarijanskega obroka otroku ne nudi, ker ni v skladu z njimi. Mag. Marko Čenčur še dodaja, da včasih celo z njimi pritiskajo na starše, da naj otroka prehranjujejo drugače. Zato si v društvu želijo, da bi smernice čim prej posodobili, kljub temu da so stare le nekaj let, saj "kljub znanstvenim spoznanjem še vedno gonijo 50 let staro doktrino o nujnosti mesa v prehrani".

Pomanjkanje snovi lahko ogrozi otrokovo zdravje

Pravilno sestavljena prehrana v dobi otroštva je osnova pravilnega in zdravega otrokovega razvoja, opozarja Simčičeva. V tem življenjskem obdobju lahko vsako pomanjkanje hranilnih snovi vpliva na zdravje, posledice pa se pokažejo hitreje kot pri odraslih.

V času rasti in razvoja imajo otroci povečane potrebe po nekaterih hranilih, pojasnjuje Gregorič. Posebno je treba biti pozoren na zadosten vnos vitamina B12. Če vegetarijanec uživa dovolj mlečnih izdelkov in jajc, običajno ni težav. Samo rastlinska prehrana pa ga vsebuje izredno malo. Lahko pride tudi do pomanjkanja vitamina B6, cinka, kalcija, magnezija, železa, mangana, selena in bakra.

"Enostranska in nepravilno načrtovana vegetarijanska prehrana lahko povzroči pomanjkanje nekaterih hranil, ki so nujno potrebna za rast in razvoj ter delovanje organizma. Po drugi strani pa lahko z nepravilno načrtovano vegetarijansko prehrano povzročimo tudi povečano uživanje celokupnih maščob," opozarja Gregorič. Za otroke pa se povsem odsvetuje veganski način prehranjevanja, saj ne vključuje nobenih živil in izdelkov živalskega izvora, še dodaja.


_____________________________

Srečni trenutki štejejo!
Neposredna povezava do sporočila: 1
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Tudi kot s.p. lahko prejemate denarno soci...
Pri izračunu dohodka iz dejavnosti za določanje upravičenosti do denarne socialne pomoči je pomembno, ali v času vložitv...
Zabavni in poučni poskusi za mlade razisko...
Imate otroka, ki rad raziskuje in je nadvse radoveden? Ga zanimajo zakoni fizike, pa čeprav v resnici še ne ve, kaj je t...




Jaslice ali varuška
пеперутка16

Bi otroka raje vpisali v vrtec ali najeli varuško?