|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   škrlatinka - kdaj naleljivost?
13.6.2007 12:00:55   
bobika
Zanima me, če so škrlatinke že nalezljive preden so vidni znaki bolezni, tako kot vodene koze? Ali so nalezljive samo takrat ko izbruhnejo?

Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: škrlatinka - kdaj naleljivost?
13.6.2007 12:19:41   
karamela
A lahko še katera prosim opiše na kratko znake bolezni.

(odgovor članu bobika)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: škrlatinka - kdaj naleljivost?
13.6.2007 12:26:39   
rainbow
Moja starejša jo je imela že dvakrat, obakrat dobila antibiotike; ni neke sile, je podobna angini, s tem da je izpuščaj; baje, da je vsaka ponovitev blažja in manj nevarna.

evo tu nekaj informacij





Streptokokna angina, škrlatinka




Streptokokne okužbe so ene najbolj pogostih bakterijskih okužb otrok. Zbolijo zlasti otroci med 5 in 15 let starosti. Izvor okužbe so zlasti akutni bolniki, veliko manj pa kronični klicenosci. Pri bolnikih, ki niso bili zdravljeni z antibiotikom, ostaja streptokok v žrelu in nosu še več tednov, čeprav je bolezen prenehala v nekaj dneh. Streptokok se prenaša z neposrednim stikom, zelo verjetno pa tudi s kapljicami sline in nosnim izcedkom, lahko pa se širi tudi preko nepasteriziranega mleka, ki ga okuži nosilec streptokoka ali z mlekom krave, ki preboleva streptokokno vnetje vimen. Do manjših epidemij privede tudi okužba hrane, npr. mesa in solat, ki jo pripravlja klicenosec.
Streptokokna angina
Čas od okužbe do pojava bolezni je 2 do 3 dni, lahko tudi 1 do 6 dni. Začetek bolezni je nenaden, z mrzlico, ki ji sledi visoka vročina, glavobol, bolečine pri požiranju. Otroci pogosto bruhajo in tožijo zaradi slabosti in bolečin v trebuhu.
Bolezen je kratkotrajna, vročina pade v 3 do 5 dneh. Nebnici in lokalne bezgavke dobijo normalno velikost in obliko šele po nekaj tednih.
Značilen potek bolezni ima dve tretjini bolnikov, pri tretjini pa je potek zelo blag. Vendar zapleti po streptokokni okužbi niso odvisni od načina kliničnega poteka bolezni, zato je v tej skupini največ bolnikov z zapleti!

Škrlatinka

Potek bolezni je povsem enak streptokokni angini, le da se po koži pojavi tudi izpuščaj. Razvije se drugi dan bolezni, najprej spredaj po telesu, nato se širi na ostalo telo. Izpuščaja ni na obrazu, dlaneh in podplatih. Včasih je prisoten samo v zgibih, najpogosteje v komolčnem zgibu, pazdušni in kolenski kotanji, v presredku. Kmalu se izpuščaj prične luščiti, ponavadi v velikih zaplatah. Koža na obrazu je samo pordela, med ustnimi koti in nosom pa je značilen trikot bele barve.
Tudi v ustni votlini so precej značilne spremembe: otekli, pordeli in obloženi nebnici, jezik, ki je sprva obložen z belimi oblogami, pa se kmalu začne luščiti in postane malinast.

Zapleti streptokokne okužbe:

  • najbolj pogost zaplet je vnetje srednjega ušesa;
  • vnetje tkiv ob nohtu;
  • vnetje spolovil pri deklicah;
  • akutno vnetje ledvic, ki se lahko pojavi med 18. in 21. dnem po začetku bolezni;
  • akutna revmatska vročica 2. do 3. teden po akutni fazi in prizadene sklepe, srce, osrednje živčevje ali podkožje.

Pri gnojni angini in škrlatinki je nujno antibiotično zdravljenje, ki ga predpiše osebni zdravnik, saj zelo skrajša potek bolezni, zmanjša možnost ponovitve in zapletov bolezni. Z zdravljenjem pričnemo čimprej, ravnamo se strogo po navodilih zdravnika, saj samo 10-dnevno zdravljenje zanesljivo premaga okužbo. Zdravnik se lahko odloči tudi za zaščito zdravih družinskih članov, ki živijo z bolnikom v tesnem kontaktu.
Če se škrlatinka pojavi v kolektivu (npr. vrtec, šola) v večjem številu, se zdravnik območnega zavoda za zdravstveno varstvo lahko odloči za zaščito (kemoprofilakso) ostalih članov kolektiva. Bolniki morajo ostati doma, zdravi člani kolektiva pa jemljejo antibiotično zaščito po navodilu zdravnika, s čimer preprečimo nastanek bolezni pri izpostavljenih članih kolektiva (kontaktih).




_____________________________

lp, rainbow

Life's what's important. Walking, houses, family. Birth and pain and joy. Katharine Hephburn

(odgovor članu karamela)
Neposredna povezava do sporočila: 3
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...




Ritka.
пеперутка16

Ali za dojenčkovo zadnjico uporabljate samo kremo ali samo puder ali oboje hkrati?