|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   GLEDE SPOLNEGA NADLEGOVANJANA DELOVNEM MESTU
14.6.2005 20:30:34   
KIRA
Ker sem pred leti sama bila v taki situaciji in si nisem vedla ne pomagat, ne kako reagirat, dajem tole gor - tole brošurco so zadnjič imeli pri mojem G v ordinaciji kot "reklame", ali kako naj se izrazim. Sedaj pa jo za tiste, ki ne vejo kako naprej, dajem tlele gor, da vam bo v pomoč.

KAJ JE SPOLNO NADLEGOVANJE NA DELOVNEM MESTU?
Spolno nadlegovanje na delovnem mestu je oblika diskriminacije. Zakon o delovnih razmerjih ga v 45. clenu opredeljuje kot nezeleno ravnanje spolne narave; ki vkljucuje nezeleno fizicno, verbalno ali neverbalno ravnanje ali drugo na spolu temeljece vedenje, ki ustvarja zastrasujoce, sovrazne ali ponizujoce delovne odnose in okofje ter zali dostojanstvo moskih in zensk pri delu; s strani delodajalca, pred-postavfjenih afi sodelavcev.
ALI JE VSAKO RAVNANJE SPOLNE NARAVE SPOLNO NADLEGOVANJE?
Vsako ravnanje se ni spolno nadlegovanje - pomembno je, kako neko vedenje obravnava zrtev, ali ga torej razume kot nezeleno, nesprejemfjivo in zaljivo. Opredelitev, kaksno ravnanje je sprejemljivo in kaksno ne, je prepuscena vsaki posameznici / posamezniku. Tako kot v zasebnem zivljenju mora imeti vsakdo tudi na delovnem mestu pravico, da ima razlicno pristine odnose z razlicnimi osebami. Tako npr. izrazanje naklonjenosti med prijateljicami / prijatefji na delovnem mestu, medsebojna privlacnost, medsebojno spogledovanje ali npr. razmerja med sodelavkami / sodelavci, ki so zelena z obeh strani, ali vsa ostala ravnanja, ki so zelena ali hotena z obeh strani, ne pomenijo spolnega nadlegovanja.
Spolna pozornost postane spolno nadlegovanje, ce se nadaljuje tudi po tem, ko je nadlegovana osebajasno pokazala, da ga ne odobrava. Seveda pa gre za spolno nadlegovanje ze pri enem dogodku, ce gre za hujso obliko (npr. fizicno nasilje ali otipavanje intimnih telesnih delov brez privoljenja).
NEKATERE OBLIKE RAVNANJA
FIZICNO RAVNANJE Nepotrebno dotikanje ali trepljanje Scipanje Drgnjenje ob telo sodelavke ali sodelavca Dotikanje sodelavkinih / sodelavcevih oblacil, las, telesa, masaza vratu, ramen Objemanje, poljubfjanje Ponavfjajoci telesni stik po koncu razmerja Spolni napad ali vsiljeni spolni odnos
VERBALNO RAVNANJE Nedobrodoslo osvajanje Predlogi v zvezi s spolnostjo ali siljenje k spolni dejavnosti Ponavljajoci predlogi za druzenje in zmenke Sugestivne pripombe in opazke Namigovanja Opolzki komentarji, ki se nanasajo na oblacenje, telo ali videz sodelavke / sodelavca Naslavfjanje sodelavke / sodelavca s 'punci, bejba, srcek, miska, cukrcek, mucek' in podobno Uporaba obscenega jezika ali gest (npr. zvizganje) Spreminjanje poslovnih tem v spolne Zgodbe, sale ali sugestivni komentarji s spolno vsebino Bahanje s spolnimi podvigi Postavfjanje osebnih vprasanj v zvezi z druzabnim ali spolnim zivljenjem sodelavke / sodelavca
NEVERBALNO RAVNANJE (Raz)posiljanje elektronskih sporocil, pisem, telefaksov in drugih materialov s spolno vsebino Kazanje pornografskih ali spolno sugestivnih slik ali besedil Pohotni pogledi ali zaljivo spogledovanje Spolno sugestivne geste ali strmenje v dele telesa sodelavke / sodelavca Tesno priblizevanje sodelavki / sodelavcu, kadar govorimo (npr. nagibanje cez hrbet sedece osebe)
DRUGO NA SPOLU TEMELJECE RAVNANJE Posmehovanje ali ponizevanje Zastrasevanje Fizicna napadalnost Sramotilno obrekovanje ali crnjenje Zaljenje zaradi njenega ali njegovega spola Pripovedovanje lazi ali razsirjanje govoric o spolnem zivljenju sodelavke / sodelavca
KAJ LAHKO NAREDITE, CE VAS SPOLNO NADLEGUJEJO?
Ce gre za blazje oblike, dajte nadlegovalki / nadlegovalcu jasno vedeti, da je taksno ravnanje za vas nezeleno in nesprejemljivo in da zelite, da se nemudoma neha. To povejte nedvoumno in odlocno, npr. z: "Oprostite, vase pocetje me moti inje zame neprijetno. Zelim, da z njim prenehate."
Ce lahko, se zaupajte sodelavki / sodelavcu. Obstaja namrec moznost, da ista oseba nadleguje se koga. Koristno je tudi, ce si zapisujete datume, ure in kraje dogajanja, saj nadlegovalke / nadlegovalci obicajno zanikajo svoja dejanja.
Ce se nadlegovanje kljub vasemu NE nadafjuje, se obrnite na delodajalko / delodajalca. Njegova naloga je, da zagotovi taksno delovno okofje, kjer ne bo prihajalo do spolnega nadlegovanja (npr. s sprejetjem izjave o politiki proti spolnemu nadlegovanju, imenovanjem zaupne osebe, obvescanjem, ozavescanjem in usposabljanjem vodilnih kadrov in zaposlenih).
Ce delodajalec/delodajalka ne ukrepa, se lahko obrnete na inspektorat za delo.
Eden od moznih naslovov za pomoc je tudi sindikat - preverite pri vasi sindikalni zaupnici / zaupniku, ali je kdo v sindikatu usposobljen za to, da vam pomaga.
Ce potrebujete psiho-socialno pomoc, se lahko obrnete na nevladne organizacije, ki nudijo razlicna svetovanja.
Ce gre za zelo tezke oblike (npr. napad ali vsiljeni spolni odnos) nemudoma obvestite policijo. Taksno nadlegovanje je kaznivo dejanje!
KAJ LAHKO NAREDITE, CE SPOLNO NADLEGUJEJO VASO SODELAVKO / SODELAVCA?
Verjemite ji oziroma mu - zanemarljivo majhen delez obtozb se izkaze za neutemeljene.
Bodite ji oziroma mu v oporo.
Ce je potrebno, namesto nje oziroma njega poiscite informacije, kaj lahko stori in kam se lahko obrne po pomoc.

