|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Škrlatinka
11.10.2007 21:28:16   
maartinca
V našem vrtcu v Medvodah se je pojavila škrlatinka, prosim svetujte na kaj naj bom pozorna ?
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Škrlatinka
11.10.2007 21:40:59   
frutka_
Naš mali je imel škrlatinko. Znaki so bili čisto splošni: brez volje, povišana temperatura, izpuščaji po telesu (trebušček), malinasto obložen jezik (kot da je otečen in rdeče-vijoličen).
Nič se ne boj, če zboli. Dobili boste antibiotik in zadeva po hitro ozdravljena. Škrlatinka je bojda posledica oz. huda oblika angine. Naš mali je poleg škrlatinke preboleval še slinavko. Bil je pravi pogumni bolnik, nič ni jokal, bolj slabo je jedel. Ozdravel je hitro. 14 dni sva bila doma.

(odgovor članu maartinca)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Škrlatinka
11.10.2007 22:10:26   
Anonimen
Bodo pozorna, če bo otrok bruhač. Ponavadi se po kakšnih dveh dneh po tem pojavijo izpuščaji, ki so bolj klot nekakšna rdečica ob straneh lic, on nosu je pa belo. Značilen je tudi malinast jezik, pa izpuščaji ... uf, sem že pozabila, kje na telesu so najbolj značilni. Mislim, da v pregibih ...user posted image  grem iskat.

Drugače pa to res ni nič hudega, je v bistvu angina s pikami. Le paziti je treba, da se telo ne obremenjuje, ne sme se npr, vozit s kolesom ali tečt, ne sme se pulz nabit preveč. Posledice so lahko na srcu in ledvicih, če se s takimi dejavnostmi  pretirana.

(odgovor članu frutka_)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Škrlatinka
11.10.2007 22:12:40   
Anonimen
Aha, takole je to:
 
 
Kako prepoznamo škrlatinko?
Od okužbe do pojava bolezni mine od 1 do 7 dni, v povprečju pa 3 dni. Začetek je nenaden z visoko vročino, bruhanjem, glavobolom, mrazenjem in bolečinami v žrelu. Zlasti manjši otroci pogosto tožijo, da jih boli trebušček. V ustih vidimo močno povečani rdeči nebnici in žrelo. Nebnici sta lahko pokriti z belimi oblogami. Na pordelem mehkem nebu in jezičku pogosto vidimo tudi drobne pikčaste krvavitve. Jezik je v začetku bolezni debelo belo obložen, kasneje pa se obloge odluščijo in pod njimi vidimo močno pordelo površino jezika s poudarjenimi papilami, kar daje površini jezika malinast videz. Začetek bolezni in spremembe, ki jih vidimo v ustih, so povsem enake kot pri streptokokni angini.
Značilen izpuščaj
Za škrlatinko značilen izpuščaj se pojavi drugi dan bolezni. Izpuščaj se začne v pazduhah in v dimljah ter se nato širi po vsem sprednjem delu trupa, nato pa zajame še vrat in ude. Izpuščaj sprva izgleda le kot močna rdečina, ki na pritisk zbledi, v nekaj urah pa postane drobno zrnat, po otipu bi ga lahko primerjali z brusnim papirjem ali "kurjo kožo". Po dlaneh in po podplatih izpuščaja praviloma ni. Obraz je samo močno pordel zlasti v predelu lic, med ustnima kotoma in nosom pa ostane bel trikotnik.
Izpuščaj pa ni vedno prisoten povsod po telesu, pogosto ga najdemo le v pregibih (v komolčni, kolenski in pazdušni kotanji ter v dimljah). V pregibih so kožne gube vidne kot izrazito rdeče črte, v gubah pa so vidne pikčaste krvavitve, ki so posledica krhkosti kapilar.
Ob koncu prvega tedna bolezni se prične drobno luščiti koža na obrazu in trupu okrog ključnice, ob koncu drugega tedna bolezni pa se koža v velikih zaplatah prične luščiti ob nohtih, na dlaneh in na podplatih. Škrlatinka lahko nastane tudi kot posledica streptokokne okužbe kože, rane ali opekline. V tem primeru so izraženi splošni znaki bolezni in spremembe na koži, niso pa izražene spremembe na nebnicah in v žrelu, to obliko bolezni imenujemo ekstrabukalna škrlatinka.
 
