|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Nasilen 4 letnik
Oznake: težave,otrok,vzgoja\\\\r\\\\nS
14.12.2013

Pozdravljeni,
Doma imam 4 letnega sina, ki se vse bolj nemogoče obnaša. Že od samega začetka imamo občasne ponavljajoče se težave z nasilnim obnašanjem - pri 6h mesecih je z glavo tolkel ob tla, če kaj ni bilo po njegovo (to smo rešili z ignoriranjem), ko je dobil zobke je začel grizti (to je menda do neke mere normalno v tem obdobju, pa vendar), ko je začel hoditi je začel tepsti. Vedno smo ga kaznovali z posedanjem na zato namenjen stol, ko je ta kazen postala neučinkovita z odvzemom najljubše igrače, vendar imam občutek da tudi to postaje vse bolj neučinkovito. Naj povem da se imamo doma radi, da doma nasilja ne vidi in nima. Edini ki je bil občasno v družini nasilen (pa še to ne do nas) je bil njegov ded, ki pa je umrl preden je mali dopolnil 3 leta. Ne vem od kod mu ta nagnjenost k nasilju. V vrtcu večkrat koga ugrizne/udari, tudi mene občasno udari. Reagiram s žalostjo, včasih se zjočem, da bi videl da me boli in seveda, dobi kazen (najljubša igrača gre za par dni na omaro, ne dobi sladkarij in ne sme gledati risank). V vrtcu je v skupini z leto starejšimi otroki in bi obupno rad bil prijatelj z dvema fantkoma, ki pa imata nek svoj ˝klan˝ in ga ne spustita blizu. Reagira tako da večkrat koga ugrizne/udari, hkrati pa je čisto obupan da ga nočeta za prijatelja. Doma se z njim pogovarjamo, naj se igra z enim fantkom za katerega vedno pravi da je njegov prijatelj, da naj pusti pri miru ta dva fanta, pa vendar ne posluša - kadar komu kaj naredi, celo trdi da ni naredil in da je eden od teh dveh njega udaril. Ima zelo bujno domišljijo in večkrat kar napleta stavke brez smisla - po večini laže, a ne da bi vedel oziroma hotel lagati. Ves čas govori o pištolah, streljanju, robotih in spidermanu, čeprav doma še nikoli ni videl spidermana, robota nima, prav tako nima pištole in nobenih igrač ki bi kakorkoli lahko izzvale nasilje. Evidentno je da to prinese iz vrtca - prav od teh dveh fantov, s katerima bi tako obupno rad bil prijatelj.
Najprej kot mama pomislim kaj delam narobe, kje sem falila. In edina stvar ki jo res delam narobe je, da sem veliko odsotna od doma saj ob polnem delavniku še študiram, seveda vse samo in izključno zato, da bomo nekoč lahko imeli normalno življenje z normalnimi službami. Mož je privatnik in je prav tako veliko z doma. Mali ta čas preživlja čas z babico, ki je v redu in tudi dela v skladu z našimi pogledi na vzgojo (ne gre kontra). Skupaj smo vikende, čez teden pa si vzamem zanj vsako minuto ko ne delam. Ne vem več kaj naj naredim, saj kazen očitno ne učinkuje več, tudi pogovori so neučinkoviti, saj ne posluša in napleta nesmiseljne stavke - imam občutek da ga s pogovorom samo še bolj psihiram...Prosim za pomoč.