KAJ NAJ BI V ZVEZI S SPOLNIM
NADLEGOVANJEM NA DELOVNEM MESTU NAREDILA DELODAJALKA ali DELODAJALEC?
Pomembno je reci NE!

VLADA REPUBLIKE SLOVENIJE
Sprejela izjavo o politiki proti spolnemu nadlegovanju, v kateri se jasno izrazi, da spolno nadlegovanje na delovnem mestu ni dovofjeno ali opravicfjivo ter da imajo vse zaposlene / zaposleni pravico do taksne obravnave, ki spostuje njihovo dostojanstvo in pravico do pritozbe v primeru nadlegovanja.
In NE pomeni NO
Ne pretvarjajte se, da se vam to ni zgodilo oziroma se vam ne more zgoditi.

Urad za enake moznosti
Zagotovila institut zaupne osebe ali posebne komisije, ki nudi svetovanje in pomoc zaposlenim, izpostavfjenim spolnemu nadlegovanju, ter zagotovi sredstva za njeno delo.
In de se vam zgodi, nikar ne krivite sebe za pocetje nekoga drugega!
Obvescala zaposlene o politiki proti spolnemu nadlegovanju.
Ozavescala in usposabljala vodstveni kader, zaposlene ter zaupne osebe.
ZAKAJ NAJ BI DELODAJALKE ali DELODAJALCI UKREPALI?
Ker je sprejetje izjave o politiki proti spolnemu nadlegovanju za delodajalke / delodajalce pomembno, saj je v primeru spora dokazno breme na njihovi strani. To pomeni, da so oni tisti, ki morajo dokazovati, ca so naredili vse, da ne bi prihajalo do spolnega nadlegovanja na delovnem mestu.
Ker zrtve spolnega nadlegovanja lahko trpijo psihicne in psihosomatske posledice - jih je strah, so zaskrbljene, vznemirjene, pojavfjajo se motnje spanja, glavoboli, razdrazfjivost, depresija, stres... Obicajno trpita tudi njihovo druzabno in osebno zivljenje. Zelo pogosto je onemogocena njihova kariera in tezje napredujejo.
Ker ima spolno nadlegovanje na delovnem mestu skodljive posledice tudi za delodajalko / delodajalca. Med najpogostejsimi so upadanje produktivnosti, zvisevanje stroskov, zaposlene osebe so z delom manj zadovofjne, izgubijo motivacijo ter pripadnosti delu in delodajalcu, povecajo se bolniske odsotnosti z dela.
Na brezplacni in anonimni "stevilki Urada za enake moinosti
0801213
od ponedeljka do cetrtka med 10:00 - 12:00 sprejemamo Mice vseh, ki menijo, da so bili diskriminirani na podlagi svojega spola.
Na zagovornico enakih moznosti iensk in moskih se lahko obrnete, de menite, da ste (bili) zaradi svojega spola obravnavani manj ugodno in zelite, da obravnava vaso pisno pobudo.


Urad Made RS za enake moznosti Trzaska 19/a, 1000 Ljubljana 01/4788460 E-posta: uem@gov.si http://www. uem-rs. si
Ljubljana, 2004
Neposredna povezava do sporočila: 1
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Kako povečati možnosti za zanositev
To so načini za hitrejšo zanositev - spremljanje plodnih dni, zdrav življenjski slog in redni spolni odnosi. Ob težavah ...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Kam z otroki za noč čarovnic 2024?
Letos bodo noč čarovnic po Sloveniji zaznamovali številni dogodki za otroke, od zabavnih delavnic do strašljivih dogodiv...
Zdravo prehranjevanje se začne že v vrtcu
Marjeta Podpečan, odgovorna za prehrano predšolskih otrok v zavodu Kranjski vrtci, nam je pojasnila, zakaj pogosto vklju...




Za doječe matere.
пеперутка16

Malo čudno vprašanje, ampak me zanima, ali so doječe mamice poskusile svoje mleko?