Je pa to iz med. over.neta.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Škrlatinka
11.10.2007 22:14:15   
Maxica
Evo, to mi je zadnjič ena dobra duša prilepila, ko sem tudi mislila, da ima naš 11 mesečnik tole, no, pa k sreči ni imel.

Škrlatinka

Potek bolezni:
Sam potek bolezni je enak razvoju angine, le da se naknadno na koži pojavijo še izpuščaji. Ti izpuščaji se praviloma pojavijo drugi dan po nastopu tipičnih znakov angine.
Na začetku je koža je nekoliko bolj rdeča in suha. Nato pa se pojavijo folikularni izpuščaji in koža na dotik spominja na gosjo kožo. Prvi izpuščaji se pojavijo na trupu spredaj, kasneje pa se širijo navzgor proti vratu in navzdol po okončinah. Na obrazu, dlaneh in podplatih izpuščaja ni. Vendar tako kot povsod, tudi tu obstajajo izjeme. Pri nekaterih bolnikih srečamo izpuščaje le v vzgibih (komolec, koleno, dimlje in pazdušne kotanje).
Nebnici sta pordeli, otekli, jezik je obložen z belimi oblogami. Ko se obloge pričnejo luščiti se pokaže malinasta barva jezika.
udi na obrazu lahko opazimo nekaj tipičnih znakov, ki nam kažejo na škrlatinko. Značilen je belkast trikotnik Filatova. To je trikotnik med ustnima kotičkoma in nosom. Ostala koža je pordela in praviloma brez izpuščajev.
Značilen znak škrlatinke je tudi Pastijev znak. Ta je praviloma prisoten, ni pa nujen. V predelih kožnih gub lahko opazilo pordele črte in pikčaste krvavitve iz kapilar. To je posledica okvar sten kapilar.
Po tednu dni se prične luščenje kože. Najprej po telesu, šele kasneje (tudi 14 dni) pa še po dlaneh.
Sterptokok ponavadi vstopi v telo skozi žrelo. Lahko pa si najde tudi druga vstopna mesta: rana ali opeklina. Na tak način se razvije tako imenovana ekstrabukalna škrlatinka. Pri tej vrsti bolezni so znaki in potek popolnoma enaki bukalni obliki škrlatinke, le da se le-ti ne pojavijo v ustni votlini.
Zelo hudi obliki škrlatinke sta septična škrlatinka (vdor streptokokov v kri) in toksična škrlatinka (posledica velikega izločanja toksinov). Pri obeh oblikah pride do hude prizadetosti bolnika, močno povišane telesne temperature. Bolnik je nemiren, zmeden. Srčni utrip je hiter in aritmičen (to je lahko posledica toksičnega miokarditisa).


_____________________________

Sami sončki okrog mene :)

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Škrlatinka
12.10.2007 9:51:07   
aluš
Mene je zdravnica opozorila, da naj otrok čimveč počiva, prepovedala je vsako intenzivno gibanje. Ker baje, da lahko ostanejo posledice na srčku.

(odgovor članu Maxica)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Škrlatinka
14.10.2007 7:55:50   
maartinca
hvala lepa, za enkrat smo zdravi mi bodo pa vaše inf. zelo pomagale ...


(odgovor članu aluš)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Škrlatinka
13.5.2008 20:36:11   
MADMAX
Naš korenjak je zbolel za škrlatinko user posted image
Kako nevarno je to za 13 mesečnika user posted image
Prosim, če lahko napišete čimveč izkušenj okoli te bolezni pri tako majhnih otrocih.

Hvala vnaprej in lep pozdrav, MM

(odgovor članu maartinca)
Neposredna povezava do sporočila: 8
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
Družinske aktivnosti za ves december
Pripravili smo vam več kot 20 aktivnosti, s katerimi lahko napolnite adventni koledar oziroma zapolnite družinske dneve ...




Jaslice ali varuška
пеперутка16

Bi otroka raje vpisali v vrtec ali najeli varuško?