|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Nevzdržne razmere v službi
Oznake: nevzdržne,razmere,v,službi,mobing,odnosi,psiholog,delodajalec,iskanje,zaposlitve,brezposelna
6.3.2012

Pozdrav!
Na vas se obračam po pomoč, ker ne vem več, kaj naj naredim, kako naj se v službi obnašam. Z novim letom sem začela delati v trgovini. Že na začetku sem začutila napet odnos med delavkami in namestnico poslovodje. Ta se dobesedno izživlja nad zaposlenimi. Ker sem prišla zadnja, sem največji trn v peti. Svoje delo imam rada, opravljam ga dobro, res se zelo trudim, ne lenarim, ne počivam, ker si želim obdržati službo. A mi je med vrsticami že dala vedeti, da, ko mi čez dva meseca poteče poskusna doba, lahko kar grem. Naj napišem dva primera: ker sem bila po njenih besedah v delovnem času prepočasna, mi je ob koncu službe ukazala, da bom delala zastonj še eno uro. In tisto uro sem morala tiho in po njenih navodilih narediti. Enkrat mi je rekla, naj zraven pisarne očistim še lijak in wc, potem lahko šele grem domov.In sem. Vedno naredim vse, kar mi reče. Ko sem naslednji dan prišla v službo, je rekla, da nisem dobro očistila in naj grem vse še enkrat. Očiščeno je bilo dobro, le znaša se nad mano. Mene in ostale zaposlene nadira pred strankami. Zmerja me, da sem lena, da nič ne znam, da se ne znam obrniti. Kaj naj naredim? Na koga naj se obrnem po pomoč? Službo imam rada, ni mi pa všeč odnos nadrejene.
Hvala za odgovor.




ODGOVOR:
Edin Duraković, univ. dipl. kulturolog ter zakonski in družinski terapevt | 7.3.2012

Pozdravljeni! Hvala za vprašanje, storila ste pomemben korak naproti rešitvi. Kot oseba, ki prihajate od zunaj, ste lahko začutili strah in napeto vzdušje v odnosih in to je lahko nadvse uporabno sporočilo glede odgovornosti in ukrepov, ki so potrebni za doseganje varnosti na delovnem mestu. Iz opisa je jasno razviden nerazmejen sistem odnosov, ki je do oseb nespoštljiv in ogrožajoč (izživljanje, ustrahovanje, ukazovanje…). Vedenje nadrejene je ne samo človeško, temveč tudi pravno oz. formalno nedopustno in kaznivo. Koliko se tega zaveda, vidite in čutite sami, za zaposlenega to niti ni pomembno, pomembno je, da boste za vzpostavitev meja in prevzemanje odgovornosti morali poskrbeti vi (ali kdorkoli od zaposlenih), gre za vaše dostojanstvo in samospoštovanje. Zakaj bi vi prevzemali sram in ponižanje namesto odgovornih? Jasno je, da vas je strah. Ta tesnoba tudi preprečuje iniciative in vodi vzdušje v primerih, ki jih naštevate. Vaša nadrejena projicira težka in negativna čustva v okolico (vas), s katerimi pa sama noče opraviti (oz. ne zna). Če ilustriram, je kakor otrok, ki išče meje oz. ukrepe za prepovedano vedenje, tj. nezavedno išče, da se ga ustavi in prizemlji s sankcijami (enako je pri vseh zlorabah). Ne glede na to ali boste pri delodajalcu po preskusni dobi ostali ali ne, ste za lastno počutje v odnosih odgovorna vi. Kar opisujete v primerih, je zloraba, ki se mora takoj prenehati ali pa se sproži uradna pritožba na upravo (o teh aktih je na spletnih straneh inštitucij veliko že napisanega, ogledate si lahko tudi naš forum). Medosebno obračunavanje ni varno, ker vodi v konflikte, trpinčenje in izčrpavanje, tako psihično (za zaposlenega) kot finančno (za delodajalca). Če vi ali pa ostale zaposlene niste pripravljeni nadrejene opozoriti na grobe kršitve medosebnega razmerja v službi, sprememb preprosto ne bo. Še več, če bi se vi odločila kot »rešitev« službo pustiti in menjati delodajalca, težave še vedno ne boste rešila, le preložila jo boste; in je tudi verjetnost, da boste v prihodnje zopet naletela na takšne ali drugačne zlorabe na delovnem mestu; to pa zato, ker se v t.i. »rabelj-žrtev« dinamiki zloraba dogaja tam, kjer je prisotna vzajemnost in ranljivost. Z varnim ukrepanjem pa ne boste več ranljivi. Soočanje s stresnimi odnosi ni v tem, da jih zapustimo in se tolažimo, da bo minilo. Ne-varni odnosi se urejajo v njih samih, vendar z varnostjo. Potrebno jo je najprej vzpostaviti, ker je osebno (čustveno, telesno) dostojanstvo nedotakljivo in zakonsko varovano. V kolikor bo potreben ukrep uprave, boste varnost učinkov hitro občutili. Najpomembneje je, da se s strahom kot odrasla oseba soočite na varen in odgovoren način sami, saj bo to za vas izjemna izkušnja in investicija v samozaupanje ter varno prihodnost. Če bi se na koncu izšlo, da varnosti še kar ni, lahko službo vedno zamenjate. Zdravja pač ne. Srečno! (www.studio-simbalein.si)

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Edin Duraković odgovarja:
Kaj naj naredim?
Locitev,nasilje
Izgubljena v življenju
Nasilje ali ne?


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Za doječe matere.
пеперутка16

Malo čudno vprašanje, ampak me zanima, ali so doječe mamice poskusile svoje mleko?