ODGOVOR:
mag. Mia Bone, psihologinja | 27.1.2014

Lepo pozdravljeni,

Najlepša hvala za vaše vprašanje in razumljiv opis težave, s katero se srečujete. Možen vzrok za dečkovo agresivno vedenje se skriva v zadnjem delu vašega vprašanja, kjer ugotavljate, da ste veliko odsotni. Ne samo vi, temveč tudi vaš mož. Glede na dane razmere ste se smiselno odločili, da z vašim sinom čim več časa preživi njegova babica. Kljub temu, da babica predstavlja družino, je več kot očitno, da pogreša svoja starša. Otroci zelo dobro vedo, da je rutina drugačna, ko so doma ali pri babici. Tudi kakovost časa in aktivnosti, ki jih izvajata, so doma drugačne od tistih pri babici. Vsekakor verjamem, da je babica dobra, ljubeča in varna izbira, vendar za vašega sina nezadostna, saj mu nekaj primanjkuje. Ker tega ne dobi, se zateka v nasilno obnašanje. Ko se agresivno vede, so vse oči uprte vanj – dobi pozornost. Ne glede na to, da je pozornost negativna, ker ga kregate ali pa mu za kazen vzamete igrače, je za določen čas zadovoljil svoje potrebe. Katere potrebe imam v mislih? Gre za potrebe, ki jih uvrščamo v t.i. psihološko lakoto; otroci so lahko lačni spodbude, prepoznavnosti ali strukture. Če psihološke lakote ne zmanjšamo in ostajamo »lačni«, se zgodi, da iščemo načine, kako jo zadovoljiti. Ker je naše čustveno ravnovesje porušeno, potrebe zadovoljujemo hitro in neučakano. Enako se zgodi pri vašem sinu: tepe, grize in se zateka v laži.

Če je otrok izpostavljen premalo spodbudam (to pomeni, da je premalokrat pozvan ali udeležen v aktivnostih, kjer je v interakciji z drugimi), njegovi možgani to prepoznajo kot stres. Da bi spremenili to neprijetno stanje in zmanjšali stres, postanejo aktivnejši. Odrasli svoj stres zmanjšujemo tako, da spijemo kozarec kave ali čaja, začnemo pogovor ali prižgemo radio, ki prežene naše pomanjkanje zunanjih dražljajev. Malčki si lahko npr. začnejo puliti lase, starejši pa teči po prostoru in kričati, da jih opazimo. Otroci imajo na voljo manj sredstev kot mi, odrasli. Zato za izberejo agresivno, glasno in destruktivno aktivnost (npr. brcanje, grizenje ali enostavno polijejo sok po mizi). Otroci vedno znova in znova iščejo potrditev, saj jim to da vedeti, da jih prepoznamo in da jih sprejemamo in imamo radi.

Svetujem vam, da v svojem natrpanem urniku najdete čim več časa za svojega sina. Poglejte, kako bi se z možem lahko uskladila, da sta (četudi) določen čas ločeno čim več doma z vašim sinom (eno popoldne ste doma vi, drugo popoldne vaš mož, potem je en dan pri babici itn.). Ko ste skupaj doma, se dogovorite, kaj boste počeli. To ne pomeni, da morate biti nujno vključeni v vsako igro vašega sina. Dogovorite se lahko tudi, da se on igra in vi v istem prostoru počnete nekaj drugega – že fizična bližina je včasih povsem dovolj. Ko ima otrok občutek, da se lahko kadarkoli je to potrebno stisne k mamici ali očku, mu to da občutek varnosti in ljubezni. Seveda mu odgovarjajte na njegova vprašanja, se z njim zapletite v pogovor, ga vsake toliko časa (vendar ga ne motite pri njegovi igri, saj se mora naučiti samostojnosti) kaj vprašajte. Zvečer, ko se umiri, pa mu lahko mirno razložite, kako naj se vede v vrtcu, da bo lahko sklepal prijateljstva. Otroci veliko razumejo, potrebno je izbrati pravi trenutek. V primeru vašega sina je smiselno, da ga učite, ko je umirjen (tj. najbolje zvečer in ga nato spomnite, ko ga pustite v vrtcu). Ko se čez dan pravil ne drži, pa ga kaznujte. Seveda mora vedeti, kje so meje, zato ne popuščajte.

Pri vsem skupaj je pomembno, da znate okrepiti in ohraniti svoj notranji mir. Starši se veščin, kako lahko učinkovito rešujejo najrazličnejše vedenjske težave svojih otrok, naučijo s programom Čuječe materinstvo (www.cujecematerinstvo.si). Najdragocenejše spoznanje je, da lahko vsak trenutek sprejemete točno takšen, kot je... Potem pa iščete rešitve, namesto da bi se ukvarjali s tem, kaj ste naredili narobe, če ste dobra mama ipd. Vedite, da ste dobra mama in vsaka izmed nas včasih potrebuje kakšno podporo.

Želim vam veliko časa in prijetnih trenutkov z vašim navihančkom.

 

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


mag. Mia Bone odgovarja:
6 letnica, trma in neubogljivost
Težavna 10-letnica
Ljubosumen sin
Trmast otrok


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?